לדלג לתוכן

נציבות קבילות החיילים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נציבות קבילות החיילים
איוש נוכחי תת-אלוף (מיל׳) רחל טבת-ויזל
תאריך כניסה לתפקיד 16 בפברואר 2021
דרכי מינוי ממונה על ידי שר הביטחון, בהתייעצות עם שר המשפטים ובאישור ועדת החוץ והביטחון
תחום שיפוט בירור קבילות של חיילי צה"ל ובני משפחותיהם
כפוף שר הביטחון וועדת החוץ והביטחון
מושב המשרה מחנה רבין בקריה
משך כהונה קצוב חמש שנים
ייסוד המשרה 1 בנובמבר 1972
איוש ראשון רב-אלוף (מיל') חיים לסקוב
אתר נציב קבילות החיילים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נציבות קבילות החיילים (נקח"ל) היא יחידה במשרד הביטחון, שמטרתה לאפשר לחיילי צה"ל ובני משפחותיהם להגיש קבילה על כל מעשה או מחדל שנפגעו ממנו ולתבוע את תיקון הליקויים, וזאת שלא דרך צינורות הפיקוד הרגילים המקובלים בצבא. הנציבות הוקמה ב-1 בנובמבר 1972 בעקבות תיקון בחוק השיפוט הצבאי.

יחידת נציבות קבילות החיילים שוכנת בבסיס הקריה ותקציבה נשלט על ידי אגף התכנון (אג"ת) בצה"ל. בראש נציבות קבילות החיילים עומד נציב קבילות החיילים שהוא אזרח על-פי חוק. הנציבה הנוכחית היא תא"ל (מיל') רחל טבת-ויזל. ויזל היא האישה הראשונה בתפקיד זה. צוות המשפטנים בנציבות מורכב כולו מאזרחים המועסקים על-פי חוזים אישיים. מבררי הקבילות בנציבות הם חיילי וקציני צה"ל.

אלפי פניות מופנות לנציבות מדי שנה. הנציבה מחויבת להגיש דוח שנתי על פעילותה (שעובר אישור של הצנזורה הצבאית), סקירה כללית ותיאור הטיפול במבחר של קבילות, לשר הביטחון ולוועדת החוץ והביטחון של הכנסת.[1]

מבנה הנציבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • נציב/ה קבילות החיילים ממונה על ידי שר הביטחון, בהתייעצות עם שר המשפטים ובאישור ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לתקופת כהונה של חמש שנים. הנוהג הקיים מאז הקמת מוסד הנציבות הוא למנות קצין/קצינת צבא במילואים שאינו משפטן/משפטנית. נוהג זה נשבר לאחר שמונתה רחל טבת-ויזל לנציבה בפברואר 2021.
 • מחלקת הבירור[2] - המחלקה העיקרית בנציבות אשר בראשה עומד קצין בדרגת אל"ם משמש גם כמפקד היחידה. רמ"ח הבירור כיום היא אל"ם מורן מיורצ׳יק. במחלקה שישה צוותי בירור בראשות קצין בדרגת סא"ל או אל"ם, חלקם במילואים. בכל צוות ישנם קצינים וחיילים בתפקיד מבררים ומשפטן שהוא עורך דין אזרח. תפקיד המחלקה לברר את הקבילות, לסכם את הממצאים ולגבש הצעות לתיקון הליקויים ולמניעת מקרים דומים בעתיד.
 • היועץ המשפטי לנציב (יועמ״ש)- תפקידו לייעץ בכל שלבי הטיפול בקבילה, הכנת חוות דעת משפטית בסוגיות מהותיות והמלצות לשינוי פקודות ודינים.
 • ענף הפניות - באחריות הענף קליטת כל הפניות ופתיחת התיקים, אפיון ומיון של הפניות, העברת הקבילות שיטופלו לצוותי הבירור ומתן מענה לקבילות שלא יטופלו.
 • קצין הבקרה והמעקב (בו״ם) - תפקידו לוודא יישום המלצות הנציב ומתן מענה בנושא קבילות שהסתיימו.
 • משרד הניהול

נושא לקבילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבילה ניתן להגיש על מעשה שנתקיימו בו כל התנאים הבאים:

 • הוא פוגע במישרין בחייל הנפגע או מונע ממנו במישרין טובת הנאה;
 • הוא נוגע לסדרי השירות, לתנאי השירות או למשמעת;
 • הוא בניגוד לחיקוק או לפקודות הצבא, או ללא סמכות חוקית, או בניגוד למינהל תקין, או שיש בו משום נוקשות יתרה או אי-צדק בולט.

קבילות שלא יהיה בהן בירור[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלה קבילות שלא יהיה בהן בירור אלא אם מצאה נציבת הקבילות שיש סיבה מיוחדת המצדיקה את בירורן:

 • קבילה שהוגשה לאחר שעברה שנה מיום המעשה שעליו נסבה הקבילה, ואם המעשה נודע לקובל מאוחר יותר – מהיום שבו נודע לו המעשה.
 • דין משמעתי - משפט, מחבוש, עונש, ריתוק, דוחות משטרה צבאית ונושאים שנמצאים בטיפול משטרה צבאית חוקרת או תחת חקירת יוהל״ם.
 • שינוי שיבוץ (ש"ש).
 • פנייה פתוחה באותו נושא אצל קצין פניות הציבור (קפ"צ).

הגשת הקבילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פנקס נציבות קבילות החיילים

קבילה יכול להגיש כל חייל החש נפגע ממעשה שנעשה לגביו בעת היותם בשרות סדיר או בשרות מילואים פעיל. כמו כן רשאים לפנות הורי החייל שנפגע, או קרובי משפחה אחרים מדרגה ראשונה. אם אין לחייל קרובים כאמור, הוא יכול לבקש מאדם אחר לפנות בשמו. על מנת להגביר את המודעות לנושא הגשת קבילה, מקבל כל חייל שמתגייס דף מידע בנושא עם פרטי הנציבות.

מ-28 במרץ 2007, רשאים גם מיועדים לשירות ביטחון להגיש קבילות כנגד הגורמים הצבאיים המטפלים בענייניהם בטרם גיוסם. לכך נקבע סייג, ולפיו הערכתו, דירוגו או מיונו של מיועד לשירות ביטחון אינם מהווים נושא לקבילה, על מנת למנוע קבילות כנגד נושאים כמו דירוג הקב"א או השיבוץ.

קבילה אפשר להגיש על חייל בכל דרגה או על עובד בשרות צה"ל. חייל אינו חייב ליידע את מפקדיו או לקבל את אישורם להגשת הקבילה. לנקבל אסור למנוע הגשת קבילה או לפגוע בחייל הקובל.

קבילה יש להגיש בכתב במישרין לנציבת הקבילות.

קבילה של אסיר או עציר תוגש במעטפה סגורה למפקד מתקן הכליאה הצבאי שבו הוא מוחזק, והמפקד יעביר את המעטפה, בלי שיפתחנה, לנציבת הקבילות.

בירור הקבילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל קבילה מבוררת במחלקת הבירור על ידי מבררי הצוות (חיילי חובה וקצינים שעברו הכשרה ייעודית לכך), בסיוע של רכזי הצוות (חיילי חובה שטרם סיימו את תקופת ההכשרה) ובפיקוח מלא של ראש הצוות - קצין בדרגת סא"ל או אל"ם, קצינים מקצועיים ומשפטנים. הצוות שומר על חיסיון מלא בעבודתו, בעיקר בכל הקשור לצנעת הפרט. הוא אוסף עדויות בכתב ובאופן בלתי אמצעי, כמו כן נערכים עימותי גרסאות בין קובלים לנקבלים במידת הצורך, ובמקרים מסוימים אף מגיע הצוות ליחידה על מנת לעמוד מקרוב ולהתרשם מהממצאים שעלו במהלך הבירור.

נציבת הקבילות שמצאה שקבילה מעוררת על פניה חשד שנעברה עבירה, רשאית להעביר את הקבילה, כולה או מקצתה, לפרקליט הצבאי הראשי.

נציבת הקבילות תביא את הקבילה לידיעת האדם שקובלים עליו ולידיעת מפקדו ויתן להם הזדמנות נאותה להשיב עליה, והיא רשאית לדרוש או מי מטעמה, כי ישיבו על הקבילה תוך התקופה שתקבע בדרישה.

לאחר סיום הבירור נקבע האם הקבילה הייתה מוצדקת או לא, ואז מורה הנציבה כיצד ואיך ליישם את המלצותיה. הטיפול בקבילות יכול להביא לאחת משלוש המלצות: הסברה והטעמה של הפקודות הקיימות בעניין שבעטיו הוגשה הקבילה; שינוי הפקודות או הנהלים; ונקיטת אמצעים פיקודיים נגד מפקדים שלא פעלו כנדרש.

ככלל, המלצת הנציבה היא הנחיה לביצוע ואינה ניתנת לערעור, ורק הרמטכ"ל, בתיאום עם הנציבה, מוסמך לחרוג מנוהל זה. עד היום, בכל השנים שבהן קיים מוסד הנציבות, לא ניצלו הרמטכ"לים, ולו פעם אחת, סמכות זאת כדי לחרוג מהמלצות הנציבה.

נציבי קבילות החיילים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מניין שם תקופת כהונה[3] הערות
1 רב-אלוף (מיל') חיים לסקוב 1 בנובמבר 19728 בדצמבר 1982 היה הרמטכ"ל החמישי
2 האלוף (מיל') דני מט 21 בדצמבר 198221 בדצמבר 1992
3 האלוף (מיל') אהרון דורון 21 בדצמבר 199231 ביולי 1998
4 תת-אלוף (מיל') עוזי לבצור 4 באוגוסט 19983 באוגוסט 2003
5 תת-אלוף (מיל') אבנר ברזני 18 בספטמבר 200323 בנובמבר 2008
6 האלוף (מיל') יצחק בריק 10 בדצמבר 200831 בדצמבר 2018
7 תת-אלוף (מיל') איתן דהן 10 בינואר 201915 בפברואר 2021 מבקר מערכת הביטחון שימש כממלא מקום
8 תת-אלוף (מיל') רחל טבת-ויזל 16 בפברואר 2021 – מכהנת היוהל"ם ה-5 בתפקיד, ומנכ"לית הרלב"ד

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]