ניוטה אוהורה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ניוטה אוהורה
נישל ניקולס כניוטה אוהורה
נישל ניקולס כניוטה אוהורה
נישל ניקולס כניוטה אוהורה
שם סרט מסע בין כוכבים: הסרטזעמו של חאןהחיפוש אחר ספוקהשיבה הביתההגבול האחרוןהארץ הלא נודעתסטארטרקהאויב בתוכנו
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית"
"מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה"
הופעה ראשונה פרק 1 של עונה 1 של "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית" – "The Man Trap", שנת 1966.
הופעה אחרונה סרט הקולנוע "האויב בתוכנו", שנת 2013.
מספר הופעות 68 פרקי "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית"
21 פרקי "מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה"
8 סרטי קולנוע
יוצרים ג'ין רודנברי עריכת הנתון בוויקינתונים
גילום הדמות נישל ניקולס (בסדרה המקורית ובשישה סרטי הקולנוע הראשונים)
סליה רוז גודינג (ב"מסע בין כוכבים: עולמות חדשים ומשונים"
זואי סלדנה (סרטי קלווין מ-2009 עד 2016)
מידע
תאריך לידה 19 בינואר 2233 עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום לידה ארצות הברית של אפריקה עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע אנושי
מין נקבה
מקצוע קצינה בצי הכוכבים
שיוך צי הכוכבים
אזרחות פדרציית הכוכבים המאוחדת
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ניוטה אוהורהאנגלית: Nyota Uhura) היא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של "מסע בין כוכבים". נישל ניקולס מגלמת את דמותה של אוהורה ב"מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית", "מסע בין כוכבים: סדרת האנימציה", וכן בשישה סרטי הקולנוע הראשונים המבוססים על הסדרה; סליה רוז גודינג מגלמת את הדמות בסדרה "מסע בין כוכבים: עולמות חדשים ומשונים"; זואי סלדנה גילמה את דמותה של אוהורה הצעירה בטרילוגיית סרטי ציר זמן קלווין משנת 2009 ועד 2016.

אוהורה היא חלק חשוב בצוות הרב-תרבותי של הסדרה המקורית[1] ואחת מהדמויות הראשונות ממוצא אפריקאי המוצגת בצורה חיובית בסדרת טלוויזיה אמריקאית.

סליה רוז גודינג כניוטה אוהורה; מתוך "מסע בין כוכבים: עולמות חדשים ומשונים", 2022.

שם הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ין רודנברי התכוון לכנות את קצינת התקשורת החדשה בשם "לוטננט סולו".[2] סגן-נשיא האולפנים הרב סולואו ציין בפניו עד כמה שם זה דומה ל"זולו", וחשב שזה עלול לפעול כנגד התוכנית לגיוון גזעי בסדרה, ולכן השם "סולו" נותר עם דמותו של ג'ורג' טאקיי.[3] מקור השם "אוהורה" מגיעה מהמילה הסוואהילית "אוהורו", שמשמעותה "חופש". בספרה "Beyond Uhura", מספרת ניקולס כי ההשראה לשם הגיע מעותק של הספר "Uhuru" אותה נשאה עימה ביום בו נבחנה לתפקיד. כאשר המפיק רוברט יוסטמן הסביר לרודנברי מה משמעות המילה "אוהורו", הוא שינה אותה ל-"Uhura" ואימץ אותה כשמה של הדמות.[3]

שמה הפרטי של אוהורה מעולם לא הוזכר באופן קאנוני ב"מסע בין כוכבים", עד לסרטו של ג'יי ג'יי אברמס משנת 2009, בו ספוק הצעיר מכנה אותה "ניוטה" (Nyota), ברגע של אינטימיות. באופן לא קאנוני – שם זה, וכן שמות אחרים, היו קיימים בעבר, כאשר "ניוטה" היה הנפוץ ביותר מביניהם. הסופר ויליאם רוטסלר יצר לראשונה את השם "ניוטה" עבור ספרו "Star Trek II Biographies" משנת 1982, ויצר קשר עם ג'ין רודנברי ונישל ניקולס, על מנת לקבל את אישורם. ג'ין רודנברי אישר את השם. נישל ניקולס אישרה גם כן, ומאוד התרגשה כאשר רוסטלר הודיע לה כי "ניוטה" פירושו "כוכב" בסוואהילי.[4] לאחר שהשם פורסם לראשונה ב-"Star Trek II Biographies", השם "Nyota" החל להופיע ברומני מסע בין כוכבים נוספים, כמו למשל "Uhura's Song" מאת ג'נט קגן.

עד לשנת 2009, בה הסרט "סטארטרק" הפך לחלק מהקאנון של זיכיון "מסע בין כוכבים", "ניוטה" היה אחד משלושה שמות אפשריים; השניים האחרים היו "פנדה" (Penda) ו"סאמרה" (Samara):

בשנת 2009, התעלומה לגבי שמה הפרטי של אוהורה נפתרת בסרט "סטארטרק", לא לפני שהיא משמשת כנושא לבדיחה מתמשכת על חשבונו של קירק, שמנסה שוב ושוב לברר מהו שמה הפרטי, עד שלבסוף הוא שומע במקרה את ספוק מבטא אותו – "ניוטה".

פיתוח הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן קצר לאחר שנכתבו התסריטים הראשונים של "מסע בין כוכבים", ג'ין רודנברי החל לדבר על דמות חדשה – קצינת תקשורת, והוא הציג בפני הרב סולואו ורוברט יוסטמן את נישל ניקולס, איתה עבד יחד בעבר.[2]

ניקולס תכננה לעזוב את "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית" בשנת 1967, לאחר תום העונה הראשונה שלו, ולחזור לעבוד בתיאטרון, אבל שיחה עם מרטין לותר קינג שכנעה אותה להישאר, לאחר שהאחרון קבע כי היא משמשת כמודל לחיקוי הקהילה השחורה.[7]

תיאור הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוהורה נולדה בארצות הברית של אפריקה ומדברת סוואהילי.[9] על פי רומנים שאינם קאנוניים מאת ג'יימס בליש, היא מזוהה כבת לעם הבנטו, כפי שעושה גם ג'ין רודנברי, בסרט "מסע בין כוכבים: הסרט".

אוהורה מופיעה לראשונה בפרק "The Man Trap", לאחר שהצטרפה אל צוות האנטרפרייז בדרגת לוטננט, ומשמשת כקצינת הקשר הראשית, תחת פיקודו של קפטן קירק. מאוחר יותר היא מקודמת לדרגת לוטננט-קומנדר בסרט "מסע בין כוכבים: הסרט", ולדרגת קומנדר בסרט "מסע בין כוכבים 2: זעמו של חאן".

בסרט "מסע בין כוכבים 3: החיפוש אחר ספוק" אוהורה נראית מבצעת משימת תורנות בחדר הטרנספורטר, כחלק ממזימה לגנוב את האנטרפרייז. לאחר שהיא נועלת את עמיתה בארון, אוהורה משתמש בתחנת הטרנספורטר על מנת לשגר את אדמירל קירק, לאונרד מקוי והיקארו סולו אל האנטרפרייז, על מנת שיוכלו להשתמש בספינה על מנת לחלץ את ספוק מכוכב הלכת "ג'נסיס". כמתוכנן, אוהורה נפגשת מאוחר יותר עם יתר חברי הצוות על וולקן, ועדה לתחייתו המוצלחת של ספוק.

בעקבות אירועים אלו והרס האנטרפרייז, אוהורה מצטרפת אל אנשי הצוות שלה על ספינת חלל קלינגונית גנובה, תוך משבר על פני כדור הארץ ב"מסע בין כוכבים 4: השיבה הביתה". הצוות חוזר בזמן אל המאה ה-20, על מנת להציל זוג לווייתנים גדולי-סנפירמין נעלם נכון למאה ה-23 – ולחדש את קיומו של מין זה על פני כדור הארץ. במהלך טיול בסן פרנסיסקו, אוהורה ופאבל צ'כוב חודרים אל נושאת המטוסים אנטרפרייז ומשתמשים בפליטות מהכור הגרעיני של הספק על מנת להטעין את אספקת החשמל של הספינה הקלינגונית. קירק וספוק תופסים את הלווייתנים והצוות חוזר עימם אל המאה ה-23 ומציל את כדור הארץ.

לאור גבורתם, מפקדת צי הכוכבים מזכה את אוהורה ושאר אנשי הצוות של קירק מפעילותם הבלתי החוקית. אדמירל קירק מורד לדרגת קפטן, ומוצב לפקד על ספינת החלל אנטרפרייז-A. אוהורה מצטרפת לצוות של קירק, ושוב משמשת כקצינת קשר ראשית לאורך כל האירועים המתרחשים ב"מסע בין כוכבים 5: הגבול האחרון" ו"מסע בין כוכבים 6: הארץ הלא נודעת". ב"גבול האחרון", נרמז על קיומה של מערכת יחסים רומנטית בין אוהורה לבין סקוטי כאשר אוהורה עדיין, לכאורה, תחת השפעתו של סייבוק, אבל עלילת-משנה זו מעולם לא פותחה בסרטי ההמשך, ויש רק להניח כי השניים נשארו רק ידידים.

סטארטרק (2009)[עריכת קוד מקור | עריכה]

זואי סלדאנה כניוטה אוהורה, 2009.
ערך מורחב – סטארטרק

בסרט "סטארטרק" משנת 2009, זואי סלדאנה מגלמת אוהורה הצעירה, כשהיא עדיין צוערת באקדמיה של צי הכוכבים, אך מקודמת לתפקיד קצינת תקשורת ככל שהסרט מתפתח. בתחילה, אוהורה מפגינה יחס קר כלפי קירק, שמנסה לפלרטט איתה בעת היותו שיכור. בסופו של דבר, היא לומדת לכבד אותו, כקפטן של האנטרפרייז.

בסרט, אוהורה מוצגת כתלמידתו לשעבר של ספוק, וגם נמצאת עמו בקשר רומנטי. למרות שלא ברור מתי קשר זה התחיל, הרמז הראשון המרמז למעורבות רומנטית מתרחש כאשר היא, בתחילה, משובצת על ידי ספוק לשרת על ספינת החלל פארגוט (לFarragut), בניסיון שלו למנוע מראית העין של העדפה. היא דורשת שהוא ישבץ אותה אל האנטרפרייז. אוהורה מתעקשת, עד אשר ספוק מתרכך ומבצע את השינוי ללא טיעון נוסף. אילו הייתה נשארת על הפארגוט, היא הייתה נהרגת.

בסקר שנערך בשנת 2012 על ידי המגזין הבריטי SFX על מנת למצוא את 100 הדמויות הנשיות הכי הסקסיות במדע הבדיוני ופנטזיה, אוהורה, המגולמת על ידי זואי סלדנה בסרט "סטארטרק" משנת 2009, נבחרה במקום הראשון.[10]

השפעה תרבותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מודל לחיקוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

וופי גולדברג, ששיחקה מאוחר יותר את גאינן במסע בין כוכבים: הדור הבא, תיארה את אוהורה כמודל לחיקוי בשבילה, ונזכרה שהיא ספרה למשפחתה, "אני ראיתי עכשיו אישה שחורה בטלוויזיה, והיא לא הייתה משרתת!"[6][12] מאוחר יותר, נאס"א העסיקה את נישל ניקולס בקמפיין לעידוד אפרו-אמריקאים להצטרף לשירות. קבוצה 8 של אסטרונאוטי נאס"א הייתה הראשונה שכלל נשים ומיעוטים אתניים – בהם שלושה אפרו-אמריקאיים (גויון בלופורד, רונלד מק'ניר, וד"ר פרדריק ד. גרגורי). ד"ר מיי ג'מיסון, האישה האפרו-אמריקאית הראשונה לטוס על סיפון מעבורת חלל, סיפרה כי "מסע בין כוכבים" השפיעה עליה בהחלטתה להצטרף. את משמרותיה הייתה מתחילה בקריאה "ערוצי התקשורת פתוחים" ("Hailing frequencies open") – משפט אותו נהגה לומר ניוטה אוהורה, שהייתה קצינת התקשורת בסדרה.[13]. לג'מיסון עצמה היה תפקיד שולי בפרק של הסדרה "מסע בין כוכבים: הדור הבא" שנקרא "Second Chances", בו גילמה דמות של מפעילת טרנספורטר בשם לוטננט פאלמר[13]. ג'מיסון הייתה האסטרונאוטית האמיתית הראשונה, אבל לא האחרונה, שהופיעה במסע בין כוכבים.[15][16]

ציון דרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1968, בפרק "Plato's Stepchildren" של הסדרה "מסע בין כוכבים: הסדרה המקורית", אוהורה וקפטן קירק מתנשקים. הפרק נחשב לדוגמה הראשונה של נשיקה בין-גזעית בטלוויזיה האמריקאית.[17][18][19] במקור, הסצנה הייתה אמורה להצטלם עם ובלי הנשיקה, כך שהרשת תוכל לאחר מכן להחליט אם לשדר את הנשיקה או לא. אולם ויליאם שאטנר ונישל ניקולס פספסו בכוונה כל טייק של השוט ללא הנשיקה, כך שלא ניתן יהיה להשתמש בו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ניוטה אוהורה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Roddenberry, Gene (U.S. writer-producer)". Museum of Broadcast Communications. נבדק ב-2009-05-13.
 2. ^ 1 2 Solow, Herbert; Robert Justman (ביוני 1997). Inside Star Trek The Real Story. Simon & Schuster. p. 153. ISBN 0-671-00974-5. {{cite book}}: (עזרה)
 3. ^ 1 2 Solow, Herbert; Robert Justman (ביוני 1997). Inside Star Trek The Real Story. Simon & Schuster. p. 154. ISBN 0-671-00974-5. {{cite book}}: (עזרה)
 4. ^ Hise, James Van: "An Interview with Bill Rotsler", Enterprise Issue Number 2, June 1984.
 5. ^ Shoreleave 29, June 14, 2007, during Nichols Q and A session
 6. ^ 1 2 Beck, Donald R. (Director) (1991). Star Trek: 25th Anniversary Special.
 7. ^ [6]
 8. ^ Star Trek episode: "The Man Trap".
 9. ^ [8]
 10. ^ Golder, Dave (27 במרץ 2012). "Top 200 Sexiest Characters In Sci-Fi". SFX Magazine. {{cite web}}: (עזרה)
 11. ^ Star Trek Monthly issue 56.
 12. ^ [11]
 13. ^ 1 2 אודות מיי ג'מיסון באתר המעריצים memory alpha
 14. ^ "Social History :Star Trek as a Cultural Phenomenon". Centennialofflight.gov. 1966-09-08. אורכב מ-המקור ב-2012-10-09. נבדק ב-2011-03-23.
 15. ^ [14]
 16. ^ Second Chances on Memory Alpha
 17. ^ "Shattered TV Taboos: How Bea Arthur and Others Broke Barriers". TVGuide.com. 2009-04-27. נבדק ב-2011-03-23.
 18. ^ "After 40 Years, Star Trek 'Won't Die'". Space.com. נבדק ב-2011-03-23.
 19. ^ Christian Höhne Sparborth (2001-09-05). "Nichols Talks First Inter-Racial Kiss". TrekToday. נבדק ב-2011-03-23.