סבטוזר בורוייביץ'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סבטוזר בורוייביץ'

סבטוזר בורוייביץ' (בקרואטית: Svetozar Borojević von Bonja) ‏ (13 בדצמבר 1856 - 23 במאי 1920) היה מפקד בכיר בצבא האוסטרו-הונגרי במלחמת העולם הראשונה.

הוא נולד בכפר Umetić בקרואטיה, אז בתחום אוסטרו-הונגריה ובגיל עשר התקבל לפנימייה צבאית וסיים אקדמיה צבאית בגראץ.

בשנת 1878 הצטיין בכיבוש בוסניה הרצגובינה על ידי אוסטרו-הונגריה. הוא טיפס מהר בדרגות ובתפקידים וב-1904 הועלה לדרגת גנרל מיור. בשנים 1907 - 1912 הוא פיקד על חיל המשמר הקרואטי המלכותי. ב-1912 התמנה למפקד הקורפוס ה-6 וב-1913 הועלה לדרגת גנרל של חיל רגלים.

בחזית המזרחית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספטמבר 1914 הוא התמנה למפקד הארמייה השלישית ובאוקטובר 1914 הוא הצליח להגיע למבצר פשמישל הנצור על ידי הרוסים ואילץ את הרוסים לסגת. בפברואר 1915 פתחו הרוסים במצור על פשמישל, כבשו את המבצר ואילצו את בורוייביץ' לסגת. הוא הצליח להחזיק מעמד עד שנפתחה המתקפה המשולבת עם הגרמנים בפיקודו של אוגוסט פון מקנזן שדחקה את הרוסים מזרחה וכבשה שוב את פשמישל ביוני 1915 אבל הוא לא זכה לראות את כיבוש פשמישל כי ב-25 במאי 1915 הוא נשלח לחזית האיטלקית.

בחזית האיטלקית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחזית האיטלקית הוא קיבל את הפיקוד על חזית נהר האיזונצו והצליח לעמוד מול האיטלקים ב-11 קרבות הנהר איזונצו. באוקטובר 1917 הנחיל לאיטלקים ביחד עם עמיתו הגרמני אוטו פון בלוב, תבוסה קשה בקרב קפורטו.

הוא זכה לתהילה וכונה "אביר האיזונצו". חייליו העריצו אותו וכינו אותו Naš Sveto (סבטו שלנו). ב-1 בפברואר 1918 הוא הועלה לדרגת פילדמרשל ועוטר במדליות רבות. הוא היה הקרואטי היחיד שהגיע לדרגה זו.

בהתקפה האיטלקית האחרונה בקרב ויטוריו ונטו החל הצבא האוסטרו-הונגרי להתפרק כאשר הונגריה פרשה מהאיחוד עם אוסטריה והחיילים ההונגרים ביחד עם בני לאומים נוספים סירבו להמשיך להילחם עבור הקיסר האוסטרי.

הקיסר פיזר את הצבא ב-6 בנובמבר 1918 ובורובייץ' פרש ב-1 בדצמבר 1918

לאחר המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בורוייביץ' הציע את שירותיו לממלכת יוגוסלביה שהקימו הסרבים הקרואטים והסלובנים אבל הם לא הסכימו לקבלו ואף החרימו את רכושו. הוא התיישב בקרינתיה בדרום אוסטריה ונפטר בבית חולים בקלאגנפורט בירת קרינתיה.

הוא נקבר בבית הקברות "פרידנהוף" בווינה. קרל הראשון, קיסר אוסטריה שגלה בשווייץ, שילם עבור המצבה המפוארת אבל היה מנוע מלהשתתף בהלוויתו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]