ניהאד דביט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ניהאד דביט
האמנים ניהאד דביט ורות הורם
האמנים ניהאד דביט ורות הורם יוצרי הפסל "חלומו של זית"

ניהאד דביט (נולד ברמלה בשנת 1968) הוא פסל ישראלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דביט למד והתחנך בין השאר בבית הספר התיכון לאמנויות תלמה ילין בגבעתיים. את ההשכלה וההכשרה האקדמית כפסל רכש בבית הספר הגבוה לאמנויות בסופיה, בולגריה. הוא נשוי ואב לשלוש בנות ובן.

דביט יוצר בשנים האחרונות בעיקר פסלי ברזל. פסליו נרכשו על ידי אספני אמנות מישראל וממדינות אחרות.

אחד מתווי ההיכר המובהקים המאפיינים את עבודתו הם פסלי עצי הזית שהוא יוצר. עצי הזית הם נושא קרוב ללבו של דביט, כסמל מובהק בן אלפי שנים לנוף הים תיכוני שבתוכו צמח, וכסמל לשלום במזרח התיכון ובעולם. יצר מאות רבות של עצים, כל אחד מהם ייחודי ושונה מהאחרים. העצים עשויים חוטי ברזל ונחושת, בגדלים שונים - מגודל טבעי ועד לעצים זעירים. הגדולים שבהם מוצבים כפסלי חוצות.

פסליו הוצגו בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות, בין השאר ביפו, ברמלה, בירושלים ובקיבוץ ניר עוז, ובתערוכת אמנות קבוצתית, המוקדשת לעץ הזית בגלריה של האוניברסיטה המורמונית בהר הזיתים בירושלים.

דביט בן למשפחה ערבית נוצרית מסועפת ובעלת שורשים ביפו וברמלה.

חלומו של זית[עריכת קוד מקור | עריכה]

"חלומו של זית" היוא פסל המתאר עץ זית שנוצר בשיתוף פעולה בין רות הורם לניהאד דביט. הפסל מוצב בכיכר וינגייט בירושלים, במקום המהווה פרשת דרכים בין היישוב היהודי, הערבי והנוצרי-מנדטורי. הפסל נוצר בעיני רוחנו כשהתבקשנו להציג פרויקט לקרן "ראות ורעות" בירושלים, קרן התומכת בין השאר באמנים עם נכות ראיה (רות היא אמנית בעלת מגבלת ראיה). הפסל ניהאד דביט עובד ויוצר ברמלה. בשנים האחרונות יוצר בעיקר פסלי עצי זית שמוצבים במקומות שונים בארץ. עצי הזית הם סמל מובהק בן אלפי שנים לנוף הים תיכוני בו צמח וסמל לשלום במזרח התיכון ובעולם.

יצירות עיקריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]