נחום גרנות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נחום גרנות
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
לידה 6 במאי 1929 (גיל: 93)
תל אביב, פלשתינה (א"י)
מדינה ישראל
השכלה אימפריאל קולג'
מקצוע מהנדס מים

נחום גרנות (נולד ב-6 במאי 1929) הוא מהנדס מים ישראלי, מנכ"ל מרכז הבנייה הישראלי (1977–1979)[1], מייסד ומנכ"ל הרשות הלאומית להסמכת מעבדות (1997–2000).

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרנות נולד בתל אביב-יפו, בן למשה (מוריץ) וחיה גרינהוט ואח לאלעזר גרנות. אביו שהיה דיפלומט ובנקאי שימש בשנות ה-20 כשליח לגיוס כספים מטעם קרן קיימת לישראל בארצות הלבנט והחל משנות ה-30 כמנהל בבנק אנגלו-פלשתינה. גרנות הוא נכדו של ד"ר אלעזר הלוי גרינהוט - חוקר מדרשים ורב, מנהל בית היתומים האשכנזי בירושלים. אמו של גרנות, חיה, הייתה בת למשפחות בלומנפלד וב"ק, ואביה אברהם בלומנפלד, היה מראשוני השומרים בארץ ישראל.

גרנות גדל ברחובות ואת לימודיו התיכוניים עשה בבית הספר גימנסיה הרצליה שבתל אביב. עם תום לימודיו התיכוניים, יצא גרנות לאנגליה, שם השלים תואר בהנדסה באימפריאל קולג' שבלונדון. את שירותו הצבאי השלים בחיל האוויר בתקופת מלחמת העצמאות.

עם תום לימודיו, נטל גרנות חלק בהקמה של "חבל לכיש" ובמסגרת זאת סייע בתכנון פתרונות להובלת מים למושבי החבל. בין השנים 1960–1966 נשלח מטעם החברה הממשלתית דאז תה"ל לגאנה שבאפריקה, שם שימש מהנדס מים מומחה[2]. בהמשך, שימש גרנות בין השנים 19671969 מומחה מטעם תה"ל בפרו, שבאמריקה הדרומית. כמו כן, לאחר שחרור ירושלים, שימש כמהנדס מומחה בצוות שיקום הרובע היהודי ובאותה תקופה שימש כיועץ מומחה לחברת שיכון עובדים בפרויקט ההקמה של היישוב רמת אפעל.

בתחילת שנות ה-70 התגוררה המשפחה במדריד בירת ספרד. בשנים 19771979 שימש כמנכ"ל מרכז הבנייה הישראלי[1]. בשנת 1977 נתמנה על ידי ממשלת ישראל למנהל פרויקט שיקום שכונות ביהוד כשבמסגרת הפרויקט הושם דגש הן על השיקום הפיזי של תשתיות השכונה והן על שיפור המצב החברתי-תרבותי בשכונה. בהמשך שימש יועץ פרטי במשרד האנרגיה בתחום בידוד ואיטום מבנים.

בשנת 1997 נתבקש על ידי ממשלת ישראל להקים את הרשות הלאומית להסמכת מעבדות ובמסגרת זאת נטל חלק מרכזי בכל הליכי ההקמה של הרשות - כולל בהעברתו של "חוק הרשות הלאומית להסמכת מעבדות" התשנ"ז, 1997. גרנות סיים את תפקידו בשנת 2000 עת יצא לגמלאות.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מדריך להסקה דירתית - משרד האנרגיה והתשתית - המינהל לשימור אנרגיה, 1979[3]
  • מדריך לשימור אנרגיה במבני מגורים כתב ביחד עם ד"ר דן דבוסקין, 1989[4]

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היה נשוי לנירה לבית ליבשיץ משנת 1954 ועד לפטירתה ב-2019[5]. אב לשלושה: גדי, איש עסקים, רוני, מוזיקולוגית באוניברסיטה העברית בירושלים וגיל, עורך דין המתמחה במסחור פטנטים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]