נתוני אוויר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תרשים של מערכת נתוני אוויר של מטוס איירבוס A330 הכוללת 3 צינורות פיטו וארבעה פורטים של חרירים סטיים שיחדיו משמשים את מחשבי ה־ADIRU הממירים את הנתונים הללו לאלה המוצגים במכשירי תא הטייס.

נתוני אוויראנגלית: Air Data) בתעופה הם נתונים הנמדדים על ידי המערכת הפיטו־סטטית של כלי טיס ומקנים למערכות וצוות האוויר מידע על תנאי הטיסה של המטוס.

נתוני אוויר בסיסיים נמדדים ישירות על ידי מדידת לחץ (מערכת פיטו־סטטית) או על ידי מדידת זווית (משדרי זווית התקפה למיניהם). הנתונים הנכללים בקטגוריה זאת הם מהירות אווירית מכשירית, גובה ברומטרי, קצב נסיקה/הנמכה, קצב החלקה וזווית התקפה.

קטגוריה נוספת של נתוני אוויר, הם נתוני אוויר מחושבים, אלה משתמשים במכשירים מכניים או אלקטרוניים המשלבים מספר נתוני אוויר בסיסיים בשביל לספק נתונים נוספים. נתונים הנכללים בקטגוריה זאת הם מספר מאך, מהירות אווירית מתוקנת, מהירות אווירית אמיתית, מהירות אווירית מושווית, זווית התקפה מחושבת, זווית וקצב החלקה וכדומה. מערכות הללו עושות גם שימוש בחיישני טמפרטורה חיצונית לחישובים שלהם.

נתוני אוויר הם קריטיים מערכות בקרת טיסה אוטומטיות ככלל ומערכות טוס־על־חוט בפרט שכן אלה נכנסים ישירות לחוגי הבקרה של המערכות וקובעות ערכים שונים המשפיעים על חישובים ועל ידי כך ישירות על התנהגות ותגובת המערכת וכלי הטיס. הם גם קריטיים לצוותי האוויר, שכן הם מוצגים במחווני הטיסה ושמשים כנתונים בסיסיים עליהם מסתמכים אנשי הצוות לביצוע תמרונים, לניווט והערכת מצב. שגיאות בנתונים אלה הנגרמות מבעיית המכשיר, צוות האוויר או צוותי קרקע הן לרוב הרות אסון.

תאונות ואסונות שנגרמו מתקלות נתוני אוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקלות מערכת פיטו־סטטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקלות משדרי זווית התקפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 29 באוקטובר 2018טיסה 610 של ליון אייר מטוס בואינג 737 התרסקה עקב כשל של משדר זווית התקפה שגרם למערכת MCAS לנסות ולהוריד את אף המטוס. צוות האוויר ניסה להיחלץ אבל ניסיונותיהם לא צלחו עקב חוסר היכרות עם המערכת. האסון העלה כשל הנדסי אפשרי של מערכת ה־MCAS.