נרקיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןנרקיס
Narzisse.jpg
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: חד פסיגיים
סדרה: אספרגאים
משפחה: נרקיסיים
סוג: נרקיס
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Narcissus
ליניאוס, 1753

נרקיס (שם מדעי: Narcissus) הוא סוג במשפחת הנרקיסיים של גאופיטים בעלי בצל. הסוג מונה כ-65 מינים שונים, מתוכם שניים הגדלים בר בישראל (נרקיס מצוי ונרקיס סתווי) ומספר נרקיסים נוספים המשווקים כצמחי נוי, כגון נרקיס מלבין. מרכז התפוצה וההתמיינות של הסוג הוא בספרד. רוב מיני הנרקיס גדלים בר באגן הים התיכון, אך יש גם מינים הגדלים במרכז אסיה ובסין. מינים שונים פורחים לאורך כל השנה, אך רבים מהם פורחים בסתיו ובחורף. הנרקיס הוא ערך טבע מוגן בישראל[1].

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנרקיס עלים דמויי סרגל. הפרחים ערוכים בתפרחת, שמתפתחת בתוך עלה דמוי צינור, המכונה מַתְחָל (Spathe); עם תחילת הפריחה, התפרחת יוצאת מתוך המתחל, והפרחים נפתחים. לכל פרח שישה עלי כותרת המקיפים מעין כותרת עגולה, תוספת הנקראת "עטרה" – מעין 'כתר'. צבע הכותרת לבן או צהוב. לפרח 6 אבקנים ושחלה אחת, המתפתחת להלקט שנפתח ל-3 קשוות, ובו זרעים בצבע שחור. אכילת חלק כלשהו בנרקיס; פרחיו, גבעולו או בצלו אסורה; הנרקיס רעיל ועלול לגרום נזק לאדם.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור שמו של הנרקיס ביוונית narkissos) ναρκισσος נגזר מהיוונית ναρκη) - חוסר תחושה, קהות חושים, משום שחשבו שיש לו השפעה מרדימה. במיתולוגיה היוונית יש אגדה על העלם היפה נרקיסוס שהיה מאוהב בדמותו הנשקפת במים והוא הביט בה עד שמת מרעב ומצמא, והאלים הפכו אותו לפרח הנרקיס. לדעת רבים, שׁוֹשַׁנַּת הָעֲמָקִים (המופיעה בשיר השירים ב א) היא שמו המקראי של הנרקיס.

תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]


ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]