נתן (וילהלם) וולף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: צריך הגהה, יש רווחים מיותרים וענייני עיצוב.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

נתן (וילהלם) וולף (1896 - 1978) היה רופא פנימי, מנהל מחלקה פנימית בבית החולים הדסה בתל אביב, מייסד ומנהלו הראשון של בנק הדם של מד"א.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

נתן (וילהלם) וולף נולד למשפחה מתבוללת מברלין שבגרמניה. עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה התגייס כחובש (באותה תקופה היה כבר סטודנט לרפואה) ונפצע בבלגיה. לאחר מכן התנדב ל"חיל המזרח" אשר נשלחו לסייע לטורקים במזרח. כך הגיע לארץ ישראל[1]. הוצב בתחנת הרכבת החיג'זית (מסילת הרכבת החיג'זית) באל פולה (עפולה) שליד מנחת הטייסת הבווארית 304 במרחביה. בקואופרציה במרחביה פגש את החלוצים ושם גמלה בלבו ההחלטה להעלות לארץ-ישראל.

עם התקדמות צבא אלנבי נסוגו הטורקים ועמם חיל המשלוח הגרמני. יחידתו של וילהלם הועברה מעפולה, שם שהתה שמונה חודשים, לשכם, משם לצמח (ליד הכנרת), ובהמשך לדמשק. גם משם הם נאלצו לברוח, מנוסה רגלית של 200 ק"מ עד טורקיה. בסיום המלחמה הם הוחזקו כשבויים אצל הטורקים.

את שירותו הצבאי סיים כקצין. בתום המלחמה חזר לגרמניה והשלים את לימודי הרפואה.

באפריל 1925 התחתן עם חברתו רופאת הילדים הד"ר מלכה לבית לשם[2]. לזוג נולדו בת ובן. בתקופה זו הגיע הזוג וולף לנמל יפו.

וולף התקבל לעבודה כרופא "חברת המלח" בעתלית. בהמשך דרכו היה רופא המושבות: כפר סבא, גן חיים רמת הכובש והיישובים הערבים שבסביבה. בשנים 19301933 השתלם בברלין ברפואה טרופית. ב-1933 התקבל לעבודה בהדסה כרופא פנימי, אצל הד"ר משולם לבונטין ובהמשך השנים לאחר מספר שנים שבהן כיהן כרופא ראשי קבוע, מונה למנהל המחלקה הראשון של פנימית ג'. במקביל ניהל את מרפאות החוץ של בית החולים.בין תלמידיו: הקרדיולוג פרופ' יצחק קרונזון, ד"ר הנס יעקב שהיה מנהל בית שטראוס.

בפרשת רצח האחיות היהודיות, נשלח עם הד"ר אריה אלוטין ליפו לנסות להצילן.

עמד בראש שירותי הרפואה של ההגנה ביחד עם הד"ר יוסף קוט.

ב-1946 הקים את בנק הדם של מגן דוד אדום בבנין מד"א ברחוב מזא"ה 13 בתל אביב. וולף נעזר בארגון המתנדבים של תורמי דם וברופאים: סוניה קבלקין, מלכה וולף, לודביג דרסלר, ושטארק[3]. בהמשך, עבר הבניין ליפו ונקרא: "הבניין למתן שירותי הדם ע"ש הקולונל מיקי סטון". וולף עמד בראשו.

במלחמת העצמאות מונה לראש הרפואה הנפתית של חיל הרפואה.

וולף כיהן לימים כחבר הוועד הפועל של מד"א וסגן נשיא הארגון. בשנות החמישים והשישים המוקדמות פעל בשליחות מד"א לקונגרס הצלב האדום במטרה לשכנעם להכיר במד"א ובסמל מגן דוד כחלק מהתנועה הבינלאומית של הצלב האדום[4].

בשנותיו האחרונות לאחר שהתאלמן, התגורר בקיבוץ כברי אצל בתו מרגלית רוזוליו[5]. חתנו היה דניאל רוזוליו ואחד מנכדיו עידו רוזוליו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • נדב מן, תיעוד : "כך נראתה מלחמת העולם הראשונה בארץ", ישראל היום, 1 באוגוסט 2014

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כתבה על פועלו בזמן מלחמת העולם הראשונה עם תמונותיו התפרסמה בעתונות ובאינטרנט, ynetT "סיפורו של סמל וולף 1917-1918", נדב מן, 17.3.2006.
  2. ^ נסים לוי, יעל לוי, "רופאיה של ארץ-ישראל 1948 - 1799", איתי בחור - הוצאה לאור, מהדורה שנייה, מרץ 2012, ערך: וולף מלכה לבית לשם, עמודים 192-193
  3. ^ נסים לוי, יעל לוי, "רופאיה של ארץ-ישראל 1948 - 1799", איתי בחור הוצאה לאור, זכרון יעקב, מהדורה שנייה מרץ 2012 (עמ' 193)
  4. ^ תרומת דם - מסורת מדור לדור, "כשהגיע נכדו עופר וולף, לתרום דם ב-24.10.2013, הסתבר שיש לו קשר מיוחד לשירותי הדם: הן כ'לקוח' - כשנפצע במהלך שירותו הצבאי נזקק לכ- 20 מנות דם שהצילו את חייו והן בשל היותו נכדו של ד"ר נתן (וילהלם) וולף – ממייסדי שירותי הדם של מד"א". ראיון עם עופר וולף נכדו של ד"ר נתן וולף, מדאונליין, י"ט שבט תשע"ד, 20.1.2014, עמוד 11.
  5. ^ מרגלית רוזוליו (Margalit Rozolio (Wolf) (1927 - d.) - Genealogy - Geni)