נינג'אטו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נינג'אטו ישרה בסגנון הוליוודי

הנינג'אטוֹ‏ (יפנית: 忍者刀; ידועה גם כנינג'ה קֶ‏ן או שינוֹ‏בי גאטאנָ‏ה) הוא שמה הפופולרי של חרב המיוחסת לנינג'ות. לפי מאסאקי האצומי, הסוֹ‏קֶ‏ה (ראש ארגון או שיטה) של ארגון בוג'ינקאן, חרבות אלו השתנו בצורה ובגודל. לרוב הן היו קצרות בהרבה מהקטאנה הקלאסית שבה השתמשו הסמוראים של יפן הפאודלית. חרב בעלת להב ישר ובעלת צובה (מגן היד בקטאנה) מרובע היא תוצר של הדמיון המודרני.

הנינג'אטו הפופולרי ביותר בקרב הנינג'ות היה חרב בעלת להב באורך של ואקיזאשי המורכב על ניצב באורך של ניצב קטאנה ונשמר בתוך נדן (סָיָה‏‏) באורך קטאנה. מטרת סיבוך זה היא הולכת האויב שולל ובכך לגרום לו לחשוב שהנינג'ה חוגר קטאנה ארוכה, אותה לוקח יותר זמן לשלוף מואקיזאשי קצר. סוגים אחרים של נינג'אטו כוללים: חרב בעלת להב מסור במקום להב חלק, להב של יארי המורכב על טסוקה (ניצב החרב ביפנית) ואף חרב אשר ניצבה יכול לשמש כשנורקל.

נינג'אטו מודרני נראה לרוב כחרב ישרה וקצרה בעלת צובה ריבועי, אך צורה זאת אינה מדויקת מבחינה היסטורית. לפי ספר שכתב מאסאקי האצומי נינג'אטו הוא חרב ישרה, אך רק ביחס לרוב חרבות התקופה, שהיו מעוקלות הרבה יותר. לחרב הנינג'אטו עדיין יש עיקול מסוים. בנוסף, לפני תקופת מייג'י היו תקנות מחמירות בנוגע לצורת החרב. לפי תקנות אלו, אסור היה שהיה לחרב צובה מרובעת. למרות שהנינג'ות פעלו לרוב מחוץ למסגרת החוק, אין סיבה להאמין שהם השתמשו בצובה ריבועית מכיוון שמעשה זה ימשוך אליהם תשומת לב ויחשוף את זהותם.

ארגון בוג'ין קאן מכיל כרגע רק בית ספר אחד שעדיין מתאמן בנינג'אטו, הנקרא טוֹגָקוּרֶה ריוּ‏. החרב בה הם משתמשים היא הפופולרית ביותר, חרב באורך ואקיזאשי המותאמת בתוך קוֹ‏שירֶ‏ה (מידות) של קטאנה.