לדלג לתוכן

סאלח דבאח ובניו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סאלח דבאח ובניו בע"מ
شركة صالح ضباح واولاده المحدودة
סניף סופרמרקט "דבאח" בעין המפרץ
סניף סופרמרקט "דבאח" בעין המפרץ
נתונים כלליים
סוג חברה פרטית
מייסדים סאלח דבאח
תקופת הפעילות 1985–הווה (כ־39 שנים)
חברות בנות "בית מטבחיים דבאח", "עוף דבאח", "בקר וכבשים דבאח", ארמון "אלבשא", "אנגוס" מסעדות
בעלות סאלח דבאח
ענפי תעשייה שיווק קמעונאי, שיווק בשר, בית מטבחיים
מוצרים עיקריים רשת שיווק מזון, מוצרי בשר
מנכ"ל סאלח אחמד דבאח
סמליל קודם של רשת הסופרמרקט "דבאח - סלאח דאבח ובניו"

סאלח דבאח ובניו בע"מערבית: شركة صالح ضباح واولاده المحدودة) היא רשת חברות בבעלות משפחת דבאח מהכפר הערבי-מוסלמי דיר אל-אסד שבצפון.

עסקי משפחת דבאח שולטות ביותר מ-60% משוק הבשר הטרי והחלאל (حلال) בישראל, לצד תנובה שמחזיקה באמצעות חברת הבת שלה אדום אדום בכ-30% משוק זה[דרוש מקור]. כלכלנים סבורים[1] כי יתר הריכוזיות בשוק הבשר מאפשרת לשתי השחקניות העיקריות בשוק לגבות מחירים גבוהים משמעותית על תוצרת הבשר שנשחט.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סאלח דבאח הקים בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20 עסק קטן של שיווק מזון שפעל בעיקר בדיר אל-אסד ובכפרי הסביבה. עם השנים התפתחה החברה והייתה לגורם מוביל בענף חקלאות גידול בעלי חיים, שיווק ועיבוד בשר.

ב-1985 הקימה משפחת דבאח סופרמרקט גדול, ועם התרחבות עסקי המשפחה, הקימה החברה ב-1992 גם קניון גדול בפאתי דיר אל-אסד. הקניון משרת הן את התושבים הערבים והן את האוכלוסייה היהודית שבגליל, ובצמוד לו מחזיקה משפחת דבאח מסעדה ואולם אירועים. ב-1996 הקימה משפחת דבאח מרכז מסחרי שני במעלות-תרשיחא.

ב-1997 הקימה משפחת דבאח בית מטבחיים, הגדול ביותר באזור הצפון, ובו מרוכזת פעילות החברה בענף הבשר, בדגש על שיווק עופות ובשר חלאל.

ביוני 2015 פורסם תחקיר של עמותת אנימלס (נקראה בעבר עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים), בו תועדו עובדי בית המטבחיים של דבאח מכים את בעלי-החיים המובלים לשחיטה, ומפעילים עליהם אלימות ברוטאלית יתר על המידה, לרבות שימוש בשוקרים חשמליים על גופן החשוף של החיות והבקר בטרם השחיטה. בעקבות התחקיר, הורה משרד החקלאות של מדינת ישראל על הפסקה זמנית של פעילות השחיטה במקום זה, עקב חשד להפרות חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים) ותקנות שחיטת בהמות. כמו כן, הוגשה בקשה לתובענה ייצוגית על סך 200 מיליון ש"ח נגד החברה. בפברואר 2017 הורה משרד החקלאות לסגור את תיק החקירה נגד החברה ולא להגיש כתבי אישום בפרשה בנימוק של היעדר ראיות[2][3][4].

באוקטובר 2023 הופץ ברשתות החברתיות פוסט שיוחס למנכ"ל החברה סאלח דבאח על-כך שכתב ביטוי שטנה נגד יהודים. החברה הגישה תביעת דיבה נגד שלושה ממפיצי הפוסט, ושניים מהם חויבו לפרסם התנצלות ולשלם לחברה 15 אלף שקל כל אחד.[5]

הפוליטיקאי הערבי-ישראלי אחמד דבאח, בנו של סאלח, הוא ראש מועצת דיר אל-אסד שבצפון. בעבר כיהן כמנכ"ל החברה, כחבר הכנסת מטעם מפלגת "קדימה", וכראש עיריית שגור שבגליל.

מבנה החברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת העשור השני של המאה ה-21 כללה החברה המשפחתית 6 חברות:

  • רשת סאלח דבאח ובניו - רשת קמעונאות (החברה-האם)
  1. חברת בת בית מטבחיים דבאחמשחטת בקר וצאן, ושיווק סיטונאי של בשר זה
  2. חברת בת עוף דבאח – משחטת עופות וגידול בעלי חיים
  3. חברת בת בקר וכבשים דבאח - גידול בעלי חיים לשחיטה
  4. חברת בת ארמון "אלבשא" – מרכז אירועים ואולמי חתונות
  5. חברת בת "אנגוס" מסעדות - רשת מסעדות בשר, לרשת סניפים בחיפה, בכפר תבור, בדיר אל-אסד, בעין המפרץ, בתל אביב-יפו ובכפר סבא.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]