ניקפורוס הראשון, פטריארך קונסטנטינופול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ניקפורוס הקדוש
Πατριάρχης Νικηφόρος
ניקפורוס הראשון, הפטריארך של קונסטנטינופול
ניקפורוס הראשון, הפטריארך של קונסטנטינופול
ניקפורוס הראשון, הפטריארך של קונסטנטינופול
לידה 758
אלכסנדריה
פטירה 5 באפריל 828 (בגיל 70 בערך)
קונסטנטינופול, האימפריה הביזנטית עריכת הנתון בוויקינתונים
קדוש עבור נצרות הקתולית, נצרות אורתודוקסית
תארים פטריארך קונסטנטינופול
חג 13 במרס
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

ניקפורוס הקדוש (יוונית: Νικηφόρος Α) ידוע גם כניקפורוס הראשון, פטריארך קונסטנטינופול 758 - 5 באפריל 828. היה איש דת, סופר והיסטוריון ביזנטי.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הוא נולד למשפחה נוצרית אורתודוקסית, אביו תיאודור היה אחד המזכירים של קונסטנטין החמישי, קיסר האימפריה הביזנטית, וניקפורוס נכנס בעקבותיו לשירות הציבורי של האימפריה כמזכיר הממשלה של אירינה, קיסרית האימפריה הביזנטית. הוא השתתף בוועידת ניקיאה השנייה שנערכה בשנת 787. בשנת 802 מונה למנהל הכללי של בית המחסה לעניים בקונסטנטינופול.

בשנת 806 הוא מונה לפטריארך של קונסטנטינופול, בחירה לא שגרתית זו והעובדה כי בעת בחירתו הוא לא היה איש דת או בעל הסמכה הביאה להתנגדות מצד אנשי הממסד הדתי שראו בו מינוי פוליטי ועושה דברו של הקיסר. הוא הודח מתפקידו בשנת 815 במהלך הסינוד שנערך באותה שנה בקונסטנטינופול. הוא נפטר במנזר תיאודור הקדוש וגופתו הועברה לקונסטנטינופול ביום 13 במרץ 847 ונקברה בכנסיית השליחים הקדושים.

מורשתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניקפורוס הותיר אחריו מספר כתבים חלקם עוסק בנושאים תאולוגיים וחלקם מתארים את ההיסטוריה האנושית מבריאת העולם.

כתביו ההיסטוריים המאוגדים תחת השם ההיסטוריה האוניברסלית היו פופולריים בקרב משכילים ביזנטיים ותרגום לטיני של כתבים אלו הופץ באירופה.

ניקפורוס כתב ספרים תאולוגיים המסבירים את עיקרי האיקונוקלאזם: אפולוגטיקוס מינור עבור פשוטי העם, אפולוגטיקוס מז'ור המכיל ניתוח מקיף של האיקונוקלאזם וכולל התייחסות לנימוקי המתנגדים לדוגמה, תשובות למתנגדים ומובאות מכתבי הקודש הנוצריים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]