נעלי צבא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נעליים צבאיות צה"ליות
נעליים צבאיות גרמניות
סוליית הנעליים הגרמניות
חלוקת נעלי צבא חומות בבסיס טירונים של צבא ארצות הברית

נעלי צבא הן נעליים המשמשות את החיילים ומהוות חלק בלתי נפרד מהתלבושת הצבאית התקנית והמלאה.

בצבאות שונים ברחבי העולם ישנה לרוב הפרדה בין "נעלים קרביות" לבין "נעליים יצוגיות" (כשם שיש הפרדה בצבאות העולם בין מדים המשמשים לפעילות מבצעית לבין המדים הייצוגיים).

נעלי הצבא המשמשות בפעילות מבצעית נועדה לאפשר ללוחמים הגנה על רגליהם ועל קרסוליהם, ולאפשר יציבות במהלך הפעילות בתנאי שטח שונים.

נעליים אלה עשויות באופן מסורתי מעור מוקשח, אולם בשלהי המאה ה-20 החל ייצור נעליים מסיבי ניילון.

בהתאם לתנאי השטח השונים, ישנם צבאות בהם נעשה שימוש בנעלים שונות לתנאי אקלים שונים (נעלי יער גשם, נעלי מדבר, ונעלי שלגים).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת העתיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קליגה

הצבא הרומי היה הצבא הראשון שחילק לחייליו נעלי צבא - מגפים ממוסמרים שכונו קליגה. משמעות כינויו של הקיסר גאיוס "קליגולה" היא נעלי צבא קטנות, את הכינוי קיבל בילדותו בשעה שהיה נוהג להופיע במחנה הצבא של אביו גרמניקוס לבוש במדי צבא.

בעת החדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מלחמת העולם הראשונה יוצרו עבור החיילים נעליים בחפירות בחזית שבין צרפת ובלגיה לגרמניה. בשל הקור הרב בחזית זו בחודשי החורף, יוצרו נעלים מיוחדות העשויות מעור של פרות. נעלי אלה כונו "נעלי החפירות" בשל אופייה של המלחמה.

נעלי צבא מודרניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נעלי הצבא המודרניות הראשונות יוצרו במהלך מלחמת העולם השנייה, הן על ידי צבא גרמניה הנאצית והן על ידי הצבא האמריקאי, שכינה נעלים אלה בשם M-1943. בנעליים אלה נעשה שימוש גם במלחמת קוריאה ובראשית מלחמת וייטנאם בה הוחלפו הנעליים לנעלי העור הגבוהות המקובלות כיום במרבית צבאות העולם. עם זאת, מרבית הכוחות המזוינים של ארצות הברית עברו לנעלי עבודה חומות עשויות זמש וזנחו את נעלי העור השחורות.

נעלי צבא בצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב, הנעליים אחידות לכל היחידות בצה"ל פרט ליחידות זכאיות שמקבלות נעלי חי"ר (נעליים מאווררות ובעלות סוליה חזקה יותר). בעבר, נהוג היה לחלק את סוג הנעליים בהתאם למשקלם: הסוג הראשון הוא של הנעליים הצבאיות הכבדות, שאותן בדרך כלל מקבלים החיילים העורפיים ותומכי הלחימה. הסוג השני הוא של נעליים קלות, שמשקלן נמוך בכמה מאות גרמים ממשקלן של הכבדות, מה שעוזר לקלות וזריזות התנועה בשטח של הנועל אותן. נעליים אלו קיבלו בדרך כלל החיילים הקרביים שביחידות הלוחמות. משנת 2008 הפסיק צה"ל לנפק נעלים כבדות למתגייסים והחל לחלק נעליים קלות בלבד.

חלוקת הנעליים על פי התפקיד היא:

  • חיילים עורפיים - נעליים גבוהות שחורות קלות
  • חיילים תומכי לחימה - נעליים גבוהות שחורות קלות
  • חיילים במערך הלחימה - נעליים גבוהות שחורות/אדומות קלות/חי"ר ליחידות זכאיות
  • חיילות - נעלי שלושה רבעים בצבע שחור.

לגבי צבעי הנעליים, המערך הלוחם מתחלק באופן הבא:

נעלי חי"ר שחורות: יחידות השדה - חיל ההנדסה הקרבית, חיל האיסוף הקרבי, זרוע הים (כולל שייטת 13). חיל הרגלים - חטיבת גולני, חטיבת גבעתי, מג"ב, מסייעת שריון.

נעליים קלות שחורות: חיל התותחנים, מערך ההגנה האווירית, לוחמי חילוץ והצלה של פיקוד העורף, פלוגות הטנקים של חיל השריון (מקבלים גרסת ביניים בין הנעל הקלה לנעל החי"ר; בסלנג צה"לי: חי"ריון).

נעלי חי"ר חומות ("אדומות", בלשון העם): חיל הרגלים - חטיבת הצנחנים, חטיבת הנח"ל, חטיבת כפיר,חטיבת עוז, גדוד קרקל, הגדס"ר הבדואי. סיירות ויחידות מובחרות - סיירת מטכ"ל, יחידת דובדבן, יחידת עוקץ ועוד.

נעליים לבנות: הונהגו מאז 2010 בחיל הים כחלק ממדי הייצוג של החיל. ונועלים אותם מדרגת רס"ר או מדרגת רב סרן ביחד עם המדים הלבנים.

חיילות לוחמות: הבנות שהתנדבו לשרת בחילות קרביים, נועלות לרוב נעלי חי"ר שחורות. בנות שמשרתות בגדוד קרקל, לוחמות ביחידת עוקץ ומדריכות הצניחה נועלות נעלי חי"ר אדומות.

אנשי קבע: חיילים שבחרו לחתום קבע בצה"ל בחילות השדה (כולל קצינים מפקדים), ממשיכים לנעול את הנעליים הצבאיות שליוו אותם במשך שירותם. לעומת זאת בעורף, אנשי הקבע מורשים לנעול נעליים שחורות אזרחיות (חצאיות). הפקודות מחייבות את נשות הקבע כמו את הגברים.

טייסים: אצל טייסים בחיל האוויר הדיגום שונה. מאמצע קורס הטיס ועד שהם נפרדים מחיל האוויר הם מחויבים לנעול נעליים שחורות גבוהות, שלכאורה נראות כמו ה"קלות" הרגילות, מלבד העובדה שסולייתן חלקה ולא מחוספסת כמו אצל השאר, כדי לסייע לתפקוד בתא הטייס.

סוג הנעליים שינעל החייל נקבע לפי פקודות צה"ל ולא נתון לבחירה. רופא צבאי רשאי לתת פטור זמני או קבוע מנעילת נעליים צבאיות. צה"ל מקפיד בכל הקשור לדיגום החיילים, וחייל שלא ינהג לפי הפקודות בקשר לנעליו עלול להקנס ובמקרים מסוימים אף להיענש בכלא צבאי עד ל-28 ימים.

מוצר אופנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נעלי צבא הפכו למוצר אופנה בתרבות הגותיקה והפאנק. כמו כן, בשל נוחותם בתנאי שטח נוהגים גם אנשים שאינם אנשי צבא לנעול נעליים אלה, ואלה נמכרות גם בחנויות מטיילים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]