זהות (מפלגה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף נוער זהות)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
זהות - תנועה ישראלית יהודית
ZehutParty.svg
מדינה ישראלישראל  ישראל
מנהיגים משה פייגלין
שנת ייסוד 2015
אידאולוגיות ליברטריאניזם, ציונות, ארץ ישראל השלמה, הפרדת דת ממדינה, ליברליזם כלכלי, לגליזציה של סמים קלים
אותיות ז
נוצרה מתוך הליכוד, עם שלם
מטה תל־אביב–יפו עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום במפה הפוליטית ימין
https://zehut.org.il/
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

זהות - תנועה ישראלית יהודית, המוכרת בשם המקוצר מפלגת זהות, היא מפלגה ישראלית שהוקמה בשנת 2015 על ידי משה פייגלין.

מצעה של המפלגה עוסק בתחומים רבים, בהם ביטחון, כלכלה, חינוך ויחסי דת ומדינה. שני העקרונות המנחים של המפלגה הם חיבור לזהותה היהודית של המדינה תוך כדי שמירה קפדנית על חירויות הפרט וצמצום המנגנונים הממשלתיים.[1] מבחינה מדינית, תומכת המפלגה בהחלת ריבונות מלאה על יהודה ושומרון. ב-2019 זכתה המפלגה להתעניינות תקשורתית בעקבות הצהרותיה כי תקדם לגליזציה של צריכת קנאביס.[2][3]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

משה פייגלין, יו"ר המפלגה

שורשיה של המפלגה בתנועה "זו ארצנו", שהוקמה ביולי 1994 בידי משה פייגלין ושמואל סקט, על מנת ליצור גל מחאה ציבורי נגד יישום הסכמי אוסלו, ובקבוצת מנהיגות יהודית, שהוקמה בשנת 1995 על ידי פייגלין ואחרים, ונרשמה כמפלגת "מנהיגות יהודית לישראל" לצורך התמודדות בבחירות לכנסת החמש עשרה, אך ביטלה את התמודדותה שלושה ימים לפני הבחירות.[4] משנת 2000 הייתה הקבוצה בתוך הליכוד ופקדה אלפי מתפקדים לתנועה.

פייגלין התמודד מספר פעמים על ראשות הליכוד ועל מקום ברשימתה לכנסת. בבחירות לכנסת התשע עשרה בשנת 2013 נבחר פייגלין לכנסת מטעם הליכוד. בפריימריז לרשימת המועמדים לקראת הבחירות לכנסת העשרים נדחק פייגלין למקום לא ריאלי והודיע ב-5 בינואר 2015 על פרישתו מהליכוד והקמת מפלגה חדשה בשם "זהות". זו נרשמה רשמית אצל רשם המפלגות מאוחר יותר באותה שנה.

ב-22 בספטמבר 2016 קיימה המפלגה יום התרמה דרך חברת צ'רידי שבו גויסו 463,056 דולר מ-1,336 תורמים.[5]

הבחירות לכנסת ה-21[עריכת קוד מקור | עריכה]

פתיחת קמפיין המפלגה לבחירות לכנסת ה-21 בגני התערוכה. בתמונה היו"ר משה פייגלין, הרב חיים אמסלם ונבחרי הפריימריז של המפלגה.

הוועידה הראשונה של המפלגה התקיימה ב-28 בפברואר 2017 בהאנגר 11 בנמל תל אביב ובה השתתפו כאלפיים איש.[6][7][8] בוועידה, נבחר פייגלין ליו"ר המפלגה ואושר מצע המפלגה, שנכתב על ידי כ-60 מחבריה ואורכו 312 עמודים.[9]

השלב הראשון של הבחירות המקדימות לרשימת המפלגה לבחירות לכנסת ה-21 התקיים ב-12 בספטמבר 2017 ובו נבחרו 15 המועמדים שעברו לשלב הבא.[10][11] ב-29 בינואר 2019 נערכו פריימריז פתוחים שבהם הגיע הכלכלן גלעד אלפר למקום הראשון כשאחריו ד"ר רונית דרור ועו"ד ליבי מולד.[12] בינואר 2019 הודיע חיים אמסלם על הצטרפותו למפלגה[13] והוא הוצב במקום השני ברשימה לכנסת. ב-30 בינואר השיקה המפלגה את קמפיין הבחירות שלה.[14]

הרשימה לכנסת ה-21:

 1. משה פייגלין.
 2. הרב חיים אמסלם.
 3. גלעד אלפר.
 4. ד"ר רונית דרור.
 5. ליבי מולד.
 6. שי מלכה.
 7. ד"ר רפאל מינס.
 8. אלברט לוי.
 9. רון צפריר.
 10. הרב בן ציון שפיץ.

מועמדים נוספים הם ישי פליישר, אסיה אנטוב והסטנדאפיסט עידן מור ("גדי וילצ'רסקי") הממוקם במקום ה-18.

מצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצע המפלגה יצא בפברואר 2019 כספר בן 344 עמודים בשם "להיות יהודי חופשי".[15]

מבנה הממשל וצמצומו: המצע תומך בצמצום משרדי הממשלה מ-29 משרדים ל-11 בלבד, מצוינת התנגדות לחקיקת יתר, מובאת כוונה לביזור סמכויות רבות לקהילות המקומיות ומוצע ניסיון להשיב את האיזון בין הרשויות לבין בית המשפט, לאחר שלטענת המצע לקח זה סמכויות יתר לאחר המהפכה החוקתית.

תוכנית חברתית: מוצע מעבר מערכת החינוך לשיטת השוברים, ביטול חזקת הגיל הרך והחלת רפורמה שוויונית יותר בתחום דמי המזונות, צמצום הביטוח הלאומי והפרטתו, הפרטה של מערכת הבריאות והסרת ההגבלות על גופי תקשורת פרטיים.

יהדות, תרבות ומדינה: המפלגה מאמינה כי על מוסדות המדינה להיות מחויבים להלכה ולמסורת ישראל כחלק מביטוי התרבות של העם היהודי. לעומת זאת, במרחב הפרט, אין למדינה זכות להתערב ולכפות בענייני הדת. המפלגה מציעה רפורמות בתהליך הגיור והתאמת הקריטריונים של חוק השבות למציאות העכשווית, אפשרות לבתי דין הפועלים לפי המשפט העברי לפעול למען המעוניינים בכך, העברת סמכויות לרשויות המקומית בתחום התרבות והורדת ההתערבות הממשלתית בתחום, ביטול המונופול של הרבנות הראשית על תחום הדת, וביטול רישום הנישואים הממשלתי.

כלכלה: המפלגה דוגלת בכלכלה חופשית, הטלת מס שטוח בשיעור נמוך ככל הניתן, הפחתת מס החברות, הורדת החסמים על הייבוא ומחויבות לצמצום החוב הלאומי. בתחום התחבורה דוגלת המפלגה בהפסקת התמיכה והמעורבות הממשלתית בתחבורה הציבורית, התרת שימוש בשירותי הסעות שיתופיות וביטול המיסים על כלי רכב פרטיים ודלק. בתחום הקרקעות והבנייה תומכת המפלגה בסגירת מינהל מקרקעי ישראל, הפרטת הקרקעות הפנויות לאזרחים ופיחות הרגולציה בתחום הבניה והעברת הסמכויות לרשויות המקומיות.

חירות האזרח וביטחון הפנים: המפלגה תומכת בהפיכת תפקיד מפקד המשטרה בקהילה המקומית לתפקיד נבחר, ביטול המאגר הביומטרי, לגליזציה של קנאביס, הפסקת המעצרים המנהליים, הכרה במרי אזרחי בלתי אלים ככלי דמוקרטי לגיטימי והכרה בזכות לנשיאת נשק כזכות אזרחית בסיסית בעיקר לכל יוצא צבא ללא עבר אלים או מגבלות גופניות ונפשיות ידועות.[16]

מדיניות חוץ וביטחון: המפלגה מתנגדת להסכמי אוסלו וסוברת כי לאחריהם אבדה לצה"ל תפיסת הניצחון. בנוסף, נאמר כי המפלגה תפעל למעבר לצבא מקצועי התנדבותי וביטול גיוס החובה, מעבר לפעילות אקטיבית כנגד האיום האיראני והימנעות מקבלת הסיוע האמריקני. המפלגה מציגה תוכנית מדינית שנועדה להחזיר את ישראל למצב שלפני הסכמי אוסלו. התוכנית מחולקת לארבעה שלבים:

 1. ביטול הסכמי אוסלו באופן מוחלט והחזרת המצב המשפטי למצב שקדם לאוסלו.
 2. הצעת נסיגה בלי שפיכות דמים למחבלים.
 3. השתלטות מחדש של צה"ל על כל השטח והחלת ריבונות מלאה על כל חלקי הארץ.
 4. מתן שלוש אופציות לערבים הגרים ביהודה ושומרון. א) עזרה בהגירה. ב) תושבות הכוללת את כל זכויות הפרט תוך הצהרת שמירת אמונים. ג) מתן אזרחות למעוניינים אחרי הליך בדיקה ארוך ומעמיק וגיוס לצה"ל או לשירות לאומי.

בנושאי מדיניות חוץ, נאמר כי המפלגה שואפת לכך שמדינת ישראל תהפוך למופת מוסרי בעיני שאר האומות. היא רואה בעין חיובית מאוד המשך הקשרים הקיימים תוך הקפדה על עקרונות מוסריים בלתי מתפשרים. כחלק מתפיסה זו, מדינת ישראל לא תוכל למשל למכור נשק למשטרים רודניים.

ירושלים והר הבית: במצע המפלגה מוגדר כי ירושלים בכלל והר הבית בפרט הם לב ליבו של העם היהודי ועם החלת התוכנית המדינית (ראה לעיל) ניתן יהיה להרחיב את ירושלים כדי להפוך אותה ל"מטרופולין ירושלים". בנוסף, מתכוונת המפלגה להחזיר את השליטה הישראלית המלאה והבלעדית על הר הבית. היא תרחיק מההר את הוואקף או כל גורם זר שאינו כפוף לריבונות ישראל. תפילות היהודים יתאפשרו בכל שעות היממה ויוקם בית כנסת על ההר.

נוער זהות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוער זהות הוא מטה הנוער של מפלגת זהות. פעילים בו נערים ונערות בגילאים 13–18. המטה הוקם רשמית בשנת 2015 זמן קצר יחסית לאחר הקמת המפלגה, אך החל לפעול באופן שוטף בתחילת 2018. פעילי המטה מונים לדברי אנשיו כמה מאות בני נוער, המבצעים את פעילותם במטה האזורי של המפלגה במקום מגוריהם. ראש המטה היא שיראל ללום.

הפעילות כוללת עמידה בדוכנים בערים, השתתפות בכנסים, חוגי בית, אירועים והפגנות, חלוקה ושימוש בציוד ועוד.

פעילי התנועה מיוצגים בישיבות המטה המורחב של המפלגה, מרכזים מטות אזוריים ואף עוזרים למועמדים בפריימריז של המפלגה[דרושה הבהרה].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ זהות – מטרות, zehut.org.il(הקישור אינו פעיל, 10 בדצמבר 2017)
 2. ^ יקי אדמקר‏, הלגליזציה תאושר בכנסת הבאה? המדריך המלא לנושא החם של הבחירות, באתר וואלה! NEWS‏, 13 במרץ 2019
 3. ^ דני זקן, ‏פייגלין סחף את נתניהו, וזו רק ההתחלה: כך הפכה הלגליזציה של הקנאביס לסחורה החמה של הבחירות, באתר גלובס
 4. ^ הודעה בדבר התפטרות מועמדים לכנסת החמש-עשרה", בעמוד 3269 של ילקוט הפרסומים 4754
 5. ^ זהות תנועה ישראלית יהודית (29 בספטמבר 2016), יום ההתרמה הגדול של זהות. כך זה נראה מבפנים..., בדיקה אחרונה ב-9 בנובמבר 2017 
 6. ^ קצת מאוירת ועידת זהות הראשונה, יוטיוב, ‏3 במרץ 2017
 7. ^ משה ויסטוך, פייגלין חונך מפלגה: יש לסיים את הכיבוש ע"י החלת הריבונות, כיפה, ‏1 במרץ 2017
 8. ^ יוני קמפינסקי, פייגלין: מחזירים את המדינה לעם, ערוץ 7, ‏28 בפברואר 2017
 9. ^ מצע המפלגה באתר מפלגת זהות.
 10. ^ שיטת הבחירות של מפלגת זהות - סרטון הסברה
 11. ^ גיא עזרא, ‏אלה תוצאות הפריימריז במפלגת 'זהות', באתר "סרוגים", 12 בספטמבר 2017
 12. ^ אריה יואלי, ‏אלה נבחרי הפריימריז הפתוחים במפלגת זהות, באתר "סרוגים", 29 בינואר 2019
 13. ^ Twitter logo initial.svg ציוץ של כאן חדשות ברשת החברתית טוויטר, 28 בינואר 2019
 14. ^ חזקי ברוך, מפלגת זהות השיקה קמפיין: "דרך חדשה", באתר ערוץ 7, 30 בינואר 2019
 15. ^ Harel-maoz Moshe (3 בפברואר 2019), מדפיסים את מצע מפלגת 'זהוּת' - בקרוב ב'צומת ספרים'. משה פייגלין., בדיקה אחרונה ב-18 במרץ 2019 
 16. ^ חירות האזרח ובטחון הפנים – זהות, zehut.org.il (בhe-IL)