נשיא ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ממשל ופוליטיקה של
ארצות הברית
סמל ארצות הברית

נשיא ארצות הברית הוא ראש המדינה והמפקד העליון של הכוחות המזוינים. הנשיא הנוכחי וה-44 במספר של ארצות הברית הוא ברק אובמה.

הדרישות לתפקיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחוקת ארצות הברית נקבעו הדרישות ההכרחיות למועמדים לתפקיד הנשיא: אזרח ארצות הברית מלידה (במקור: natural born citizen), בן 35 לפחות, ותושב ארצות הברית במשך 14 שנים לפחות. הדרישה לאזרחות מלידה מונעת ממהגרים להתמודד על התפקיד. כך למשל היה במקרה של מושל קליפורניה לשעבר, ארנולד שוורצנגר, שהוא יליד אוסטריה, ויש שקראו לשינוי החוק, כך שיאפשר לו להתמודד על הנשיאות. הצעות לבטל את הדרישה עלו מספר פעמים, אולם לא הגיעו עד כה עד כדי תיקון החוקה.

הביטוי החוקתי "אזרח מלידה" מותיר מקום נרחב לפרשנות. לא ברור האם מי שנולד להורים אזרחי ארצות הברית מחוץ לגבולה, או מי שנולד בארצות הברית להורים שאינם אזרחים (וזכה לאזרחות מכוח התיקון ה-14 לחוקת ארצות הברית), נחשב לאזרח מלידה. התשובה לשאלה האם אזרחים כגון אלה יכולים לכהן כנשיאים, היא ככל הנראה חיובית, אך מעולם לא עמדה למבחן משפטי. יתרה מזאת, שני אנשים שהם אזרחי ארצות הברית מלידה, אך נולדו מחוצה לה, התמודדו במהלך ההיסטוריה על תפקיד הנשיא, ולא נפסלו. הראשון, ג'ורג' רומני, נולד במקסיקו להורים שהיגרו לשם מארצות הברית ושב אליה, ולימים התמודד על המועמדות הרפובליקנית לנשיאות ב-1968; השני הוא הסנאטור ג'ון מק'קיין, יליד אזור תעלת פנמה, שאף הוא התמודד על המועמדות הרפובליקנית, בשנת 2000, וזכה במועמדות ב-2008, בלי שעלו ספקות לגבי כשירותו.

בעוד שרומני לא היה בפועל מועמד לנשיאות (אלא רק בבחירות מקדימות), הסנאטור בארי גולדווטר הלך צעד אחד רחוק ממנו, וזכה במועמדות מטעם הרפובליקנים, אף על פי שעמידתו בדרישה החוקתית לא הייתה ברורה מאליה. במקרה שלו, מקור הבעיה היה בלידתו באריזונה, בשעה שזו הייתה טריטוריה אמריקאית בלבד, ולא מדינה ממדינות האיחוד. גם במקרה שלו, לא הועמדה כשירותו החוקתית במבחן משפטי, אם משום שהפסיד, או מאחר שלא נמצא מי שיטען כנגדה.

סמכויות הנשיא[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הנשיא הוא ראש הזרוע המבצעת של הממשל הפדרלי. הוא ממנה שגרירים, צירים, קונסולים, שופטי בית המשפט העליון ואת שאר פקידי הממשל הפדרלי (על כל המינויים דרוש אישור של הסנאט). בארגונים הממשלתיים עובדים כ-4 מיליון אנשים (כמיליון מהם משרתים בכוחות המזוינים).
  • הנשיא הוא המפקד העליון (Commander in Chief) של הצבא, הצי ושל המשמר הלאומי של כל מדינה בארצות הברית, כאשר זה מגויס לשירות הממשלה הפדרלית.
  • הנשיא יכול לתבוע דיווח בכתב על פעילות משרדי הממשלה השונים.
  • בעל זכות הענקת חנינה על עבירות של חוקים פדרלים.
  • יכול לחתום על אמנות בינלאומיות (זקוקות גם לרוב של שני-שליש בסנאט).
  • בעל האפשרות להמלצה על חוקים שידונו בקונגרס, ומחויב למסור בפניו דיווח על מצב האומה.
  • הנשיא חותם ומחיל את תוקף החוקים שנתקבלו בסנאט ובקונגרס. אם הוא מתנגד לחוק מסוים, יש לו זכות וטו, שתביא לביטול החוק. זאת, על ידי סירובו לחתום עליו (הקונגרס יכול לעקוף זכות וטו זו אם יצליח להשיג רוב מיוחס של שני-שליש).
  • על הנשיא לדאוג שכל חוקי הקונגרס יוצאו לפועל בנאמנות.
  • הנשיא מקבל את כתבי ההאמנה של שגרירים ונציגים זרים אחרים.

תהליך הבחירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חבר האלקטורים

השלב הראשון בתהליך הבחירה המודרני לנשיאות הוא הבחירות המקדימות ("פריימריס") שעורכות שתי המפלגות הגדולות (הדמוקרטית והרפובליקנית), ובהן נבחרים המועמדים לנשיאות. המועמד המנצח בוחר את מועמדו לתפקיד סגן הנשיא, ובהמשך נערכות הבחירות הכלליות לנשיאות (הנשיא וסגנו הם בעלי התפקידים היחידים שנבחרים על ידי כלל הציבור האמריקני – חברי הקונגרס נבחרים כנציגי מדינות או מחוזות בחירה, ובעלי תפקידים אחרים ממונים על ידי הממשל).

שיטת הבחירות לנשיאות איננה ישירה (כזו שבה הזוכה הוא זה שזכה לרוב קולות הבוחרים) אלא אלקטורלית. בנוסף, בכל המדינות למעט נברסקה ומיין, מועמד שזכה ברוב הקולות במדינה מסוימת, גורף את כל קולות האלקטורים של אותה מדינה. מסיבה זאת, מערכת הבחירות של שני המועמדים מתמקדת בעיקר במדינות ה"מתנדנדות", בהן אין יתרון ברור למפלגה מסוימת. מספר האלקטורים בכל מדינה נקבע לפי גודל האוכלוסייה, ולכן ייתכן מצב שבו מועמד זוכה ליותר קולות כלליים (מה שמכונה "Popular Vote") אך פחות קולות אלקטורליים, ולכן מפסיד בבחירות (כמו למשל במקרה אל גור, שהפסיד בבחירות 2000 לג'ורג' בוש).

ארבע המדינות עם מספר האלקטורים הגדול ביותר, על פי נתוני הבחירות של 2008, הן קליפורניה (55), טקסס (34), ניו יורק (31) ופלורידה (27).

משך הכהונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החוקה קבעה שמשך כהונת הנשיא (בין הבחירות) הוא ארבע שנים, אך לא הגבילה את תקופת הכהונה המצטברת בתפקיד (אם ייבחר מחדש). התיקון ה-22 לחוקה, שהתקבל בשנת 1951, הגביל את תקופות הכהונה האפשריות לשתיים (בנסיבות רגילות – עד שמונה שנים, ובנסיבות מיוחדות – עד עשר שנים). משנת קבלת התיקון, חמישה נשיאים נבחרו לשתי תקופות כהונה רצופות: דווייט אייזנהאואר, רונלד רייגן, ביל קלינטון, ג'ורג' ווקר בוש וברק אובמה. הגבלת שתי תקופות הכהונה היא בתוקף גם אם אין תקופות הכהונה רצופות והיא בתוקף לכל חייו של הנשיא, וגם תקופת צינון לא תכשיר אותו לחזור למשרת הנשיא.

משכן הנשיא, שכרו ותנאים נלווים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעונו הרשמי של הנשיא ושל משפחתו הוא הבית הלבן, הנמצא בשדרות פנסילבניה מספר 1600 בעיר הבירה וושינגטון. בית הנופש הרשמי שלו נמצא בקמפ דייוויד שבמדינת מרילנד (בסמוך לעיר וושינגטון).

הקונגרס האמריקני הראשון (בשנת 1789) אישר להעניק לנשיא הראשון, ג'ורג' וושינגטון, שכר שנתי של 25 אלף דולר, אך וושינגטון (שהיה איש עשיר) סירב לקבל שכר. משנת 2001, השכר השנתי של הנשיא הוא 400 אלף דולר. הנשיא זוכה לשכר הגבוה ביותר במגזר הציבורי, ולכן השכר שלו מתעדכן בהתאם לשינויים במשק. ציוני דרך בולטים בשכר הנשיא:

לרשות הנשיא עומד מטוס מיוחד מדגם בואינג 747, המכונה "אייר פורס 1". לטיסות לטווחים קצרים, משמש מסוק מיוחד מדגם סי-קינג, המכונה "מארין 1". המכוניות הנשיאותיות הן לימוזינות משוריינות מתוצרת קדילאק. לוחית הרישוי של הלימוזינה הנשיאותית נושאת את הכיתוב "USA 1".

הנשיא ובני משפחתו נשמרים בכל עת על ידי אנשי השירות החשאי.

הטבות הניתנות לנשיאים לאחר סיום כהונתם: תקציב עבור לשכה וצוות עובדים, פנסיה חודשית (משנת 1958) ומימון להקמת ספרייה נשיאותית.

המסוק הנשיאותי מטיס בפעם האחרונה את ג'ורג' ווקר בוש ורעייתו בעוזבם את וושינגטון, לאחר השבעתו של ברק אובמה לנשיאות. במרכז מדרגות הקפיטול, מנופפים לשלום הנשיא הנכנס אובמה, סגנו ביידן ונשותיהם (20 בינואר 2009)

שבועת התפקיד ויום ההשבעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני כניסתו לתפקיד באופן רשמי, על הנשיא הנבחר לשאת שבועה מיוחדת. שבועה זו, הכתובה בחוקה, היא:

Cquote2.svg

אני נשבע חגיגית כי אמלא בנאמנות את תפקיד נשיא ארצות הברית, וכי אעשה כמיטב יכולתי לשמור ולהגן על חוקת ארצות הברית.
I do solemnly swear that I will faithfully execute the Office of President of the United States, and will do the best of my ability, preserve, protect and defend the Constitution of the United States.

Cquote3.svg

נשיא רשאי להצהיר אמונים, במקום לשאת שבועה, אך מעולם לא היה נשיא שעשה כן. כל הנשיאים מאז ג'ורג' וושינגטון בחרו גם להוסיף בסופה של השבועה את המילים "so help me god" (כה יעזרני אלוהים), אף על פי שמילים אלה אינן מופיעות באף טקסט רשמי. את ההשבעה עורך נשיא בית המשפט העליון, והיא נעשית כאשר יד אחת של הנשבע, הנשיא הנבחר, מונחת על ספר התנ"ך. בהשבעות הנשיאים האחרונים, הונחה ידם על אותו הספר עליו הניח ידו אברהם לינקולן בעת השבעתו.

על פי הנוהג שהשתרש מאז 1937, יום השבעתו לתפקיד של הנשיא הוא 20 בינואר. מאז 1985, נעשית ההשבעה בצהרי היום, לרגלי בית הנבחרים, אלא אם כן, מזג האוויר החורפי אינו מאפשר זאת (כפי שהיה בעת השבעתו של רונלד רייגן לתקופת הכהונה השנייה שלו). עוד נהוג, מאז ימי ג'יימס מדיסון, נשיאה הרביעי של ארצות הברית, כי טרם ההשבעה, יגיעו הנשיא ואשתו לתפילה קצרה בכנסיית סנט ג'ון, אשר זכתה עקב כך לכינוי "הכנסייה של הנשיאים". בכנסייה אף נשמר מושב מיוחד בו יושב הנשיא הנבחר במהלך הטקס, Pew 54 – מושב מספר 54.

לאחר ההשבעה, נערכת בחצר בית הנבחרים פרידה של הנשיא ורעייתו מהזוג הנשיאותי היוצא, ולאחריה עוזבים האחרונים באופן רשמי את עיר הבירה. בעשורים האחרונים, עזיבת גבעת הקפיטול נעשית במסוק הנשיאותי. זה, לוקח בפעם האחרונה את הנשיא היוצא אל מחוז חפצו. לאחר מכן, יוצאת מהמקום שיירה, שבמרכזה רכבו של הנשיא. השיירה נוסעת באיטיות במסלול ידוע מראש בעיר, אשר לאורכו מתקבצים המונים, המנופפים בידיהם לנשיאם החדש. לעתים, על פי הנוהג, יוצאים הנשיא ורעייתו מהרכב הממוגן וצועדים כברת דרך מסוימת ברגל.

בשעות הערב של יום ההשבעה, נערך מצעד חגיגי בשדרות פנסילבניה של הבירה וושינגטון. במצעד משתתפות תזמורות צעידה, המהוות נציגות של כל מדינות ארצות הברית. אלו עוברות בסך לפני הבית הלבן, כאשר הנשיא הנכנס וסגנו, בני משפחתם ומכובדים נוספים, מביטים בצועדים ומנופפים להם לשלום מתוך ביתן ממוגן, הנבנה במיוחד לצורך האירוע. מלבד התזמורות, אשר נבחרות על ידי ועדה מיוחדת, מבין רבות המבקשות להשתתף באירוע, צועדות בו גם תזמורות צבאיות, ולכל אלו נוספים גם מיצגי ענק הנישאים על גבי משאיות. המצעד משודר בשידור חי ברשתות טלוויזיה המסקרות את אירועי אותו יום.

לאחר המצעד החגיגי, נערכים בוושינגטון נשפים שונים לרגל היום המיוחד. מקובל כי הנשיא הנכנס ורעייתו יפקדו כעשרה מהם.

ממלאי מקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממלא מקומו של הנשיא במקרה שנשיא לא מסיים את תקופת כהונתו (בעקבות מוות, התפטרות, הדחה, חוסר יכולת לתפקד או כל סיבה אחרת) הוא סגן הנשיא. החוק האמריקני הגדיר רשימה של בכירי ממשל, בסדר ההחלפה של תפקיד הנשיא בפועל:

# תפקיד נושא משרה נוכחי
1 סגן הנשיא ג'ו ביידן
2 יושב ראש בית הנבחרים ג'ון ביינר
3 הנשיא הזמני של הסנאט פטריק ליהי
4 מזכיר המדינה ג'ון קרי
5 מזכיר האוצר ג'ייקוב לו
6 מזכיר ההגנה צ'אק הייגל
7 התובע הכללי אריק הולדר
מזכירת הפנים סאלי ג'וול[1]
8 מזכיר החקלאות טום וילסאק
9 מזכירת המסחר פני פריצקר
10 מזכיר העבודה תומאס פרז
11 מזכירת הבריאות סילביה מת'יוס ברוול
12 מזכיר הדיור והפיתוח העירוני ג'וליאן קסטרו
13 מזכיר התחבורה אנתוני פוקס
14 מזכיר האנרגיה ארנסט מוניז
15 מזכיר החינוך ארני דנקן
16 המזכיר לענייני חיילים משוחררים רוברט מקדונלד
17 מזכיר ביטחון המולדת ג'ה ג׳ונסון

רשימת הנשיאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארצות הברית כיהנו 43 אנשים כנשיא (כולל הנשיא המכהן). עם זאת, על פי המניין המקובל בארצות הברית מונים 44 נשיאים, שכן גרובר קליבלנד כיהן שתי תקופות לא רצופות והוא מכונה הן הנשיא ה-22 והן הנשיא ה-24.

חמישה מנשיאי ארצות הברית בפגישה ב-1991.
מימין לשמאל: ג'ימי קרטר, רונלד רייגן, ג'ורג' בוש האב, ריצ'רד ניקסון, וג'רלד פורד.
7 בינואר 2009 - חמישה מנשיאי ארצות הברית בחדר הסגלגל, בעת פגישה שנערכה ביוזמת ברק אובמה, טרם כניסתו לתפקיד.
מימין לשמאל: ג'ימי קרטר, ביל קלינטון, ג'ורג' בוש הבן, ברק אובמה, וג'ורג' בוש האב.
מס' שם הנשיא התחלת כהונה סיום כהונה אירועים עיקריים מפלגה
1 ג'ורג' וושינגטון 30 באפריל 1789 3 במרץ 1797 1790 הקונגרס עובר מניו יורק לפילדלפיה
ב-4 במרץ 1791 הצטרפה ורמונט כמדינה ה-14
ב־1 ביוני 1792 הצטרפה קנטקי כמדינה ה־15
ב-1793 הושבע לקדנציה שנייה
ב-1795 מאושר התיקון ה-11 לחוקת ארצות הברית
ב־1 ביוני 1796 הצטרפה טנסי כמדינה ה-16
ללא שיוך מפלגתי
2 ג'ון אדמס 4 במרץ 1797 3 במרץ 1801 1798 - עברו בקונגרס חוקי הזרים וההסתה
1798 - מוקם חיל הנחתים האמריקני
1800 - נחנך הבית הלבן
פדרליסטי
3 תומאס ג'פרסון 4 במרץ 1801 3 במרץ 1809 1802 - נוסד בית הכנסת האשכנזי הראשון בארצות הברית
1803 - אוהיו מתקבלת כמדינה ה-17
1803 - רכישת לואיזיאנה
1808 - מוטל איסור על יבוא עבדים לארצות הברית
דמוקרטי רפובליקני
4 ג'יימס מדיסון 4 במרץ 1809 3 במרץ 1817 1812 - לואיזיאנה מצטרפת כמדינה ה-18
1812 - פורצת מלחמה בין ארצות הברית לבריטניה
1814 - כוחות בריטיים מציתים את הבית הלבן
1814 - פרנסיס סקוט קי מחבר את ההימנון -"הדגל זרוע הכוכבים"
1815 - מסתיימת המלחמה נגד הבריטים
1816 - אינדיאנה מצטרפת כמדינה ה-19
1817 - מיסיסיפי הופכת למדינה ה-20
דמוקרטי רפובליקני
5 ג'יימס מונרו 4 במרץ 1817 3 במרץ 1825 1818 - אילינוי היא המדינה ה-21
1818 - נקבע קו הגבול עם קנדה
1819 - פלורידה נרכשת מספרד
1819 - אלבמה היא המדינה ה-22
1820 - מיין הופכת למדינה ה-23
1820 - פשרת מיזורי, הפשרה אסרה עבדות בטריטוריות הלא מאורגנות והתירה עבדות במיזורי וארקנסו
1821 - מיזורי הופכת למדינה ה-24
1821 - מקסיקו מקבלת עצמאות מספרד
1823 - הכרזה על דוקטרינת מונרו
דמוקרטי רפובליקני
6 ג'ון קווינסי אדמס 4 במרץ 1825 3 במרץ 1829 הקים את המפלגה הלאומית הרפובליקנית דמוקרטי רפובליקני
7 אנדרו ג'קסון 4 במרץ 1829 3 במרץ 1837 1830 - עבר בקונגרס חוק העברת האינדיאנים
1831 - מרד העבדים של נט טרנר
1835 - ניסיון התנקשות בחייו
1835 - ארצות הברית מכירה בעצמאות הוואי
1835 - פורצת המהפכה הטקסנית
1836 - ארקנסו הופכת למדינה ה-25
דמוקרטי
8 מרטין ון-ביורן 4 במרץ 1837 3 במרץ 1841 1837 - מישגן מצטרפת לארצות הברית דמוקרטי
9 וויליאם הנרי הריסון 4 במרץ 1841 4 באפריל 1841 כיהן חודש אחד בלבד וויגי
10 ג'ון טיילר 6 באפריל 1841 3 במרץ 1845 1843 - נפרץ נתיב אורגון הדרך שהובילה מטקסס לעבר אורגון וקליפורניה ואפשרה את כיבוש המערב
1845 - פלורידה מצטרפת כמדינה ה-27
וויגי
11 ג'יימס נוקס פולק 4 במרץ 1845 3 במרץ 1849 1845 - טקסס מצטרפת כמדינה ה-28
1846 - ארצות הברית מבטלת את השלטון המשותף עם הבריטים באיווה ומצרפת אותה לארצות הברית
1846 - פרצה מלחמת ארצות הברית-מקסיקו
1846 - ארצות הברית מספחת את ניו מקסיקו
1846 - איווה היא המדינה ה-29
1846 - פורץ רעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד ואלפי מהגרים אירים מתחילים במסעם לארצות הברית
1847 - גירוש המורמונים מאילינוי ליוטה
1848 - מסתיימת המלחמה עם מקסיקו
1848 - ויסקונסין היא המדינה ה-30
דמוקרטי
12 זכארי טיילור 5 במרץ 1849 9 ביולי 1850 1850 - נחקק חוק המחייב להחזיר עבדים בורחים לדרום וויגי
13 מילרד פילמור 10 ביולי 1850 3 במרץ 1853 1850 - קליפורניה מצטרפת כמדינה ה-31
1852 - אוהל הדוד תום יוצא לאור
וויגי
14 פרנקלין פירס 4 במרץ 1853 3 במרץ 1857 1853 - רכישת גדסדן
1854 - חוק קנזס נברסקה
1854 - נוסדת המפלגה הרפובליקנית של ארצות הברית
דמוקרטי
15 ג'יימס ביוקנן 4 במרץ 1857 3 במרץ 1861 1857 - פסק דין דרד סקוט נגד סנדפורד מקבע את העבדות
1858 - מינסוטה מצטרפת לארצות הברית
1859 - אורגון מצטרפת לארצות הברית
1859 - פורצת מלחמת החזיר
1859 - ג'ון בראון נמצא אשם בהסתה למרידת עבדים ומוצא להורג
1860 - דרום קרוליינה פורשת מארצות הברית ובכך מתחילה מלחמת האזרחים האמריקנית
1861 - קנזס מצטרפת לארצות הברית
1861 - המדינות הפורשות מקימות את קונפדרציית המדינות של אמריקה וטקסס מצטרפת אליהן, ג'פרסון דייוויס נבחר כנשיא הקונפדרציה
דמוקרטי
16 אברהם לינקולן 4 במרץ 1861 15 באפריל 1865 1861 - פורצת מלחמת האזרחים האמריקנית
1862 - קרב המפטון רודס
1863 - קרב גטיסברג ונאום גטיסברג
1864 - נבדה מצורפת כמדינה ה-36 בארצות הברית
1864 - שרמן שורף את אטלנטה
1865 - סיום המלחמה
1865 - רצח לינקולן
רפובליקני
17 אנדרו ג'ונסון 15 באפריל 1865 3 במרץ 1869 1865 - אושר התיקון ה-13 לחוקת ארצות הברית, המבטל את העבדות
1865 - הוקם הקו קלוקס קלאן
1867 - נברסקה היא המדינה ה-37
1867 - רכישת אלסקה מרוסיה
1867 - השתלטות על אטול מידוויי
1868 - חנינה לחיילי צבא הקונפדרציה
דמוקרטי
18 יוליסס סימפסון גרנט 4 במרץ 1869 3 במרץ 1877 1869 - נשלמת הנחת מסילת הברזל הטרנסקונטיננטלית הראשונה
1870 - התיקון ה-15 לחוקת ארצות הברית האוסר על הגבלות גזעיות בבחירות
1870 - ג'ון ד. רוקפלר מייסד את חברת סטנדרד אויל
1876 - ארצות הברית מורה לאינדיאנים להתרכז בשמורות
1876 - קרב ליטל ביגהורן
1876 - קולורדו מקבלת מעמד של מדינה
רפובליקני
19 ראת'רפורד בירצ'רד הייס 4 במרץ 1877 4 במרץ 1881 1877 - שבט הסו גורש לנברסקה אחרי רצח מנהיגיו
1881 - איסור מכירת אלכוהול בקנזס
רפובליקני
20 ג'יימס אברם גרפילד 4 במרץ 1881 19 בספטמבר 1881 נורה בידי מתנקש כארבעה חודשים לאחר שהושבע לתפקיד (הנשיא האמריקאי השני שנרצח במהלך כהונה) רפובליקני
21 צ'סטר אלן ארתור 20 בספטמבר 1881 3 במרץ 1885 1881 - מנהיג שבט הסיו, שור יושב נכנע בפורט בדפורד
1883 - בית המשפט העליון נותן לגיטימציה לאפליית שחורים
רפובליקני
22 סטיבן גרובר קליבלנד 4 במרץ 1885 4 במרץ 1889 1885 - פסל החירות מגיע לנמל ניו יורק
1885 - טבח רוק ספרינגס
1886 - שביתת הפועלים שבזכותה מציינים את ה1 במאי
1886 - ג'רונימו נכנע ובכך מסתיימת מלחמת האפאצ'ים
1887 - ארצות הברית מקבלת חזקה על פרל הארבור
דמוקרטי
23 בנג'מין הריסון 4 במרץ 1889 4 במרץ 1893 1889-1890 - צפון דקוטה, דרום דקוטה, וושינגטון מונטנה, ואיומינג ואיידהו מקבלות מעמד של מדינות בארצות הברית
1890 - טבח "הברך הפצועה" בדרום דקוטה, חיילי ארצות הברית טובחים בשבט הסיו
1892 - אליס איילנד נפתח לשם קליטת מהגרים
רפובליקני
24 סטיבן גרובר קליבלנד 4 במרץ 1893 4 במרץ 1897 1896 - יוטה מתקבלת לארצות הברית דמוקרטי ; כהונה שנייה לא-רצופה
25 ויליאם מקינלי 4 במרץ 1897 14 בספטמבר 1901 1898 - ספינת המלחמה האמריקאית מיין (USS Maine) מתפוצצת במפרץ הוואנה, מה שמביא לפרוץ מלחמת ארצות הברית-ספרד. בסוף אותה שנה חוזה פריז שם קץ למלחמה
1898 - גואם הופכת לטריטוריה של ארצות הברית
1898 - פלישת ארצות הברית לפוארטו ריקו
1900 - ארצות הברית מספחת את הוואי
1901 - האנרכיסט ליאון צ'ולגוש יורה בנשיא, מקינלי מת מפצעיו כעבור 8 ימים
רפובליקני
26 תאודור רוזוולט 14 בספטמבר 1901 3 במרץ 1909 1904 - ארצות הברית רוכשת את השליטה באזור תעלת פנמה
1907 - אוקלהומה היא המדינה ה-46
1912 - ניו מקסיקו ואריזונה מצטרפות לארצות הברית
רפובליקני
27 ויליאם האוורד טאפט 4 במרץ 1909 4 במרץ 1913 1909 - ארצות הברית פלשה לניקרגואה
רפובליקני
28 תומס וודרו וילסון 4 במרץ 1913 4 במרץ 1921 1914 - כלי שיט ראשון עובר דרך תעלת פנמה
1915 - הצבא משתלט על האיטי
1916 - ארצות הברית רוכשת את איי הבתולה (Virgin Islands) מידי דנמרק
1917 - ארצות הברית מכריזה מלחמה על גרמניה ומצטרפת למלחמת העולם הראשונה
1919 - מתקבל התיקון ה-18 לחוקת ארצות הברית ("חוק היובש"), ונאסרת מכירת משקאות אלכוהוליים בארצות הברית
1920 - מוכנס התיקון ה-19 לחוקת ארצות הברית, המקנה זכות בחירה לנשים
דמוקרטי
29 וורן גמליאל הרדינג 4 במרץ 1921 2 באוגוסט 1923 1921 - קביעת מכסות הגירה (Emergency Quota Act)
מת במהלך כהונתו
רפובליקני
30 ג'ון קלווין קולידג' 3 באוגוסט 1923 3 במרץ 1929 הנשיא הראשון שעשה שימוש בשידורי הרדיו רפובליקני
31 הרברט קלרק הובר 4 במרץ 1929 3 במרץ 1933 1929 - פורץ השפל הכלכלי הגדול רפובליקני
32 פרנקלין דלאנו רוזוולט 4 במרץ 1933 12 באפריל 1945 1933 - יישום מדיניות הניו דיל
1933 - סיום תקופת היובש
1936 - פסק דין ארצות הברית נגד באטלר המבטל את חוק ההסתגלות החקלאית
1937 - רוזוולט מתחיל כהונה שנייה
1941 - חוק השאל-החכר המתיר אספקת ציוד לבריטניה ומאוחר יותר לברית המועצות
1941 - המתקפה על פרל הארבור, ארצות הברית מצטרפת למלחמת העולם השנייה
1942 - כליאת התושבים ממוצא יפני
דמוקרטי
33 הארי ס. טרומן 12 באפריל 1945 20 בינואר 1953 1945 - סיום מלחמת העולם השנייה, תחילת המלחמה הקרה
1947 - דוקטרינת טרומן מוצגת בסנאט של ארצות הברית, מאושרת תוכנית מרשל לשיקום מדינות אירופה
1947 - נוסד ה-CIA
1948 - ארצות הברית מכירה במדינת ישראל, 11 דקות לאחר הכרזת העצמאות
1949 - אמנת נאט"ו נחתמת בוושינגטון
1950 - מלחמת קוריאה
1951 - יוליוס ואתל רוזנברג מורשעים באשמת ריגול על סודות האטום האמריקאים לטובת ברית המועצות
1952 - פוארטו ריקו הופכת לקהילה עם ממשל עצמי כחלק מארצות הברית
דמוקרטי
34 דווייט דייוויד אייזנהאואר 20 בינואר 1953 20 בינואר 1961 1953 - אתל ויוליוס רוזנברג הוצאו להורג
1953 - סיום מלחמת קוריאה
1954 - גיבוש תאוריית הדומינו
1954 - בפסק דין בראון נגד מועצת החינוך קובע בית המשפט העליון של ארצות הברית כי הפרדה על רקע גזעי בחינוך הציבורי בארצות הברית היא בלתי חוקתית
1954 - המפלגה הקומוניסטית האמריקאית מוצאת אל מחוץ לחוק
1955 - רוזה פארקס נעצרת במונטגומרי לאחר שהיא מסרבת לפנות את מקומה באוטובוס לאדם לבן
1957 - משבר ליטל רוק
1958 - אקספלורר 1 משוגר לחלל
1959 - אלסקה והוואי מצורפות כמדינות לארצות הברית
1961 - ניתוק היחסים עם קובה
רפובליקני
35 ג'ון פיצג'רלד קנדי 20 בינואר 1961 22 בנובמבר 1963 1961 - הפלישה למפרץ החזירים
1962 - משבר הטילים בקובה
1963 - הנאום יש לי חלום של מרטין לותר קינג
1963 - רצח קנדי
דמוקרטי
36 לינדון ביינס ג'ונסון 22 בנובמבר 1963 20 בינואר 1969 1965 - ארצות הברית שולחת כוחות לוחמים לדרום וייטנאם
1965 - רצח מלקולם אקס
1967 - מאושרר התיקון ה-25 לחוקת ארצות הברית, המסדיר את העברת סמכויות הנשיא לסגנו
1967 - בית המשפט העליון של ארצות הברית קובע כי חוקי המדינות שאוסרים על נישואים בין-גזעיים אינם חוקתיים
1968 - רצח מרטין לותר קינג
דמוקרטי
37 ריצ'רד מילהאוס ניקסון 20 בינואר 1969 9 באוגוסט 1974 1969 - מהומות סטונוול
1969 - פסטיבל וודסטוק
1969 - רשת ARPANET מתחילה לעבוד
1971 - ביטול ההצמדה לזהב
1972 - פרשת ווטרגייט
1974 - ההתפטרות הראשונה של נשיא אמריקני מכהן
רפובליקני
38 ג'רלד רודולף פורד 9 באוגוסט 1974 20 בינואר 1977 1974 - מתן חנינה לריצ'רד ניקסון על כל העבירות שביצע בתקופת נשיאותו
1975 - חתימה על הסכמי הלסינקי כצעד לקראת סיום המלחמה הקרה
רפובליקני
39 ג'יימס ארל קרטר 20 בינואר 1977 20 בינואר 1981 1978 - שיחות קמפ דיוויד
1979 - כינון יחסים דיפלומטיים עם סין
1979 - המהפכה האיראנית, נפילת השאה
1979 - משבר בני הערובה באיראן
דמוקרטי
40 רונלד וילסון רייגן 20 בינואר 1981 20 בינואר 1989 1981 - פרשת איראן-קונטראס
1983 - יוזמת ההגנה האסטרטגית
1985 - מעצרו של ג'ונתן פולארד
1986 - מעבורת החלל צ'לנג'ר מתפוצצת מיד לאחר השיגור
1989 - נפילת חומת ברלין ובעקבותיה איחוד גרמניה וסתיו העמים שבישרו את נפילת הגוש המזרחי ותחילת סיום המלחמה הקרה
רפובליקני
41 ג'ורג' הרברט ווקר בוש 20 בינואר 1989 20 בינואר 1993 1989 - פלישה לפנמה במטרה להדיח את מנואל נורייגה
1991 - התפרקות ברית המועצות, הסיום המוחלט של המלחמה הקרה
1991 - מלחמת המפרץ
רפובליקני
42 ויליאם ג'פרסון קלינטון 20 בינואר 1993 20 בינואר 2001 1993 - כוחות ה-FBI מנסים לפרוץ למתחם הכת של דייוויד כורש בטקסס
1995 - פיצוץ הבניין הפדרלי באוקלהומה סיטי
1996 - האולימפיאדה ה-26 באטלנטה
1998 - פרשת מוניקה לווינסקי
1999 - מבצע כוח מאוחד
דמוקרטי
43 ג'ורג' ווקר בוש 20 בינואר 2001 20 בינואר 2009 2001 - פיגועי 11 בספטמבר, הפלישה האמריקאית לאפגניסטן
2003 - מלחמת עיראק
2005 - הוריקן קטרינה
2008 - המשבר הכלכלי העולמי
רפובליקני
44 ברק חוסיין אובמה 20 בינואר 2009 מכהן 2010 - הרפורמה בביטוח הבריאות הממלכתי
2010 - דליפת הנפט במפרץ מקסיקו
2011 - התקיפה הצבאית הבינלאומית בלוב
2011 - חיסול אוסאמה בן לאדן
2011 - סוף עידן מעבורות החלל המאוישות האמריקאיות
2012 - הוריקן סנדי
2013 - השבתת הממשל בארצות הברית
2014 - חידוש היחסים הדיפלומטיים של ארצות הברית עם קובה לאחר 53 שנים
דמוקרטי

הדיוקנאות הרשמיים של נשיאי ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Office-book.svg ספר: נשיאי ארצות הברית
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ג'וול נולדה בממלכה המאוחדת ולא בארצות הברית, לכן אינה יכולה למלא את מקומו של הנשיא.


נשיאי ארצות הברית
ג'ורג' וושינגטוןג'ון אדמסתומאס ג'פרסוןג'יימס מדיסוןג'יימס מונרוג'ון קווינסי אדמסאנדרו ג'קסוןמרטין ואן ביורןויליאם הנרי הריסוןג'ון טיילרג'יימס פולקזאכרי טיילורמילרד פילמורפרנקלין פירסג'יימס ביוקנןאברהם לינקולןאנדרו ג'ונסוןיוליסס סימפסון גרנטרתרפורד הייזג'יימס גרפילדצ'סטר ארתורגרובר קליבלנדבנג'מין הריסוןגרובר קליבלנדויליאם מקינליתאודור רוזוולטויליאם האוורד טאפטוודרו וילסוןוורן הרדינגקלווין קולידג'הרברט הוברפרנקלין דלאנו רוזוולטהארי טרומןדווייט אייזנהאוארג'ון פיצג'רלד קנדילינדון ג'ונסוןריצ'רד ניקסוןג'רלד פורדג'ימי קרטררונלד רייגןג'ורג' הרברט ווקר בושביל קלינטוןג'ורג' ווקר בושברק אובמה החותם של נשיאי ארצות הברית.
הבחירות לנשיאות ארצות הברית
1789 - 1792 - 1796 - 1800 - 1804 - 1808 - 1812 - 1816 - 1820 - 1824 - 1828 - 1832 - 1836 - 1840 - 1844 - 1848 - 1852 - 1856 - 1860 - 1864 - 1868 - 1872 - 1876 - 1880 - 1884 - 1888 - 1892 - 1896 - 1900 - 1904 - 1908 - 1912 - 1916 - 1920 - 1924 - 1928 - 1932 - 1936 - 1940 - 1944 - 1948 - 1952 - 1956 - 1960 - 1964 - 1968 - 1972 - 1976 - 1980 - 1984 - 1988 - 1992 - 1996 - 2000 - 2004 - 2008 - 2012 - 2016 Seal of the President of the United States.svg