נמר אנטולי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Information-silk.svgנמר אנטולי
Caucasus Leopard in Georgian National Museum 04.JPG
מצב שימור
נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: סכנת הכחדה חמורה
סכנת הכחדה חמורה (CR)
מיון מדעיעריכה
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: טורפים
משפחה: חתוליים
תת־משפחה: חתולים גדולים
סוג: פנתר
מין: נמר
תת־מין: נמר אנטולי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Panthera pardus tulliana
תחום תפוצה
Panthera pardus tulliana map Green-Now Red-30 year ago.png

נמר אנטולי או נמר הגליל (שם מדעי: Panthera pardus tulliana) הוא תת-מין, בעל חיים זה בסכנת הכחדה חמורה, מסווג כנמר, אשר מקורו באסיה הקטנה ותפוצתו מהים השחור בצפון ועד קו הגליל בדרום.

פיזיולוגיה ותזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנמר האנטולי הוא גדול ממדים וגופו שרירי. נמר אנטולי בוגר שוקל כ-90 קילוגרמים ואורכו כשני מטרים עד שני מטרים וחצי. תוחלת חייו של הנמר היא כ-20 שנים בטבע, אך בשבי הוא חי זמן רב יותר.

הנמר האנטולי הוא טורף, והוא ניזון מבעלי חיים כמו יעלים, עזים, חזירי בר וחיות נוספות.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנמר האנטולי היה נפוץ באסיה הקטנה (טורקיה), ותחום תפוצתו השתרע מקו הגליל בדרום ועד אזור הים השחור בצפון. מאז הכנסת הנשק החם לאזור המזרח התיכון, שהוביל לציד מוגבר של נמרים, לרבות תת-מין זה, החל הנמר האנטולי להיעלם מרוב שטחי תפוצתו. כיום נמר זה מוגדר כנכחד, שכן לא קיימים דיווחים מאושרים עליו. תחום תפוצתו המשוער שבו ייתכן כי עדיין קיים הוא צפון מערב סוריה, טורקיה ואזור הים השחור המזרחי.

הפעם האחרונה בה דווח על נמר אנטולי מחוץ לישראל הייתה בשנת 1974, אז נמר תקף אישה בכפר בשם באגוזו (Bagozu), מרחק של חמישה קילומטרים מביפזארי (Beypazari), ונהרג. ב-1965 ניצוד הנמר האנטולי האחרון בישראל. למרות היעדר דיווחים בני זמננו, ישנם מדענים הטוענים שהנמר האנטולי טרם נכחד ושכ-15-10 נמרים אנטוליים חיים באזור אסיה הקטנה. בשנת 2001 נטען שבאזור דאנדי ובאזור מוזיקלי (Musikli) נצפו נמרים. בספטמבר 2013 צולם לראשונה ממלכודת מצלמה נמר אנוטלי בטורקיה[1]. בחודש נובמבר 2013 נהרג במחוז סינר שבפרובינציית דיארבקיר בטורקיה על ידי רועים הנמר היחיד שנצפה באנטוליה במשך יותר מ-35 שנה.[2]

הנמר האנטולי בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנמר האנטולי הוא אחד משלושת תתי המין של הנמר שחיו בישראל והגדול שבהם. בישראל תפוצתו של הנמר האנטולי התרכזה בגליל, שם ניזון בעיקר מחזירי בר, שכן היחמור ואייל הכרמל נכחדו מן האזור. במשך השנים התבצעו תצפיות רבות על נמרים בישראל ובהן:

  • 1834- לאחר רעידת האדמה בצפת נמרים נכנסו לתוככי העיר.
  • 1900- בתחילת עשר השנים הראשונות של המאה ה-20 נורו לפחות כ-5 נמרים בסביבות ירושלים.
  • 1938- באזור גבול לבנון ניצוד נמר מבוגר על ידי ערבי מן היישובים הסמוכים.
  • 1947- נמצאו מתחת לגדר בסביבת הכפר הערבי מיַאָר שבגליל המערבי גופותיהן של שתי ילדות ערביות בנות שבע שנהרגו על ידי נשיכות בצווארן
  • 1965- עבדאללה קאסם ובנו מהכפר הבדואי ערב אל ערמשה שעל גבול הלבנון פגשו את הנמר בנחל בצת באזור נקודת המפגש עם נחל נמר. הנמר שהרגיש לכוד בין האב ובנו תקף את האב. לאחר התגוששות שבה נקטעו 3 מאצבעות ידיו השמאלית (בניסיון למנוע מהנמר לנשוך את צווארו), דקר הבדואי את הנמר בצווארו והרגו.

כמו כן ישנם תצפיות רבות ומהימנות אודות נמרים הניצפו בגאון הירדן, רמת הגולן וגבול לבנון. הסיבה לתצפיות באזורים אלו הן היותם אזורים בעלי ריכוז אוכלוסייה אנושית נמוכה (רמת הגולן) והיותם אזורים מפורזים שבהם אין פעילות אנושית (בגבול לבנון וגאון הירדן).

מארג המזון בישראל נפגע קשות לאחר הכחדתו של הנמר האנטולי מן הגליל, משום שהוא וויסת את אוכלוסיית החזירים ומנע מהם להגיע למצב של פיצוץ אוכלוסין. כיום, עם היעלמות הנמרים בצפון הארץ, אוכלוסיית החזירים מווסתת על ידי ציידים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נמר אנטולי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ World Bulletin (2013). "Panthera pardus" spotted in Turkey. World Bulletin, 11 September 2013.
  2. ^ Hürriyet Daily News (2013). Shepherd kills first Anatolian leopard sighted in Turkey for years Hürriyet Daily News, 3 November 2013.