ניאופרם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קבוצת ניאופרם
Logo neopharm.JPG
סוג קבוצת חברות
משרד ראשי ישראלישראל פתח-תקווה, ישראל
בעלות משפחת פורר
מוצרים עיקריים תרופות מרשם, תרופות ללא מרשם, מוצרי צריכה בריאותיים
אנשי מפתח דוד פורר (יו"ר)
עובדים 600
ניאופרם

קבוצת ניאופרם היא קבוצת חברות ישראלית בתחום יבוא, שיווק, ייצור והפצה של תרופות, מוצרי צריכה בתחום הבריאות, ציוד רפואי וציוד לתעשיית מדעי החיים. הקבוצה כוללת את חברת "ניאופרם ישראל" שעיסוקה בשיווק של תרופות ומוצרי צריכה; חברת "פרומדיקו" העוסקת בהפצה ושירותי ערך מוסף של תרופות ומוצרי צריכה; חברת "אלדן ציוד אלקטרוני" העוסקת בשיווק ובסחר של ציוד רפואי וציוד בתחום מדעי החיים; חברת "קיור מדיקל" לייצור תמיסות רפואיות וקבלנות משנה לחברות סטארט אפ בתחום הביוטכנולוגיה ו-medical devices; וחברת "ג'נמדיקס" המתמחה ביבוא תרופות לפי תקנה 29 לתקנות הרוקחים[1] (תרופות שאינן רשומות בישראל).

דוד פורר

הקבוצה מעסיקה 600 עובדים ומחזור מכירותיה השנתי כ-300 מיליון דולר[2]. יושב ראש הקבוצה הוא איש העסקים דוד פורר. מטה הקבוצה ממוקם בפתח תקווה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1941 קיבל ד"ר ליאופולד גולדשמידט, רופא ילדים במקצועו, את הנציגות בארץ ישראל, שהייתה אז תחת שלטון המנדט הבריטי, של חברת "מעבדות לדרלה" האמריקאית. בנוסף לזכות זו קיבל ד"ר גולדשמידט את הזכות לייצג את החברה בסוריה וטורקיה.

בתחילת הדרך משרדי החברה שכנו בדירה, ששימשה גם מרפאה לטיפול בילדים, ולמקום מגוריה של משפחת גולדשמידט ברח' גורדון בתל אביב. ב-1951 הצטרף לחברה מר צבי שראל, חתנו של ד"ר גולדשמידט. באותם ימים עבדו בחברה מלבד ד"ר גולדשמידט ומר שראל, מזכירה ומנהל חשבונות בחלקי משרה.

פריצת הדרך הכלכלית הראשונה לחברה הייתה קבלת זכויות השיווק של תוסף מזון לבעלי חיים בשם "אאורופק". על מנת לייבא את המשלוחים הראשונים של המוצר נאלצו בעלי החברה לקחת הלוואות מחברים. עסקי אאורופק גדלו ושגשגו ועימם החלה החברה לשווק מוצרים נוספים. ב-1955 הוחלף שם החברה מ"לדרלה" ל"ניאופרם". כנציגת חברת לדרלה בישראל, החלה ניאופרם לשווק את ה"אאורומיצין" – התרופה האנטיביוטית, הראשונה בעולם לחולי דלקת ריאות. תרופה זו נחלה הצלחה שיווקית גדולה בישראל.

במשך שנות השישים קיבלה ניאופרם זכויות שיווק של מוצרים של חברות נוספות, בין היתר את הנציגות בישראל של חברת התרופות הגרמנית "הרמל" (כיום בבעלות חברת "אלמירל").

1980–2008[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1980 הצטרף לחברה חתנו של שראל, דוד פורר, כאחראי על המסחר. פורר קיבל לידיו את ניהול מחלקת הכימיקלים ומחלקת הווטרינריה, שהתפתחו במהירות והיו למחלקות מובילות כל אחת בתחומה. בתחום תוספי מזון לבעלי חיים הובילה ניאופרם את השוק עם מוצרים כ"סייגרו", "אאורופק" ו"אבוטן". בתחום הכימיקלים הפכה החברה למובילה בתחום החומרים המרוכבים עם "רוהסל", אנזימים לתעשיית המזון, וחומרי גלם לתעשיית הפלסטיקה. ב-1986 קיבל פורר אחריות גם על המחלקה הרפואית.

בשנות השמונים הקימה החברה מערך הפצה עצמאי לבתי המרקחת בישראל, ובכך הייתה לאחד מסיטונאי התרופות המובילים בישראל. בנוסף השיקה ניאופרם את "צנטרום", תוסף מולטי-ויטמינים. החברה יצאה בקמפיין חדשני לתקופה בפרסום חוצות ופרסום בטלוויזיה.

בשנת 1991 עברה ניאופרם למשכנה הנוכחי בפתח תקווה. בשנות ה-90 התפתחה החברה וקיבלה את ייצוגן של חברות "וויטהול", "אורגנון" ו"פארק דייויס" ובכך הפכה גם למשווקת משמעותית של תרופות מרשם ותרופות ללא מרשם, עם מותגים מובילים כמו ליפיטור, נוירונטין, גלולות נגד הריון, תרופות לפריון, רוביטוסין, ליסטרין ועוד.

המאה ה-21 סימנה פתיחתו של עשור של רכישות ומיזוגים. בשנת 2003 רכשה ניאופרם ממשפחת אייזנברג את חברת אלדן, המתמחה בציוד רפואי וציוד למעבדות מדעי החיים. בשנת 2005 רכשה ניאופרם את חברת פרומדיקו, שהתמחתה אף היא בתחום התרופות ומוצרי הצריכה. בעקבות רכישה זו נוספו לקבוצה מפעל לייצור תמיסות לבתי חולים ויחידה לטיפול ביתי. בשנת 2008 נרכשה חברת ג'נמדיקס, שהייתה שייכת עד אז לתאגיד הרב לאומי Merck-Serono. ג'נמדיקס הוסיפה יכולות של ייבוא תרופות תחת תקנה 29, וכן תרופות גנריות.

בסוף 2009 ניהלה ניאופרם מגעים לרכישת תאגיד התרופות הבריטי "גולדשילד", אולם בסופו של דבר לא יצאה העסקה אל הפועל.[3]

החברות בקבוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניאופרם ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות רכישת פרומדיקו בשנת 2005, עברה הקבוצה רה-ארגון שבמסגרתו נקבע המבנה הנוכחי של הקבוצה. כל פעילויות השיווק והסחר של תרופות מרשם, מוצרי בתי חולים, חיסונים, מזון תינוקות, תוספי תזונה, מוצרי צריכה וקוסמטיקה רוכזו תחת הגג של ניאופרם ישראל. בחברה עובדים כ-150 איש, והיא פועלת כשותפה אסטרטגית של חברות מובילות, רב לאומיות. חלק ניכר ממוצרי ניאופרם הם מובילי שוק בתחומם.

ניאופרם ישראל פועלת בתחומים מגוונים בענף הבריאות ואיכות החיים: המטולוגיה, מחלות זיהומיות, מחלות אוטואימוניות, דרמטולוגיה, מערכת העצבים המרכזית, בריאות האישה, בריאות כף הרגל, בריאות וטיפול התינוק ועוד. במסגרת החברה פועלת יחידת הטיפול הביתי, בעלת היכולת הייחודית לטפל בחולה בביתו.

פרומדיקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת פרומדיקו נוסדה ב-1952 בשם "ניסן פרמינגר" כחברה לרכישת תרופות ומוצרים רפואיים והפצתם בישראל. בשנת 1978 נמכרה חברת ניסן פרמינגר לשתי קבוצות - ל"טבע", שהקימה לצורך הרכישה את חברת פרומדיקו, ולמשפחת יסלזון. ב-1987 נמכרה אחזקת "טבע" בפרומדיקו למשפחת יסלזון.

בשנת 2005 רכשה קבוצת ניאופרם את מלוא הבעלות על פרומדיקו.[4] מאז רכישתה מתמקדת פרומדיקו באספקת שירותי שרשרת אספקה לכלל חברות הקבוצה ולחברות חיצוניות לקבוצה.

כיום פרומדיקו היא מהחברות המובילות בישראל בהפצה של תרופות, מזון לתינוקות, קוסמטיקה, מוצרי צריכה וציוד דיאגנוסטי ורפואי. פרומדיקו מעסיקה למעלה מ-220 עובדים ומטפלת מדי יום בכ-1,300 הזמנות המסופקות לכ-6,000 לקוחות, בהם בתי מרקחת, בתי חולים, קופות חולים, בתי אבות, חולים ביתיים, מרפאות ומכונים דיאגנוסטיים, מכוני מחקר, רשתות מזון וחנויות נוחות.

אלדן ציוד אלקטרוני בע"מ[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלדן ציוד אלקטרוני בע"מ נוסדה בשנת 1960, וכיום מעסיקה למעלה מ-85 עובדים. אלדן מתמחה באספקת ציוד רפואי, אנליטי ומדעי וכן מגוון מוצרים ושירותים לענפי הרפואה, המחקר המדעי, תעשיית התרופות, הכימיה, הביוטכנולוגיה, המזון ותחומים רבים נוספים. החברה מייצגת בלעדית בישראל שורת חברות בינלאומיות מובילות בתחומן בעולם, ביניהן – Agilent, ו-GE Healthcare.

הפעילות העסקית של החברה נחלקת בין שתי חטיבות: חטיבת מדעי החיים והחטיבה הרפואית.

חטיבת מדעי החיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החטיבה עוסקת בכימיה אנליטית, ביולוגיה, דיאגנוסטיקה, כימיקלים ייחודיים ומדעי החומרים. העיסוק בחטיבה הוא בתחומים הבאים:

 • מוצרים לתחום אנליזה כימית במעבדה ובתהליך הייצור.
 • מערכות מידע ואחסון לנתוני מחקר ופיתוח ובקרת איכות.
 • מוצרים לתחום מחקר ביולוגי ותעשיית הביוטכנולוגיה.
 • מוצרים לתעשיות המזון, הטקסטיל והנייר.
 • מוצרים בתחום מדעי החומרים.
 • מוצרים למעבדות היסטופתולוגיות.
 • ביולוגיה מולקולרית RT-PCR
 • הפקות חומצות גרעין
 • המטולוגיה
 • כימיה יבשה
חטיבה רפואית[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • ציוד רפואי ודיאגנוסטי.
 • חומרים לאבחון וריפוי, כולל תרופות וחומרים רדיואקטיביים.
 • ציוד היקפי וריהוט רפואי לבתי חולים ומרפאות.
 • מערכות מידע רפואיות.
 • ציוד דיאליזה.
 • מוצרים בתחום האסתטיקה.

מאז שנת 2005 מייצגת אלדן חברות בתחום מדעי החיים במדינות ברית המועצות לשעבר.

קיור מדיקל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפעל הייצור, הממוקם באזור התעשייה עמק חפר, עוסק בייצור תמיסות עירוי ותמיסות נוספות לבתי החולים ומוסדות בריאות. בנוסף עוסק המפעל באספקת שירותי ייצור בקבלנות משנה - Contract Manufacturing לחברות הזנק בתחום התרופות והציוד הרפואי.

ג'נמדיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת ג'נמדיקס הוקמה בשנת 1989 על ידי חטיבת התרופות הגנרית של חברת מרק הגרמנית, והחלה את פעילות השיווק בישראל ב-1992. בשנת 2008 נרכשה החברה על ידי קבוצת ניאופרם.

ג'נמדיקס עוסקת ביבוא תרופות תחת תקנה 29 לתקנות הרוקחים, קרי תרופות שאינן רשומות בישראל ומיובאות על בסיס היתר מיוחד. החברה מתמחה במכירת תרופות אלו למוסדות בריאות. ג'נמדיקס פעילה גם בתחום התרופות הגנריות, והיא מייצגת מספר חברות בתחום כגון חברת מיילן, בדפורד, נייקומד ארצות הברית.

פעילות סביבתית בניאופרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2012 החלה קבוצת ניאופרם במגמה לפעילות סביבתית ואקולוגית תוך הקפדה על עקרונות וערכי קיימות ושמירה על איכות הסביבה. החברה התקינה בכל מתקניה מיכלי אמניר למיחזור נייר, מתקני תאגיד המיחזור אל"ה למיחזור פלסטיק ומיכלי תאגיד המיחזור אקוקל למיחזור פסולת אלקטרונית, בנוסף עורכת החברה אירועי רווחה לקידום מודעות ירוקה וסביבתית בקרב עובדיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ניאופרם בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]