סאמודיבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סאמודיבה
Samodiva
Vila by Andy Paciorek.jpg
הופעה ראשונה מיתולוגיה סלאבית

סאמודיבה (פולנית: Samodiwa), סאמובילה או ויליה היא יצור המופיע במיתולוגיה הסלאבית.

אודות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברוב המיתולוגיות הסלאביות, הסאמודיבה היא יצור דמוי אישה יפהפייה הגורמת למביטים בה לאובססיה ולאובדן יכולת שיפוט. סאמודיבה כועסת מסוגלת להפוך ליצור מכוער דמוי ציפור, המסוגל לזרוק כדורי אש.

במיתולוגיות הדרום-סלאביות הסאמודיבה היא עלמה יפת תואר עם כנפיים שחורות, רגלי סוס, שיער ארוך ושמלה לבנה המכסה את רגליה.

לפי האגדה, אם אדם יגזול מהסאמודיבה את שמלתה הוא יוכל לשלוט בה. הוויליות חיות בהרים ושולטות במקורות המים: אגמים, בארות ומעיינות.

אם מכעיסים סאמודיבה, יש ביכולתה לעצור את זרימת המים ולא לאפשר לאנשים לשתות מהם. הוויליות ידידותיות לבני אדם, במיוחד לגברים, ועוזרות ליתומים. ביכולתן של הוויליות לרפא מחלות. ויליות אינן בנות אלמוות ואם הן מאבדות את כנפיהן הן הופכות לבנות תמותה רגילות. יש גם גרסה האומרת שהויליות הן נערות שנהרגו שלא כדרך הטבע והפכו לרוחות מתות, ושהן לוחמות חזקות.

הכפריים היו משאירים לויליות עוגות, פירות, ירקות ופרחים בתוך גזעי עצים ישנים, מאורות ובארות, מתוך פחד פן יפגעו הוויליות במקורות המים של הכפרים שבהם גרו.

הוויליות מאוזכרות מספר פעמים בסדרת ספרי הארי פוטר החל מהספר הרביעי. פלר דלאקור, תלמידת בית הספר בובאטון, המתחרה בטורניר הקוסמים המשולש מטעם בית ספרה ומופיעה לראשונה בספר הרביעי, היא רבע סאמודיבה.

Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.