ניקולס גיין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
NicolásGuillén-1942.jpg

ניקולס כריסטובל גיין בטיסטה (ספרדית: Nicolás Cristóbal Guillén Batista;‏ 10 ביולי 190216 ביולי 1989) היה משורר קובני. כחבר המפלגה הקומוניסטית של קובה משנת 1937 השתתף גיין באורח פעיל בחיי התרבות של ארצו ובפוליטיקה שלה. גיין נחשב לדמות ראשונה במעלה בתרבות האפרו-אנטילית של המאה העשרים ולאחד מגדולי המשוררים שהצמיחו האיים הקריביים בזמננו. מעבר לעיסוק המתמיד בשאלות חברתיות, ובעיקר בבעיית העוני והקיפוח על רקע גזעי, ניכרת בשירתו ההתעניינות בשורשי התרבויות האפריקניות העממיות, ומקצביהן המוזיקליים זוכים לביטוי נאמן ברבות מיצירותיו.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניקולס קריסטובל גיין בטיסטה נולד ב-10 ביולי 1902 בקמגואיי המשמשת כבירת המחוז הנושא אותו שם.

ניקולס הוא בנו של העיתונאי ניקולס גיין אורה וארחליה בטיסטה ארייטה.

ב-1917 אביו מת על ידי חיילים בהתקוממות פוליטית ואימו הייתה צריכה לגדל אותו ואת אחיו בכוחות עצמה. אמו הייתה אישה בעלת אופי חזק ואומץ,ולכן דאגה לגידול ילדיה כך שהיו בעלי רמה תרבותית וחברתית גבוהה ודאגה לכלכל את הבית.

ב-1919 גיין סיים את לימודי התיכון ושנה לאחר מכן הוא החל לפרסם את שיריו, ולעבוד עם עיתונים כמו "קמגאויי גרפיקו" ו"אורטו".

ב-1922 הוא מתחיל ללמוד משפטים באוניברסיטת ההבאנה, והוא פורש בעקבות אכזבתו מהמצב של האוניברסיטה- דבר שהוא הביא לידי ביטוי בשירו " מלבד ספרי הלימוד שלי" שיר סאטירי על חיי האוניברסיטה שלו.

גיין חוזר לעיר הולדתו ומתחיל לארגן ולנהל את המגזין ליס, שמחזיק מעמד זמן קצר. בקמגאווי גיין עוסק בדברים שונים, בין אלו הוא עוסק כמתקן הגייה ולאחר מכן כעורך בעיתון "הקמגאוייני". כמו כן, הוא גם עובד בעיריית קמגאווי.

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.