ניסיון חיי: זיכרונותיו של אביר מוסלמי (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ניסיון חיי: זיכרונותיו של אביר מוסלמי
זיכרונותיו של אביר מוסלמי.jpg
מאת אוסאמה אבן מונקיד'
שפת המקור ערבית
שנת הוצאה המאה ה-12
הוצאה בעברית הוצאת חרגול
שנת הוצאה בעברית 2011
סוגה ספר זכרונות
תרגום לעברית אלה אלמגור
מספר עמודים 271

"נסיון חיי: זיכרונותיו של אביר מוסלמי" (ערבית: "كتاب الاعتبار" "כתאב אל-אעתבאר", ספר ההתעמקות) הוא ספר זכרונות אוטוביוגרפי שנכתב על ידי אוסאמה אבן מונקיד', לוחם מלומד, ובן לשושלת בנו מונקיד', משפחה בדואית רמת יחס ששלטה בעיר המבצר שייזר בצפון סוריה. אוסאמה נולד בשנת 1095 בשייזר ונפטר בשנת 1188.

מבנה החיבור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר מחולק לארבעה שערים. השער הראשון, שרק חלקו נותר בידינו, קרוי "המאורעות הגדולים של חיי", ובו מתוארים תולדות חייו של אבן מונקד שזורים בהיסטוריה הפוליטית מימיו של האתאבג זנגי, דרך שלטונו של נור א-דין וכלה בשירותו תחת סלאח א-דין.

השער השני, שמבחינת משקלו הוא הגדול בספר, נקרא "מערכות עם הפרנקים ועם המוסלמים" ומכיל בעיקר תיאורי קרבות – נגד הצלבנים ונגד עמים ושליטים מוסלמים.

השער השלישי הוא "סיפורי צדיקים" והרביעי "סיפורי ציד".

הפופולריות של החיבור בתרבות המערב[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרו של אוסאמה זכה לפופולריות רבה בעולם המערבי בזכות התייחסותו הנרחבת אל העימות שבין הצלבנים למוסלמים. סיפוריו מאירים היבטים רבים, ותכופות בלתי צפויים, מחיי היום-יום של בני דתו ושל הפרנקים ויוצר תמונה אמינה של מערכת היחסים האישיים שנוצרה בין הכובשים הצלבנים לבין יושבי הארץ המוסלמים. הספר הוא מקור להיסטוריה של רפואת ימי הביניים ומתוארים בו מקרים ופציעות שונות ודרכי הטיפול בהם.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • אוסאמה אבן מונקד'. נסיון חיי: זכרונותיו של אביר מוסלמי בימי מסעי הצלב. תרגום מערבית, מבוא והערות: אלה אלמגור; הוצאת עם עובד 273 עמודים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]