ניתוח PEST

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ניתוח PEST (Political - פוליטי, Economic - כלכלי, Socio-cultural - חברתי-תרבותי, Technological - טכנולוגי) הוא כלי ניהולי המאפשר לארגון לבצע הערכה של גורמים סביבתיים המשפיעים על תהליכיו האסטרטגיים של הארגון. השימוש במודל מאפשר לארגון למצוא דרכים להגדיל את חלקו בתחרות בשוק. PEST מאפשר להבין צמיחה או ירידה בשוק, מיקום עסקי של הארגון, פוטנציאל עסקי וכיוון לפעילות.

ניתוח PEST פותח בשנת 1967 על ידי פרנסיס אגוילאר (אנ') שטענה שחברות חייבות לסרוק את הקטגוריות הכלכליות, הטכניות, הפוליטיות והחברתיות (PEST) שעשויות להשפיע על האסטרטגיה, והגדירה סריקה סביבתית כ"סריקת מידע על אירועים ומערכות יחסים בסביבה החיצונית של החברה, שהידע עליהן יסייע להנהלה במשימתה להתוות את דרך הפעולה העתידית של החברה.

פרקטיקת המודל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתוח PEST הבסיסי כולל ארבעה גורמים:[1]

  • פוליטי - ניתוח האופן שבו הממשלה מתערבת בשוק הרלוונטי. ספציפית, לגורמים פוליטיים יש תחומים הכוללים מדיניות מס, דיני עבודה, דיני איכות הסביבה, הגבלות סחר, תעריפים ויציבות פוליטית. גורמים פוליטיים עשויים לכלול גם סחורות ושירותים שהממשלה שואפת לספק או להיות מסופקים (סחורות ראויות) וכאלה שהממשלה לא רוצה שיסופקו (סחורות חסרות או רעות). יתר על כן, לממשלות יש השפעה רבה על הבריאות, החינוך והתשתית של המדינה.
  • כלכלי - ניתוח ההיבטים הכלכליים כגון צמיחה כלכלית, שערי חליפין, שיעור האינפלציה ושיעורי הריבית. גורמים אלו יכולים להשפיע באופן דרסטי על אופן פעולתו של העסק. לדוגמה, שיעורי הריבית משפיעים על עלות ההון של החברה ולכן באיזו מידה העסק גדל ומתרחב.
  • חברתי-תרבותי - ניתוח גורמים חברתיים הכוללים את ההיבטים התרבותיים ותודעת הבריאות, שיעור גידול האוכלוסייה, התפלגות גילאים, עמדות קריירה ודגש על בטיחות. מגמות בגורמים חברתיים משפיעות על הביקוש למוצרי החברה ועל אופן פעולתה של החברה. לדוגמה, הזדקנות האוכלוסייה עשויה לרמוז על כוח עבודה קטן (ובכך להגדיל את עלות העבודה). יתרה מכך, חברות עשויות לשנות אסטרטגיות ניהול שונות כדי להסתגל למגמות חברתיות שנגרמות מכך (כגון גיוס עובדים מבוגרים).
  • טכנולוגי - ניתוח הגורמים הטכנולוגיים שכוללים פעילות מחקר ופיתוח, אוטומציה, תמריצים טכנולוגיים וקצב השינוי הטכנולוגי. אלו יכולים לקבוע חסמי כניסה, מינימום רמת ייצור יעילה ולהשפיע על החלטות מיקור חוץ. יתר על כן, שינויים טכנולוגיים ישפיעו על העלויות, האיכות ויובילו לחדשנות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מודל PEST באתר InsideOut