נרגותרונד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

נרגותרונדאנגלית: Nargothrond; בסינדרין: "המערות שעל-יד גדת הנרוג") הייתה עיר וממלכה בדיונית שהופיעה ב"לגנדריום" של טולקין. נרגותרונד היה גם כן שמה של ממלכת עלפים, אך הכוונה היא לעיר היחידה של הממלכה בעלת אותו השם. נרגותרונד הייתה מבצר ועיר תת-קרקעית של העלפים שנבנתה על ידי פינרוד פלגונד על גדות הנהר נרוג. העיר נהרסה על ידי גלאורונג הדרקון, כפי שמסופר ב"סילמריליון" וב"ילדי הורין".

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה למבנים אחרים של ערים תת-קרקעיות רבות שנבנו על ידי הגמדאים, גם נרגותרונד כללה קילומטרים רבים של מערות ומנהרות בצורות וגדלים שונים שנחצבו בסלע. במרכזה נחצבו שלושה אולמות גדולים שבהתכנסו כל המנהרות והמערות, שם ישב ללא ספק מלך העיר. העמוקות שבמערות היו החדר הפנימי ביותר, שם אגר גלאורונג מאוחר יותר את האוצרות הנותרים של נרגותרונד לאחר משיסתה ורבץ עליהם עד שעזב. הכניסה הראשית לעיר הייתה דרך דלתות פלגונד הפונות לכיוון נהר הנרוג, שנמצא כחמש מאות מטרים מהאולמות הגדולים של פלגונד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שנות השלום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהשראת מנגרות אשר בדוריאת, והחיפוש אחר מקום נסתר ממנו ניתן יהיה להיות בטוח מפני ידו הארוכה של מורגות, הקים פינרוד את נרגותרונד בשנים הראשונות לאחר חזרת הנולדור לארץ התיכונה, במערות הנרוג מתחת לגבעות המיוערות של טאור-אן-פארות על הגדה המערבית של הנרוג. הוא נעזר בגמדאי נוגרוד שהכינו עבורו גם את הנאוגלמיר, שרשרת הגמדים.

עם זאת, פינרוד לא היה הראשון להתעמק במערות אלה: תחילה התגוררו בו ה"גמדאים הקטנים", שקראו למקום בשם: "נולוקיז'דין" לפני שגורשו. במקור, אל הכניסה לעיר הוליך שביל צר לאורך גדות הנהר, אך מאוחר יותר נבנה גשר על פני הנרוג.

פינרוד שלט בנרגותרונד עד שהצטרף לברן במסע החיפוש אחר הסילמאריל, בעוזבו את העיר, שלטונו הוחלף על ידי אחיינו אורודרת. עם זאת, בני פאנור, קלגורם וקורופין התגוררו בתקופה זו בנרגותרונד והרעילו את אנשיה במחשבות רעות ופחד, כל זה השפיע רבות על אנשיה, וזרעו פחד וחוסר אמון כלפי גורמים חיצוניים. לאחר דיווח על מותו של פינרוד הם הוגלו בבושת פנים.

משיסת נרגותרונד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז הקמתה על ידי פינרוד, פעלו עלפי נרגותרונד בפעולות חשאיות כנגד מורגות, וארבו וצדו את כוחותיו במקום לצאת למלחמה פתוחה. כאשר טורין הובל לשם על ידי גווינדור, הוא זכה להערכה רבה על ידי אורודרת, מלך נרגותרונד, ויועץ אסטרטגי.

טורין טורמבר הפך לאחד מהאישים הראשיים, ושכנע את העם לנטוש את מדיניותו ארוכת השנים של מארבים ובמקום זאת להילחם בגלוי נגד מורגות.

טורין שכנע את אורודרת לבנות את גשר נרגותרונד כדי לאפשר מעבר מהיר של כוחות לשטח. אורודרת בנה את הגשר מדלתותיו אל מעבר לנרוג, ויצא למלחמה גלויה כנגד מורגות. במשך מאות שנים של חיפוש, מורגות לא הצליח למצוא את מבצר נרגותרונד, אולם כעת לא רק שנחשף מיקומה, אלא שהגשר החדש הסיר את ההגנה על נהר נרוג. גלאורונג הדרקון נשלח מאנגבנד עם צבא אורקים כדי לכבוש את העיר. לאחר תבוסת צבא נרגוטרונד בשדה טומלהד. בשנת 495 לעידן הראשון הגיעו גלאורונג וצבא של אורקים דרומה, חצו את הגשר והרגו את נציבי העיר והרגו או מכרו חלק מהתושבים לעבדות. לאחר מכן ברחו הניצולים לחפש מקלט בדוריאת, מה שהוביל לידיעתו של תינגול על נפילת נרגותרונד.

גלאורונג נשאר שם עד לשנת 499 לעידן הראשון כאשר יצא צפון-מזרחה לברתיל, כדי להתעמת עם טורין טורמבר שבסופו של דבר הרג אותו. אף על פי שהממלכה חדלה מלהתקיים, המשיך מים הגמד הקטן להתגורר במערות בטענה שהיא ואוצרותיה הם שלו ככופר תמורת סבל בני עמו, עד שבא הורין תליון, אבי הורין, והרג אותו על בגידתו בבנו. האוצר, כולל הנאוגלמיר, הובא אז לממלכת האלפים של דוריאת ונמסר למלך תינגול. לאחר מכן, נהרסו המערות במהלך מלחמת החרון, יחד עם כמעט כל בלריאנד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]