נלי מונין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית

נלי מונין (נולדה ב-7 בדצמבר 1962) היא עורכת דין, פרופסור למשפטים, מומחית למשפט האיחוד האירופי ומשפט הסחר הבינלאומי. היא חוקרת, מפרסמת ומרצה בנושאים אלה בישראל ומחוצה לה. כיהנה כפרופסור חבר בבית הספר למשפטים במכללה האקדמית צפת. כיהנה כציר כלכלי במשלחת ישראל למוסדות האיחוד האירופי וכיועצת המשפטית של מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נלי מונין נולדה בחיפה וגדלה בקריית מוצקין. היא למדה באורט קריית מוצקין ולאחר שירות צבאי של שנתיים בחיל האוויר פנתה ללימודי משפטים וכן ללימודים שלאחר תואר באמנות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב. בשנת 1989 הוסמכה כעורכת דין. בין השנים 1989 עד 1999 כיהנה כעורכת דין במחלקה המשפטית של מינהל הכנסות המדינה במשרד האוצר, כאשר היא מתקדמת בסולם הדרגות עד לדרגת היועצת המשפטית (בפועל) של האגף.

בשנת 1997 הייתה לישראלית הראשונה שהתמחתה במחלקה המשפטית של ארגון הסחר העולמי (WTO). בשנת 1999 מונתה לכהן כציר כלכלי מטעם משרד האוצר במשלחת ישראל ליד מוסדות האיחוד האירופי וכיהנה בתפקיד זה במשך כארבע שנים, עד שנת 2003. בתפקידה זה פעלה לקידום היחסים בין מדינת ישראל ומוסדות כלכליים באירופה, לרבות הבנק האירופי המרכזי ECB, הבנק האירופי להשקעות EIB וארגון ה-OECD בפריז וכן יזמה וערכה "דף מידע" חודשי שכלל חדשות כלכליות של האיחוד האירופי בעברית, שהופץ למקבלי ההחלטות ואנשי האקדמיה בישראל.

בשנים 2003 עד 2008 עבדה כיועצת משפטית ועסקית עצמאית והחלה לעסוק בהוראה אקדמית, כמרצה מן החוץ. היא נמנתה על הסגל שייסד את בית הספר למשפטים במכללה האקדמית צפת, שם היא מכהנת כחברת סגל בדרגת פרופ' חבר. בנוסף היא מלמדת כמרצה מן החוץ במרכז הבינתחומי הרצליה ובאוניברסיטה העברית בירושלים.

מונין היא עורכת דין עצמאית המייעצת בתחומי התמחותה, מרצה וחוקרת בארץ ובעולם.

מתגוררת בירושלים, נשואה ואם לארבעה, שתי בנות ושני בנים.

באקדמיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מונין סיימה את לימודי התואר השני במשפטים בהצטיינות בשנת 1995 באוניברסיטה העברית בירושלים, בהנחיית פרופ' יוסף ויילר, אז מאוניברסיטת הרווארד. התזה עובדה לספר שפורסם בהוצאת המכון למחקרי חקיקה ע"ש סאקר באוניברסיטה העברית, שכותרתו: 'מיסוי היבוא על פי הסכמי אזור הסחר החופשי של ישראל'. הספר זכה בפרס העמותה לחקר האינטגרציה האירופית בישראל. בשנת 2000 סיימה מונין את לימודי הדוקטורט במשפטים באוניברסיטה העברית, בהנחיית פרופ' ויילר. התזה שלה 'הסכם גאט"ס (GATS) של ארגון הסחר העולמי – מכשיר יעיל להשגת מטרותיו?' עובדה בהמשך לספר Legal Guide to GATS, שפורסם בהוצאת Kluwer Law Intrenational. החל משנת 2005, לימדה מונין קורסים בתחומי התמחותה: משפט הסחר הבינלאומי ומשפט האיחוד האירופי, בשורה של מוסדות אקדמיים ובהם בתוכנית ללימודי תואר שני בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן ובתוכניות ללימודי תואר ראשון במשפטים במרכז הבינתחומי הרצליה ובמכללה למינהל בראשון לציון. כמו כן הייתה חברה בסגל המייסד של שלוש תוכניות אקדמיות: התוכנית ללימודי תואר ראשון במינהל בריאות ותיירות במכללת הדסה, ירושלים, והתוכנית ללימודי תואר ראשון בלוגיסטיקה ומערכות ימיות במכללה האקדמית רופין, בהן השתתפה בשלוש השנים הראשונות להקמתן והתוכנית ללימודי תואר ראשון במשפטים במכללה האקדמית צפת. בשנים 1994 עד 1999 הייתה מונין חברת מערכת הרבעון הישראלי למיסים ובשנים 2014 עד 2019 מונין כיהנה כחברת מערכת The Journal of Multidisciplinary Research, St. Thomas University, Florida.

מונין קיבלה את פרס העמותה לחקר האינטגרציה האירופית על ספרה 'מיסוי היבוא לפי הסכמי אזור הסחר החופשי של ישראל (1995), את מלגת הרצוג לעבודת מחקר מצטיינת בתחום המשפט הבינלאומי הפומבי עבור עבודת הדוקטורט שלה (1997), פרס מכללת צפת למצוינות בהוראה (2012) ופרס בתחרות E-PARCC מטעם אוניברסיטת סירקוז, ארצות הברית על פיתוח משחק תפקידים (2014), בו זכתה עם שותפים למחקר. בשנים 2015-2016 זכתה במענקי Theodor Herzl Distinguished Chair למחקר והוראה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת מסריק שבברנו, צ'כיה, בנושא המשבר הפיננסי באיחוד האירופי. בשנים 2019 -2018 זכתה במענקים מטעם Israel Institute להוראת הקורס הבינלאומי Israel in International Trade בפקולטות למשפטים באוניברסיטת Palacky, Olomouc בצ'כיה ובאוניברסיטת פרארה שבפרארה, איטליה ובפקולטות למינהל עסקים ב- University of Latvia בריגה, לטביה וב AlmaU - Almaty University of Business Management באלמטי, קזחסטן.

פעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מונין חברה ב'פורום דבורה' (שנוסד על ידי ארגון Inclusive security העולמי), העוסק בקידום השתתפות נשים במשא ומתן לשלום ובתהליכי קבלת החלטות החל מיום הקמתו בישראל. בין השנים 2006 עד 2010 הייתה חברה בהתנדבות בוועדת רפרטואר בנושא תיאטרון של סל תרבות ארצי.

מחקריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפט האיחוד האירופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקרה של מונין בנושא התפתחות ההיבטים הכלכליים במשפט האיחוד האירופי ויחסי הגומלין בינו לבין המשפט הכלכלי הישראלי החל עם התזה שלה לתואר השני ונמשך בשורה של ספרים ומאמרים בעברית ובאנגלית בהם בחנה, במהלך השנים, היבטי מיסוי, היבטי סחר הנוגעים להסכמי הסחר בין ישראל והאיחוד האירופי ולמערכת היחסים ביניהם בהקשר האזורי (תהליך ברצלונה, ENP ועוד). כמו כן בחנה מונין התפתחויות משפטיות-כלכליות פנימיות באיחוד האירופי, כגון מנגנון שיתוף הפעולה המואץ (enhanced cooperation) והמנגנון שכונן האיחוד לחילוצן של מדינות חברות בו, כגון יוון, מהמשבר הכלכלי והפיננסי אליו נקלעו בשנים האחרונות.

משפט הסחר הבינלאומי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקרה של מונין בנושא זה החל בעבודת הדוקטורט שלה שעסקה בהסכם גאט"ס (GATS), ההסכם הכללי בדבר סחר בשירותים של ארגון הסחר העולמי (WTO). ספרים ומאמרים שפרסמה בעברית ובאנגלית עוסקים בפרשנות המשפטית של הסכמי ארגון הסחר העולמי ובהשפעתם על הדין הישראלי. בשנים האחרונות פרסמה גם סדרת מאמרים הבוחנת את החסמים למיצוי פוטנציאל ההשתתפות של נשים בסחר העולמי ומציעה דרכים להסרת חסמים אלה.

דיני מיסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמריה המוקדמים של מונין עוסקים בהרחבה בדיני המס ובמדיניות המס של מדינת ישראל. שניים מהם צוטטו בפסיקת בית המשפט העליון.

כתבים נבחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרים שכתבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • משפט האיחוד האירופי אחרי אמנת ליסבון (הוצאת המכללה האקדמית צפת, 2012) - ספר ייחודי בעברית הסוקר את עיקרי משפט האיחוד האירופי לאחר כריתת אמנת ליסבון, בדצמבר 2009. הספר סוקר את מבנה האיחוד האירופי, מוסדותיו, חלוקת האחריות המוסדית ותהליכי קבלת ההחלטות באיחוד האירופי. הוא סוקר את תהליכי החקיקה והפסיקה ואת תרומתם לדין האירופי המתהווה. הספר עומד על שורה של זכויות אדם וזכויות יסוד בדין האירופי וכן סוקר את התפתחותן של ארבע חירויות היסוד עליהן הוא מושתת. בחלקו האחרון הספר סוקר את יחסי ישראל והאיחוד האירופי, התפתחותם ההיסטורית והפוטנציאל לפיתוחם העתידי.
  • Legal Guide to GATS (Kluwer Law International), 2010 - ספר מקיף זה מציע פרשנות שיטתית להסכם הכללי בדבר סחר בשירותים גאט"ס (GATS) של ארגון הסחר העולמי, אשר נכרת בשנת 1995. הספר סוקר ומנתח את הפסיקה והספרות המפרשות היבטים שונים של ההסכם ומאגד אותן במארג שלם ומקיף, תוך הצעת פרשנות משלימה להוראות בהסכם שטרם נדונו בפסיקה או בספרות.
  • סחר בינלאומי – מי נגד מי? (מנעד ירושלים, 2007) - ספר זה הוא textbook ייחודי בעברית, הסוקר באופן מקיף את מערכת הסכמי ארגון הסחר העולמי (WTO), תוכניהם, עקרונותיהם המשפטיים והפרשנות המשפטית שלהם וכן את השפעתם על הדין הישראלי.
  • האיחוד האירופי וישראל – תמונת מצב (משרד האוצר, 2003) - ספר זה, שנכתב עם סיום תפקידה של מונין כציר כלכלי למוסדות האיחוד האירופי, סוקר בהרחבה את יחסי ישראל והאיחוד האירופי, את המסגרת המשפטית המהווה להם בסיס ואת הניסיונות לפתח ולקדם את מערכת היחסים. הספר דן ביתרונות ובחסרונות של הגישות השונות שנשקלו לשם כך, תוך בחירת הדרכים שלדעת המחברת יובילו למימוש מטרה זו בצורה המיטבית.
  • מיסוי היבוא לפי הסכמי אזור הסחר החופשי של ישראל (המכון למחקרי חקיקה ע"ש סאקר, האוניברסיטה העברית, 1995) - ספר זה בחן את הדרכים השונות בהן סטתה מדינת ישראל מהתחייבויותיה על פי הסכמי אזור הסחר החופשי שכרתה עם מדינות שונות, ובעיקר עם האיחוד האירופי, שלא להטיל מיסוי מפלה ואמצעים שווי ערך למכס. בעקבות פרסום הספר הסיר משרד האוצר חלק גדול מהמגבלות על הסר שנדונו בו.

ספרים שערכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ישראל ב- OECD (הוצאת משרד האוצר, 2010, ביחד עם מרק לובן).

ספרים שתרגמה[עריכת קוד מקור | עריכה]