נישואים חסרי מין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
ליטוגרפיה של אדוארד מונק בשנת 1896 מתארת זוג שהתבגרו.

נישואים חסרי מין הם נישואים שבהם מתרחשת פעילות מינית מועטה או אפסית בין שני בני הזוג. סקר בריאות החיים והחברה הלאומית בארצות הברית בשנת 1994 (Laumann et al. 1994) מצא כי 2% מהזוגות הנשואים דיווחו כי לא קיימו יחסי מין בשנה האחרונה. הגדרת הנישואין ללא-מין מתייחסת גם לבני זוג שמקיימים אינטימיות מינית פחות מעשר פעמים בשנה. המגזין Newsweek מעריך כי 15 עד 20 אחוז מהזוגות נמצאים במערכת יחסים חסרת מין.[1] מחקרים מראים כי 10% או פחות מהאוכלוסייה הנשואה מתחת לגיל 50 לא קיימו יחסי מין בשנה האחרונה. בנוסף פחות מ־20% מדווחים על קיום יחסי מין כמה פעמים ספורות בשנה, מתחת לגיל 40.[2]

נישואים חסרי מין הידועים גם כ- mariage blanc, עשויים להיות עילה קבילה לגירושים בין בני הזוג.

גורמים לסוג נישואים זה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נישואים חסרי מין יכולים להתפתח עם הזמן ממגוון סיבות אפשריות. לדברי הפסיכותרפיסטית טינה טסינה, "הגורמים השכיחים ביותר לנישואים חסרי מין (הם) שבן זוג אחד נפגע רגשית או נדחה פעמים רבות מדי; אחד מהם היה עסוק מדי או הזניח; או שאחד מבני הזוג או שניהם סובלים מבעיית תקשורת מסוג כלשהו."[1] הסקסולוגית הקלינית ג'ודית שטיינהרט מציינת כי "בעיות בנישואין (כמו) חוסר אמון, חרדה, אי הבנות, לחץ מצד ילדים, כל אלה יכולים להשפיע על הדפוסים המיניים של הזוג."

חלק מהזוגות עשויים להגיע לנישואים חסרי מין מכיוון שיש להם לוחות זמנים שונים לעבודה או חיים עמוסים. אצל זוגות עם ילדים, ובמיוחד ילדים קטנים, הדרישות של גידול ילדים וגידול ילדים יכולים להוביל ללחץ ותשישות או יכולים לנבוע גם מסיבות אחרות, כמו תסמונת עייפות כרונית .

ניאוף יכול להוביל לנישואין חסרי מין בשני אופנים: זה יכול לגרום לבן הזוג המנהל את הרומן לצמצום העניין המיני אצל בן/בת הזוג שלהם, ואם הרומן יתגלה, בן הזוג "התמים" עשוי להפסיק לרצות אינטימיות עם בן/בת הזוג הבוגד/ת.

סלידה מינית או "רמה נמוכה של תשוקה מינית" כוללים חוסר חיוניות מינית כתוצאה מגיל, טראומת עבר, נטייתם המינית הבלתי תואמת של בני זוג או, פשוט שאחד מבני הזוג מאבד עניין מיני בבן זוגו הקבוע.

בעיות בתפקוד המיני או קושי במהלך כל שלב של הפעולה המינית כוללות אך אינן מוגבלות לנרתיק חמור או לקות זקפה, וחוסר תחושות, רצון או יכולת להשיג אורגזמה הנובעות כתופעות לוואי מתרופות או מסמים לא חוקיים. חלק מהתרופות נגד דיכאון כמו SSRI עלולות לגרום לקושי בהשגת זקפה או אורגזמה. נישואים חסרי מין יכולים להיגרם כתוצאה מבעיות שלאחר ההיריון וחוסר איזון הורמונאלי, או כתוצאה ממחלה של אחד מבני הזוג או של שני בני הזוג המשפיעים על מיניות גופנית או פסיכולוגית (למשל, דיכאון קליני של אחד מבני הזוג או שניהם). תרופות אנדוקריניות מסוימות המשמשות לטיפול בסרטן הערמונית אצל גברים סיסג'נדרים ולמניעת גיל ההתבגרות הילודה אצל מתבגרים טרנסג'נדרים כמו חוסמי אנדרוגן עלולים לגרום או להחמיר בעיות בתפקוד המיני.

נישואין עשויים גם להיות חסרי מין אם שותף אחד או שניהם א-מיניים או אם הזוג מסכים הדדית להימנע מיחסי מין בשל עקרונות דתיים, והימנעות של מחלות המועברות במגע מיני, בסיס אפלטוני לקשר במטרה להימנע מהדבקות. סיבות אחרות לנישואים חסרי מין הם טינה במערכת היחסים בגלל חוסר איזון של חובות, אחריות (מוסרית, רוחנית ודתית); היבטים אידיאליים, רוחניים, מוסריים והתנהגותיים שאינם תואמים.

השפעות על הנישואים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונפליקט זוגי כרוני מסוים יכול ליצור מצב של עוינות קבועה המונעת או חוסמת ביטוי מיני. זה בדרך כלל בן הזוג שמתנהג בצורה אגרסיבית פסיבית הוא שחוסם קיום יחסי מין כעונש על איזה דמיון או קל אמיתי שקיבל מהאחר. לאחר מכן בני הזוג חשים טינה בגלל הדחייה הנתפסת על ידי בן הזוג שאיבד עניין בתקשורת מינית. בדידות, כעס והורדת הערכה עצמית הם תגובות נורמליות על ידי אדם שחש כי צרכיו האנושיים המיניים אינם מסופקים על ידי בן הזוג.[3]

חלק מהזוגות עשויים להינשא אך ורק למטרות משפטיות או הטבות מס, כלומר מה שמכונה בדרך כלל נישואי נוחות. לדוגמה, בארצות הברית בן זוג זכאי לגרין קארד אם הוא נשוי לאזרח אמריקאי או לתושב קבע. סיבה נוספת ל"נישואי נוחות "היא נישואי הלבנדר, שמסתירים את האוריינטציה ההומוסקסואלית או הביסקסואלית של אחד מבני הזוג או שניהם.

הרגלים יכולים להיות גורם חשוב גם כן.[4] תדירות המשגל נוטה להצטמצם עם הזמן, במיוחד לאחר 1–2 שנות נישואין. יחסי מין המתקיימים עם אותו אדם כל הזמן באותה צורה ללא חידוש היכול לגרום לעניין בין בני הזוג לדעוך.[דרוש מקור]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 "The Big No: The truth about sexless marriage" in msnbc.com http://today.msnbc.msn.com/id/32735936/ns/today-relationships/ (אורכב 18.10.2012 בארכיון Wayback Machine)
  2. ^ "Research".
  3. ^ "Escaping The Sexless Marriage," in https://www.amazon.com/dp/B00DAGYN9A/ref=rdr_kindle_ext_tmb
  4. ^ "Marital Sex - The Decline Of Sexual Frequency Over Time".