ניקומדס השלישי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ניקומדס השלישי
לידה המאה ה־2 לפנה״ס עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה המאה ה־2 לפנה״ס כנראה
ניקומדיה, ביתיניה עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג
    • Aristonica
  • נייסה
  • לאודיקה מקפדוקיה עריכת הנתון בוויקינתונים
  • Hagne עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ניקומדס השלישי אוארגטסיוונית עתיקה: Νικομήδης Εὐεργέτης Nikomḗdēs Euergétēs) היה מלכה של ביתיניה משנת 127 לפנה"ס ועד לשנת 94 לפנה"ס. הוא היה בנו ויורשו של ניקומדס השני מלך ביתיניה מאישה בלתי ידועה.

אשתו הראשונה של ניקומדס השלישי הייתה הנסיכה הקפדוקאית נייסה, ביתם של אריארתס השישי מלך קפדוקיה ואשתו לאודיקה מקפדוקיה. לניקומדס השלישי נולדו שני בנים מנייסה, והם ניקומדס הרביעי וסוקרטס קריסטוס, וגם בת בשם נייסה.

בשנת 108 לפנה"ס פלש ניקומדס השלישי לפפלגוניה יחד עם מיתרידטס השישי, מלך פונטוס. שני המלכים חילקו את השטח ביניהם, והתעלמו מהשגריר הרומי שציווה עליהם לסגת משם. בשנת 102 לפנה"ס פלש ניקומדס לקפדוקיה. היה זה לאחר מותו של אשתו הראשונה וחמיו, וניקומדס רצה לקבל את השלטון על קפדוקיה. הוא נשא לאישה את חמותו לאודיקה, שהייתה באותו הזמן העוצרת לתועלת שני ילדיה הקטנים (אריארתס השביעי ואריארתס השמיני) עד שיגדלו.

מיתרידטס שהיה אחיה הצעיר של לאודיקה החליט לפלוש לקפדוקיה, השתלט עליה ונתן את השלטון שם לאחיינו אריארתס השביעי. לאחר שנה החליף מיתרידטס את השלטון בקפדוקיה ונתנו לגורדיוס, שרצח אריארתס השישי, אביו של אריארתס השביעי. שני הצדדים נערכו למלחמה, אבל במהלך המשא ומתן שלפני הקרב נרצח אריארתס השביעי. מיתרידטס שם את אחד מבניו, אריארתס התשיעי למלך על קפדוקיה כשגורדיוס משמש כעוצר. כך זה נמשך 4-5 שנים.

שני הטוענים לכתר של קפדוקיה, מיתרידטס וניקומדס, שטחו את טענותיהם בפני רומא. בשנת 97 לפנה"ס התקוממו תושבי קפדוקיה כנגד מיתרידטס וקראו לשלטון ניקומדס. מיתרידטס פלש שוב לקפדוקיה והשיב את בנו לשלטון. ניקומדס ניסה להשיג את תמיכת הסנאט ברומא. הרומאים ציוו הן על ניקומדס והן על מיתרידטס להסיג את כוחותיהם מפפלגוניה וקפדוקיה. לקפדוקיה נבחר המלך אריוברזנס הראשון, שאושר על ידי לוקיוס קורנליוס סולה, הנציב הרומאי של קיליקיה (בערך בשנת 95 לפנה"ס).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ניקומדס השלישי בוויקישיתוף


הקודם:
ניקומדס השני
מלכי ביתיניה הבא:
ניקומדס הרביעי