נכנס ראשון יוצא ראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

נכנס ראשון יוצא ראשוןראשי תיבות: נרי"ר; באנגלית: FIFO) הוא מונח המשמש במדעי המחשב, תורת התורים, חשבונאות, מדעי החברה, אלקטרוניקה ועוד.

המונח מתאר את עקרונות התור (queue) ואת עקרונות כל הקודם זוכה: הראשון שנכנס הוא הראשון שמקבל התייחסות ועל הנכנס אחריו לחכות עד לסיום הטיפול בראשון. לפיכך, מי שנכנס לתור ראשון יגיע לראשו ראשון.

מדעי המחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום מדעי המחשב ותורת התורים, נרי"ר מתייחס לצורה שבה פריטי מידע מאוחסנים בבסיס נתונים ולצורת הטיפול בפריטי מידע אלו. פריט מידע אשר הוכנס ראשון למסד נתונים הוא הראשון שיצא ממנו. מבנה נתונים הפועל בצורה זו קרוי תור.

אלקטרוניקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום האלקטרוניקה, שיטת נרי"ר משמשת במעגלים אלקטרוניים עבור חציצה ובקרת זרימה. בדמות חומרה, נרי"ר מורכב בראש ובראשונה ממצביעי קריאה וכתיבה, אחסון ובקרה. האחסון יכול להיות SRAM, מעגל חשמלי דו מצבי (דלגלג), נעילה, או צורת אחסון מתאים אחר.

מדעי החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום מדעי החברה, תור הוא שורה של אנשים (או עצמים אחרים) העומדים זה מאחורי זה בהמתינם לשירות כלשהו תוך שמירה על סדר שבו המגיע ראשון הוא הקודם לזה הבא אחריו וגם בתחום זה התור מיישם את שיטת נרי"ר.

ניהול מלאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניהולו של מלאי בעל חיי מדף קצרים, ניפוק בשיטת "נכנס ראשון יוצא ראשון" מבטיח מזעור הנזק הנגרם כתוצאה מכך שפריטים במלאי הגיעו לסוף חיי המדף שלהם. דוגמה: בחנות מזון שבה טבוע על המוצרים תאריך תפוגה, ישתדל המוכר להציע תחילה את המוצרים שתאריך התפוגה שלהם קרוב.

חשבונאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחום החשבונאות, נרי"ר היא שיטה חשבונאית לספירת המלאי ולקביעת ערכו. על פי שיטה זו, הנפוצה מבין שיטות ניהול מלאי, החברה רושמת בספריה את היחידות הראשונות שנרכשו כיחידות הראשונות שנמכרו. על פי השיטה, המלאי הישן יוצא מהמחסן ונמכר לפני שהמלאי החדש נמכר. השיטה מתאימה במיוחד למלאי שמתכלה או מתיישן במהירות, כגון מוצרי מזון או מוצרי אופנה. בתקופת התייקרות מסתבר כי בשיטה זו תיוחס הרווח ליחידה גבוה יותר משאר שיטות ניהול מלאי. שיטה זו מקובלת על רשות המסים בישראל לצורכי אומדן עלות המלאי. יתרון שיטה זו בפשטות יישומה וחסרונה בהיותה מבוסס על אומדן מקורב ומעוגל.

במסורת היהודית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספר ויקרא, פרק כ"ו, פסוק י' כתוב ״[...] וְיָשָׁן, מִפְּנֵי חָדָשׁ תּוֹצִיאוּ״. הביטוי מופיע בתחילת פרשת בחוקותי כברכה. לפי פירוש רש״י, הביטוי מייצג שפע גדול של פירות ותבואה. עודפי התבואה הגדולים כופים הוצאה של מזון ישן מהמאגרים על מנת לפנות מקום ליבול החדש. בביטוי מגולמות שתי ברכות: הראשונה היא של שפע, והשנייה היא שתקופת האפסנה מיטיבה עם היבול, ומשביחה אותו. כך הישן עדיף מן החדש, בדומה ליין.[1]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ רשת בתי המדרש בישראל, אתר מדרשת