ניסוי גריפית'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תוצאות ניסוי גריפית'

ניסוי גריפית', בוצע על ידי פרדריך גריפית' ב-1928 והיה אחד הניסויים הראשונים להציע כי לחיידקים יש יכולת להעביר חומר גנטי בתהליך שנקרא טרנספורמציה.

גריפית' השתמש בשני זנים של חיידק הפניאומוקוקוס R ו-S (גורמי דלקת ריאות). רק לזן S יש יכולת להדביק את הפונדקאי בזכות שכבה פוליסכרידית המגנה עליו ממערכת החיסון. בניסוי, חיידקי S הומתו בעזרת חום ושרידיהם הוספו לזן R חיים. על אף ששני הרכיבים בנפרד לא היו מדביקים פונקדאי במחלה, החיבור ביניהם גרם לעכברים למות. מתוך העכברים המתים, גריפית' הצליח לבודד חיידקים חיים משני הזנים. הוא הסיק כי החיידקים מזן R עברו "טרסנפורמציה" לזן S, בעזרת "חומר טרסנפורמציה" כלשהו שנמצא בשרידי החיידקים המתים.

היום, אנו יודעים כי חומר הטרסנפורמציה של גריפית', הוא ה-DNA של חיידק S. על אף שהחיידק הומת, ה-DNA שלו שרד והשתלב בתוך זה של חיידקי R החיים. ב-DNA החדש היו גנים היוצרים את שכבת ההגנה הפוליסכרידית. בעזרת הגנים החדשים חיידקי R נעשו אף הם עמידים למערכת החיסון ולכן הצליחו להדביק את העכברים.

בשנת 1944, איוורי, מקלאוד ומקארתי שכללו את ניסוי גריפית' והבחינו בין חלקי תא שונים כדי לגלות איזה מהם הוא החומר הגנטי. למרות הוכחתם החד-משמעית כי מדובר ב-DNA הקהילה המדעית השתכנעה רק בעקבות ניסוי אחר של הרשי וצ'ייס בשנת 1952.