לדלג לתוכן

נקודות ניסיון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

במשחקי תפקידים, נקודות ניסיוןראשי תיבות: נק"ן, באנגלית: Experience Points או XP) הן מדד לניסיונה ויכולתה של הדמות, וככל שמספר הנק"ן גבוה יותר - כך עוצמתה של הדמות גבוהה יותר והיא זוכה ליותר יכולות. נקודות ניסיון ניתנות בדרך כלל בסוף הפגישה (של המנחה עם השחקנים) או בסוף ההרפתקאה כפרס על הישגי הדמויות ופעולות מוצלחות שלהן (כגון הריגת מפלצות, פתרון בעיות, שימוש מוצלח במיומנויות ואף משחק תפקידים טוב) ובאות לשקף את הניסיון שצברה הדמות ולהגדיל את עוצמתה ויכולותיה.

במשחק התפקידים מבוכים ודרקונים נקודות הניסיון נצברות על מנת לעלות דרגה (level). כל דרגה שעולה הדמות מעניקה לה שדרוג ביכולות (כגון יותר נקודות פגיעה המייצגות את כמות הנזק שהדמות יכולה לספוג ולהישאר החיים) ואף יכולות חדשות. את נקודות הניסיון מעניק שליט המבוך בהתאם להישגיה של הדמות במהלך ההרפתקאה. כך למשל, במהדורה הראשונה של מבוכים ודרקונים לוחם היה זקוק ל-2000 נק"ן כדי להעלות לדרגה שנייה ו-4000 נק"ן לדרגה שלישית, 8000 נק"ן לדרגה רביעית וכן הלאה. כל דרגה העניקה לו עוד 1ק8 נקודות פגיעה ושיפור ביכולות הלחימה שלו (יותר התקפות בסיבוב, בונוס לסיכויי הפגיעה וכו').

בשיטות משחק אחרות כגון GURPS נק"ן משמשות את השחקן ל"רכישת" מיומנויות חדשות ושדרוגים לדמותו.

שחקנים המשחקים רק בשביל להגדיל את עוצמת הדמות שלהם נקראים נק"ניסטים בגלל המרדף האובססיבי שלהם אחרי נק"ן. זהו תרגום עברי למונח האנגלי "מנצ'קין".