ניצול משאבים מקומיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ניצול משאבים מקומייםאנגלית: In-situ resource utilization) הוא מונח במדעי החלל המתאר את השימוש והניצול של משאבים הנמצאים או מיוצרים על גבי גרם שמים כלשהו (הירח, מאדים, אסטרואיד וכו'). ניתן להפיק ממשאבים מקומיים חומרים לתמיכה בחיי האסטרונאוטים (למשל חמצן), דלק, חומרי בנייה, ואנרגיה.[1][2]

כיום, ניצול משאבים מקומיים מתבטא בעיקר בניצול של חלליות רבות את קרינת השמש על מנת ליצור אנרגיה סולארית. מעבר לכך, לא היה שימוש בשיטה זו עד היום.

שיטה זו, של ניצול משאבים מקומיים, נתפסת כיום כאמצעי יעיל על מנת להפחית בצורה משמעותית את כמות ומשקל המטען והחומרים שנדרשים לשיגור ולהטסה מכדור הארץ לגרם שמים אחר וממנו חזרה לכדור הארץ. דוגמה לניצול משאבים מקומיים היא אחת השיטות שהוצעו על מנת לחסוך בדלק שישוגר מכדור הארץ במשימה מאוישת למאדים. לפי שיטה זאת, הדלק לשיגור חזרה ממאדים יופק באמצעות תגובה כימית פשוטה ומוכחת שנקראת תגובת סבטייה, בין מימן (שיסופק מכדור הארץ) ובין פחמן דו־חמצני שיילקח מהאטמוספירה של מאדים.

כחלק מההכנות לקראת פיתוח טכנולוגיות מסוג זה, נאס"א תכננה להוסיף לרובר משימת מארס 2020, אשר יהיה דומה לרובר קיוריוסיטי, מכשיר ניסויי בשם MOXIE (אנ') שיפיק חמצן מהפחמן הדו־חמצני שבאטמוספירת מאדים.[3] ב־20 באפריל 2021, ייצר מכשיר ה־MOXIE שבתוך הרובר פרסווירנס, חמצן מפחמן דו־חמצני באמצעות אלקטרוליזה (אנ'). זה היה הניסוי הראשון של הפקת משאב טבע בכוכב לכת אחר לשימוש האדם.[4]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Bob Granath, NASA's Kennedy Space Center, Pioneering Space Requires Living Off the Land in the Solar System, nasa.gov, Sep 30, 2016.
  2. ^ Loura Hall, Overview: In-Situ Resource Utilization, nasa.gov, Apr 3, 2020.
  3. ^ Andrew Good, Jet Propulsion Laboratory, MOXIE Could Help Future Rockets Launch Off Mars, jpl.nasa.gov, Nov 24, 2020.
  4. ^ Andrew Good, Jet Propulsion Laboratory, NASA’s Perseverance Mars Rover Extracts First Oxygen from Red Planet, nasa.gov, Apr 21, 2021.