זהות (מפלגה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף נוער זהות)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
זהות - תנועה ישראלית יהודית
Zehut logo 1.png
מדינה ישראלישראל  ישראל
מנהיגים משה פייגלין
שנת ייסוד 2015
אידאולוגיות ליברטריאניזם, ציונות, ארץ ישראל השלמה, הפרדת דת ממדינה, ליברליזם כלכלי
נוצרה מתוך מנהיגות יהודית
מיקום במפה הפוליטית ימין
https://zehut.org.il/
משה פייגלין, יו"ר המפלגה

זהות - תנועה ישראלית יהודית, המוכרת בשם המקוצר מפלגת זהות, היא מפלגה ישראלית שהוקמה בשנת 2015 על ידי משה פייגלין. תיאורה העצמי הוא "תנועה ישראלית יהודית הדוגלת בחרות, ושואפת לתיקון החברה והעולם מתוך נאמנות לא-לוהי ישראל".[1]

מצעה של המפלגה עוסק במרבית התחומים של הציבוריות הישראלית בהם תחום הביטחון, הכלכלה, החינוך ויחסי דת ומדינה כאשר שני העקרונות המנחים של המפלגה הם חיבור לזהותה היהודית של המדינה תוך כדי שמירה קפדנית על חירויות הפרט וצמצום המנגנונים הממשלתיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שורשיה של המפלגה בתנועה "זו ארצנו", שהוקמה ביולי 1994 בידי משה פייגלין ושמואל סקט, על מנת ליצור גל מחאה ציבורי נרחב נגד יישום הסכמי אוסלו, ובקבוצת מנהיגות יהודית, שהוקמה בשנת 1995 על ידי משה פייגלין ואחרים, נרשמה כמפלגת "מנהיגות יהודית לישראל" לצורך התמודדות בבחירות לכנסת החמש עשרה, אך ביטלה את התמודדותה שלושה ימים לפני הבחירות,[2] והיוותה, החל משנת 2000, סיעה פנים מפלגתית בתוך הליכוד ופקדה אלפים רבים של מתפקדים לתנועה.

פייגלין עצמו התמודד מספר פעמים על ראשות הליכוד ועל מקום ברשימתה לכנסת. בבחירות לכנסת התשע עשרה בשנת 2013 נבחר פייגלין לכנסת ברשימת הליכוד ושימש מטעם המפלגה כסגן יושב ראש הכנסת. לקראת הבחירות שהוקדמו לכנסת העשרים הודיע פייגלין על כוונתו להתמודד שוב על ראשות הליכוד אך לבסוף פרש מהמירוץ. בפריימריז לרשימת המועמדים הוא נדחק למקום לא ריאלי ברשימת המפלגה. כתוצאה ממהלכים אלו הודיע ב-5 בינואר 2015 על פרישתו מהליכוד והקמת מפלגה חדשה בשם "זהות" וזו נרשמה רשמית אצל רשם המפלגות מאוחר יותר באותה שנה.

ב-22 בספטמבר 2016 קיימה המפלגה יום התרמה גדול דרך חברת צ'רידיי שבו גויסו 463,056 דולר מ-1,336 תורמים.[3]

הוועידה הראשונה של המפלגה התקיימה ב-28 בפברואר 2017 בהאנגר 11 בנמל תל אביב ובה השתתפו כאלפיים איש.[4][5][6] בוועידה, נבחר משה פייגלין כיו"ר המפלגה ואושר המצע של המפלגה על ידי המתפקדים.

השלב הראשון של הבחירות המקדימות לרשימת המפלגה לבחירות לכנסת ה-21 התקיים ב-12 בספטמבר 2017 ובו נבחרו 15 המועמדים שיעברו לשלב השני והאחרון וידורגו על ידי כלל הציבור.[7] בשלב זה הגיע הכלכלן ‫גלעד אלפר למקום הראשון, כשאחריו ד"ר ניצה כהנא, ישי פליישר, אסיה אנטוב ואחרים.[8]

מצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המצע נכתב על ידי למעלה מ-60 מחברי המפלגה ואורכו 312 עמודים. הוא אושר ב-28 בפברואר 2017 בועידת המפלגה.[9]

מבנה הממשל וצמצומו[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצע המפלגה מובעת תמיכה בצמצום משרדי הממשלה מ-29 משרדים ל-11 בלבד, מצוינת התנגדות לחקיקת יתר, מובאת כוונה לביזור סמכויות רבות לקהילות המקומיות ומוצע ניסיון להשיב את האיזון בין הרשויות לבין בית המשפט, לאחר שלטענת המצע לקח זה סמכויות יתר לאחר המהפכה החוקתית.

התוכנית החברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצע המפלגה מוצע מעבר מערכת החינוך לשיטת השוברים, ביטול חזקת הגיל הרך והחלת רפורמה שוויונית יותר בתחום דמי המזונות, צמצום הביטוח הלאומי והפרטתו, הפרטת של מערכת הבריאות והסרת ההגבלות על גופי תקשורת פרטיים.

יהדות, תרבות ומדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצע המפלגה מוצהר כי המפלגה מאמינה כי על מוסדות המדינה הממלכתיים להיות מחויבים להלכה ולמסורת ישראל כחלק מביטוי התרבות של העם היהודי. לעומת זאת, במרחב הפרט, אין למדינה זכות להתערב ולכפות בענייני הדת. המפלגה מציעה רפורמות בתהליך הגיור והתאמת הקריטריונים של חוק השבות למציאות העכשווית, אפשרות לבתי דין הפועלים לפי המשפט העברי לפעול למען המעוניינים בכך, העברת סמכויות לרשויות המקומית בתחום התרבות והורדת ההתערבות הממשלתית בתחום, ביטול המונופול של הרבנות הראשית על תחום הדת, וביטול רישום הנישואים הממשלתי.

התוכנית הכלכלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצע המפלגה נאמר כי המפלגה דוגלת בכלכלה חופשית, הטלת מס שטוח בשיעור נמוך ככל הניתן, הפחתת מס החברות, הורדת החסמים על הייבוא, צמצום החוב הלאומי, הפרטת התחבורה הציבורית ואיפשור שימוש בשירותי הסעות שיתופיות, סגירת מינהל מקרקעי ישראל, הפרטת הקרקעות הפנויות לאזרחים ופיחות הרגולציה בתחום הבניה והעברת הסמכויות לרשויות המקומיות.

חירות האזרח וביטחון הפנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצע המפלגה נאמר כי המפלגה תומכת בהפיכת תפקיד מפקד המשטרה בקהילה המקומית לתפקיד נבחר, ביטול המאגר הביומטרי, לגליזציה של קנאביס, הפסקת המעצרים המנהליים, הכרה במרי אזרחי בלתי אלים ככלי דמוקרטי לגיטימי והכרה בזכות לנשיאת נשק כזכות אזרחית בסיסית בעיקר לכל יוצא צבא ללא עבר אלים או מגבלות גופניות ונפשיות ידועות[10].

ביטחון ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצע המפלגה נאמר כי המפלגה מתנגדת להסכמי אוסלו וכי לאחריהם אבדה לצה"ל תפיסת הניצחון. בנוסף, נאמר כי המפלגה תפעל למעבר לצבא מקצועי התנדבותי וביטול גיוס החובה, מעבר לפעילות אקטיבית כנגד האיום האיראני והימנעות מקבלת הסיוע האמריקני.

התוכנית המדינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצע המפלגה נאמר כי הסכמי אוסלו מהווים את שורש הבעיה הביטחונית העכשווית בישראל. אי לכך, מציעה המפלגה תוכנית מדינית שנועדה להחזיר את ישראל למצב שלפני הסכמי אוסלו. התוכנית מחולקת לארבעה שלבים:

 1. ביטול הסכמי אוסלו באופן מוחלט והחזרת המצב המשפטי למצב שקדם לאוסלו.
 2. הצעת נסיגה בלי שפיכות דמים למחבלים.
 3. השתלטות מחדש של צה"ל על כל השטח והחלת ריבונות מלאה על כל חלקי הארץ.
 4. מתן שלוש אופציות לערבים הגרים ביהודה ושומרון. א) עזרה בהגירה. ב) תושבות הכוללת את כל זכויות הפרט תוך הצהרת שמירת אמונים. ג) מתן אזרחות למעוניינים אחרי הליך בדיקה ארוך ומעמיק וגיוס לצה"ל או לשירות לאומי.

מדיניות החוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצע המפלגה נאמר כי המפלגה שואפת לכך שמדינת ישראל תהפוך למופת מוסרי בעיני שאר האומות. היא רואה בעין חיובית מאוד המשך הקשרים הקיימים תוך הקפדה על עקרונות מוסריים בלתי מתפשרים. כחלק מתפיסה זו, מדינת ישראל לא תוכל למשל למכור נשק למשטרים רודניים.

ירושלים והר הבית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במצע המפלגה מוגדר כי ירושלים בכלל והר הבית בפרט הם לב ליבו של העם היהודי ועם החלת התוכנית המדינית (ראה לעיל) ניתן יהיה להרחיב את ירושלים כדי להפוך אותה ל"מטרופולין ירושלים". בנוסף, מתכוונת המפלגה להחזיר את השליטה הישראלית המלאה והבלעדית על הר הבית. היא תרחיק מההר את הוואקף או כל גורם זר שאינו כפוף לריבונות ישראל. תפילות היהודים יתאפשרו בכל שעות היממה ויוקם בית כנסת על ההר.

נוער זהות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוער זהות היא תנועת הנוער של מפלגת זהות. פעילים בה נערים ונערות בגילאים 13–18. התנועה הוקמה רשמית בשנת 2015 זמן קצר יחסית לאחר הקמת המפלגה, אך החלה לפעול באופן שוטף בתחילת 2018. פעילי התנועה מונים לדברי אנשיה כמה מאות בני נוער. בני הנוער הפעילים מבצעים את פעילותם במטה האזורי של המפלגה במקום מגוריהם.

הפעילות מתבטאת בעמידה בדוכנים בערים, השתתפות בכנסים, חוגי בית, אירועים והפגנות, חלוקה ושימוש בציוד ועוד.

פעילי התנועה מיוצגים בישיבות המטה המורחב של המפלגה, מרכזים מטות אזוריים ואף עוזרים למועמדים בפריימריז של המפלגה[דרושה הבהרה].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ זהות – מטרות, zehut.org.il(הקישור אינו פעיל, 10 בדצמבר 2017)
 2. ^ הודעה בדבר התפטרות מועמדים לכנסת החמש-עשרה", בעמוד 3269 של ילקוט הפרסומים 4754
 3. ^ זהות תנועה ישראלית יהודית (29 בספטמבר 2016), יום ההתרמה הגדול של זהות. כך זה נראה מבפנים..., בדיקה אחרונה ב-9 בנובמבר 2017 
 4. ^ קצת מאוירת ועידת זהות הראשונה, יוטיוב, ‏3 במרץ 2017
 5. ^ משה ויסטוך, פייגלין חונך מפלגה: יש לסיים את הכיבוש ע"י החלת הריבונות, כיפה, ‏1 במרץ 2017
 6. ^ יוני קמפינסקי, פייגלין: מחזירים את המדינה לעם, ערוץ 7, ‏28 בפברואר 2017
 7. ^ שיטת הבחירות של מפלגת זהות - סרטון הסברה
 8. ^ גיא עזרא, ‏אלה תוצאות הפריימריז במפלגת 'זהות', סרוגים, ‏12 בספטמבר 2017
 9. ^ מצע המפלגה באתר מפלגת זהות.
 10. ^ חירות האזרח ובטחון הפנים – זהות, zehut.org.il (בhe-IL)