סדרת הרכבות - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סדרת הספרים "סדרת הרכבות" וסדרת הטלוויזיה "תומס הקטר וחברים" מכילות אוסף רב של דמויות שנוצרו לאורך השנים על ידי הסופרים וילברט אודרי ובנו, כריסטופר אודרי. בערך זה מוצג ריכוז של הדמויות הראשיות והמרכזיות בסדרה.

הרכבת של המפקח השמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן הקטרים בחברת הרכבת של המפקח השמן באי האגדי סודור:

קטרי הקיטור[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • תומס הקטר (באנגלית: Thomas the Tank Engine) - הדמות הראשית בסדרה. תומס הוא קטר מכלים קטן בצבע כחול עם פסים אדומים. המספר 1 צבוע על מכלי המים של תומס. תומס מבוסס על קטרי ה-E2, שעוצבו על ידי לוסון בילינטון ב-1913. תומס כיכב לראשונה בשנת 1946 בספר השני בסדרה, תומס הקטר, והיה הנושא של ארבעת הסיפורים שהופיעו בספר.
 • אדוארד הקטר הכחול (באנגלית: Edward the Blue Engine) - קטר כחול עם פסים אדומים. אדוארד היה הדמות הראשונה שהופיעה בסדרת הספרים. המספר 2 צבוע על קרון העזר של אדוארד. אדוארד הוא אחד הקטרים הוותיקים ביותר ברכבת של המפקח השמן. אדוארד תמיד אדיב וידידותי לכולם. הוא נבנה בשנת 1896 והגיע לסודור ב-1915. אדוארד הוא גם כן אחד הדמויות הראשיות בסדרת הטלוויזיה.
 • הנרי הקטר הירוק (באנגלית: Henry the Green Engine) - קטר ירוק עם פסים אדומים. המספר 3 צבוע על קרון העזר של הנרי. לאחר שנקלע לתאונה נוראה נבנה הנרי מחדש עם חלקים שונים. הנרי הוא אחד הקטרים הגדולים ביותר ברכבת של המפקח השמן, והוא נוטה לעיתים רבות להיות מתוח. הוא נבנה בסביבות 1920, הגיע לסודור ב-1922 ונבנה מחדש ב-1950. הנרי הוא גם אחד הדמויות הראשיות בסדרת הטלוויזיה.
 • גורדון הקטר הגדול (באנגלית: Gordon the Big Engine) - קטר כחול עם פסים אדומים. המספר 4 צבוע על קרון העזר של גורדון. גורדון הוא הקטר הגדול ביותר ברכבת של המפקח השמן. גורדון נוטה להיות יהיר על אף שהוא טוב לב. גורדון נבנה ב-1922 והגיע לסודור באותה השנה. גורדון הוא גם אחד מהדמויות הראשיות בסדרת הטלוויזיה. גורדון נקרא על שם ילד גס רוח שהתגורר ברחובם של משפחת אודרי בילדותו של כריסטופר.
 • ג'יימס הקטר האדום (באנגלית: James the Red Engine) - קטר אדום עם פסים זהובים. המספר 5 צבוע על קרון העזר של ג'יימס. ג'יימס נוטה להיות יהיר, חמום מוח, ואוהב להשוויץ. הוא נבנה בשנת 1915 והגיע לסודור ב-1946. ג'יימס הוא גם אחת הדמויות הראשיות בסדרת הטלוויזיה.
 • פרסי הקטר הקטן (באנגלית: Percy the Small Engine) - פרסי הוא הקטר הקטן ביותר, הצעיר ביותר, ואולי החוצפן ביותר מקטרי הקיטור הראשיים. המספר 6 צבוע על תא הפחם שלו. הופעתו הראשונה של פרסי ב"סדרת הרכבות" הייתה בספר החמישי, "קטרים בעייתיים", שיצא לאור לראשונה בשנת 1950. הספר האחד עשר בסדרה, "פרסי הקטר הקטן", הוקדש לדמותו.
 • טובי קטר הטראם (באנגלית: Toby the Tram Engine) - טובי הוא טראם קיטור עם מגינים קדמי ואחורי ולוחות צדדיים, בעל המספר 7 ועובד בשלוחה של תומס. טובי הופיע לראשונה בספר השביעי ב"סדרת הרכבות", "טובי קטר הטראם" בשנת 1952, והופיע בספרים רבים לאחר מכן. הספר השני שהתמקד בטובי היה הספר השישי של כריסטופר אודרי, טובי, קרונות וצרות. טובי מבוסס על קטרי ה-J70 של רכבת גרייט איסטרן. מערכת ההגנה שלו מאפשרת לו לנוע במסילות החוצות כבישים, דבר שאסור לקטרים אחרים לעשות מטעמי בטיחות. קטרי ה-J70 שימשו למשימות קלות כגון עבודה בשלוחות ועיתוק רכבות בנמלים.
 • דאק מרכבת גרייט וסטרן (באנגלית: Duck the Great Western Engine) - קטר מכלים גדול וירוק. המספר 8 צבוע על תא הפחם שלו. דאק נבנה בשנת 1929 והגיע לסודור ב-1955. בטרם הגיע לסודור הוא עבד בפדינגטון. עובדה זו מתגלה בסיפור "Gordon Goes Foreign". דאק היה אחד מהדמויות הראשיות בסדרת הטלוויזיה עד לעונה השביעית. כמו כן הוא היה גם דמות מרכזית בעונה השתים עשרה של סדרת הטלוויזיה.
 • דונלד ודאגלס (באנגלית: Donald and Douglas) - קטרים זהים מסקוטלנד שהגיעו לסודור לתקופת ניסיון. על אף שבתחילה המפקח השמן לא ציפה לשני קטרים ואף התכוון לשלוח אחד מהם חזרה לסקוטלנד, בהמשך הוא שינה את דעתו כאשר שמע עד כמה יעילים הם במהלך העונה המושלגת. בשל כך הוא החליט להשאיר את שני הקטרים בצי הקטרים שלו. בתחילה, כאשר הם הגיעו לסודור, דונלד ודאגלס היו צבועים בשחור, אך בהמשך הם נצבעו בכחול עם פסים אדומים על מנת שיהיו בעלי מראה תואם למראה של גורדון, אדוארד ותומס. דונלד ודאגלס קיבלו את המספרים 9 ו-10 בהתאמה. דונלד ודאגלס נבנו בשנת 1899 והם הגיעו לסודור ב-1959. דונלד ודאגלס מבוססים על סדרת 812 של רכבת קלדוניאן. דונלד ודאגלס הם היו גם כן דמויות מרכזיות בסדרת הטלוויזיה.
 • אוליבר מרכבת גרייט וסטרן (באנגלית: Oliver the Great Western Engine) - אוליבר נמלט מן הרכבת המקורית בה עבד לאחר שנודע לו כי הוא מועמד לגריטה. אוליבר הופיע לראשונה בספר "קטרים בעלי יוזמה" בו מתואר כיצד דאגלס מציל אותו. הוא נבנה בשנת 1932 והגיע לסודור בשנת 1968. לאחר שהגיע לסודור אוליבר שופץ ונצבע בצבע ירוק, וקיבל את המספר 11. אוליבר נקרא על שמו של אוליבר ויקס, שכן של משפחת אודרי.
 • ביל ובן (באנגלית: Bill and Ben) - ביל ובן הם קטרים תאומים העובדים בסודור עבור חברת הקאוליניט המקומית. ביל ובן צבועים בצבע צהוב. מלבד הלוחיות שלהם, ביל ובן זהים לחלוטין ולכן ישנם דמויות שנוטות לעיתים להתבלבל ביניהם. ביל ובן קטנים במידה ניכרת מיתר הקטרים איתם הם עובדים. ביל ובן נבנו בשנת 1953 והגיעו לסודור ב-1966. הם צעירים, חצופים ואוהבים למתוח את הקטרים הגדולים. הם עובדים באזור מחצבת הקאוליניט המקומית ובמספנת ברנדאם. ביל ובן הופיעו לראשונה בספר "קטרי הקו הראשי" והיו דמויות מרכזיות בספר "תומס והתאומים".

קטרי הדיזל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דיזל (באנגלית: Diesel) - קטר הדיזל הראשון שהגיע לסודור. הוא ביקר מ"הרכבת האחרת" לתקופת ניסיון בספר דאק וקטר הדיזל (ספר #13 בסדרה). דמותו התבססה על קטר עיתוק מסדרת 08 של "בריטיש ריילווייז". דמותו של "דיזל הערמומי" בסדרת הטלוויזיה התבססה על דיזל.
 • דייזי (באנגלית: Daisy) - קרונוע דיזל נקבי בצבע ירוק עם פסים צהובים, שנבנתה בשנת 1960 במיוחד לשימוש בשלוחה לפרקוואר ברכבת הצפון-מערבית. דייזי הופיעה לראשונה בספר "קטרי השלוחה". דייזי הגיעה לסודור לאחר שתומס נקלע לתאונה ונאלץ לעבור תיקונים. תחילה היא התעצלה וסירבה לבצע את כל המשימות שלא מצאו חן בעיניה, בחושבה שהיא הייתה חכמה יותר מהקטרים האחרים. אבל אירוע עם פר ואזהרה חמורה מהמפקח השמן גרמו לה להפנים את הטעויות במעשיה.
 • בוקו (באנגלית: BoCo) - קטר נוסעים-משא דיזל בעל סידור גלגלים Co-Bo העובד בעיקר בשלוחה של אדוארד. הוא צבוע בגוון הירוק בו השתמשה חברת "בריטיש ריילווייז" בשנות השישים. בוקו הופיע לראשונה בספר "קטרי הקו הראשי". שמו נובע מהיפוך של סידור הגלגלים שלו.
 • D7101/"בר" (באנגלית: D7101/Bear) - כמתואר בספרים, D7101 הגיע לראשונה לסודור בהשאלה בעבור המפקח השמן. יחד איתו הגיע קטר דיזל אחר, D199, שדיבר על השתלטות על הרכבת, דבר ש-D7101 לא אהב. מאוחר יותר באותו הסיפור התקלקל המפלט של D7101 והנרי הגיע לעזרתו. D7101 התיידד עם הנרי, והמפקח השמן החליט להעניק לו הזדמנות נוספת. ל-D7101 ניתן שם חדש, "בר" (קרי: "דוב"), מספר חדש (D3) וצביעה חדשה, ו-D199 נגלה מהאי.
 • מייביס (באנגלית: Mavis) - קטר עיתוק דיזל נקבי בעלת סידור גלגלים 0-6-0DM. היא שייכת לחברת מחצבת פרקוואר ולא למפקח השמן, ועובדת בעיקר בעיתוק קרונות אבנים במחצבת החברה. מפעם לפעם היא מעבירה את קרונותיו של טובי לאורך הקו בהיעדרו. מייביס צבועה שחור עם פסי אזהרה צהובים ושחורים. מייביס מבוססת על קטר מסדרת 04 של "בריטיש ריילווייז"; לחלק מהם הותקנו לוחות צדדיים ומגינים לשימוש ברכבת הקלה ויזביץ'-אפוול, אותו קו הרכבת ממנו הגיע טובי.
 • פיפ ואמה (באנגלית: Pip and Emma) - שני קטרי דיזל נקביים מסדרת 43 המרכיבות רכבת מהירה מסוג InterCity 125. מערכת הקירור שלהן התקלקלה, והן הגיעו לרכבת כשגורדון יצא למסע. בהמשך הן התיידדו עם כל הקטרים. פיפ ואמה הופיעו שלוש פעמים - אחת בספר "גורדון הקטר המהיר", ושתי הופעות נוספות כדמויות ראשיות בספרים "תומס והקטרים של המפקח השמן" ו"תומס וחבריו". כתגובה להפרטת "בריטיש ריילווייז" החליט המפקח השמן לרכוש את פיפ ואת אמה במטרה להפעיל שירות רכבות מהיר יותר ללונדון.

הציוד הנייד[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • אנני וקלרבל (באנגלית: Annie and Clarabel) - קרונות הנוסעים הנקביים של תומס. הן הופיעו לראשונה בשנת 1946 בספר "תומס הקטר", בו תומס קיבל אותן יחד עם השלוחה שלו. בהופעתם הראשונה, לא היו להן שמות. בספר "שובו של תומס הקטר" שיצא בשנת 1949, ניתנו להן שמות ודמויותיהן הורחבו. הן הופיעו בעונה הראשונה של סדרת הטלוויזיה והופיעו בכל עונה מאז.
 • הנרייטה (באנגלית: Henrietta) - קרון הנוסעים הנקבי הנאמן של טובי. היא עבדה עם טובי בקו הישן שלהם, וטובי סירב להשאירה מאחור לאחר סגירת הקו. מנהל הרכבת רצה להסב אותה ללול תרנגולות, אך המפקח השמן התנגד לכך. השניים בלתי נפרדים, והם דואגים האחד לשנייה בכל פעם שהם לבד. הנרייטה מובילה נוסעים ומשמשת להביא עובדי מחצבה הלוך וחזור מעבודות. בספר "שמונת הקטרים המפורסמים", היא משמשת בתור הקרון הפרטי של המפקח השמן כשהקטרים יוצאים לטיול ב"רכבת האחרת". הנרייטה הייתה הדמות היחידה עם שם שלא אוירה עם פנים ב"סדרת הרכבות" עד הספר הארבעים ואחד בסדרה, "תומס וויקטוריה". בספר זה מאוירת הנרייטה עם פנים קטנים ומלבניים היכן שהיה החלון בדלתה האחורית. צבע פניה זהה לשל גופה, בדומה לקרונות הנוסעים האחרים. להנרייטה לא היו פנים בסדרת הטלוויזיה עד לעונה השמונה עשרה.

רכבת סקארלווי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קטרי רכבת סקארלווי מס' 1 עד 6 הם בני-דמותם הבדיוניים של הקטרים ברכבת טאליל'ין, בעלי אותם מספרים.

 • סקארלווי (באנגלית: Skarloey, "אגם מיוער" בסודרית, Sudric) - סקארלווי (מספר 1) הוא אחד מהקטרים המבוגרים ביותר בסודור. הוא קטר חכם היודע כל מה שיש לדעת על ניהול מסילת רכבת. יש לו כבוד רב לקרונות, לנוסעים ולקטרים אחרים, ולעיתים נותן עצות לקטרים הצעירים במידת הצורך. הוא משמש גם כמי שמספר את רבים מהסיפורים. כשהגיע לראשונה ב-1864 היה סקארלווי גאוותן ויהיר וטען להיותו טוב מדי להובלת משא. הוא גם סבל משלדה קצרה שגרמה לו להיות לא יציב ועקב כך כונה "באקינג ברונקו". הוא קיבל סרן אחורי ותא נהג, דבר שעשה אותו נפוח אף יותר. אלא שלבסוף הוכיחו לו את הטעויות במעשיו. מאז החל סקארלווי לעבוד בחריצות ולהפעיל את הקו יחד עם רנייאס עד שהיה מותש. סקארלווי הופיע לראשונה בספר "ארבעה קטרים קטנים". הסיפור של תחילת דרכו מתואר בספר "קטרים מאוד ישנים".
 • רנייאס (באנגלית: Rheneas, "מפל מחולק" בסודרית) - רנייאס (מספר 2) הוא אחד מהקטרים המבוגרים ביותר בסודור. רנייאס מכונה "הקטר הישן והאבירי" עקב כך שהציל את הרכבת כשהשיב נוסעים הביתה על אף שהתקלקל. הוא נבנה בשנת 1865 על ידי חברת "פלצ'ר, ג'נינגס ושות'" שבווייטהייבן, אותה חברה שבנתה את סקארלווי. הוא הגיע זמן מה לאחר סקארלווי, אבל היה בתחילה הגון יותר ממנו. הוא היה קטר נחוש בדעתו, ובתחילת שנות החמישים כבר הפעיל את הרכבת לבדו. בספר "ארבעה קטרים קטנים" נשלח רנייאס לשיפוץ וחזר רק כעבור שבעה ספרים, בספר "הקטר הישן והאבירי".
 • סר הנדל (באנגלית: Sir Handel) - סר הנדל (מספר 3) נקרא על שמו של סר הנדל בראון, הבעלים של רכבת סקארלווי. הוא עבד ברכבת סודור התיכון תחת השם פלקון. הוא קטר מנופח שטוען כי הובלת משא היא רמה נמוכה עבורו, והוא יעשה הכל כדי להתחמק מעבודות שאין ברצונו לבצע. הוא נבנה בשנת 1903 במפעל פלקון שבעיר לאפבורו עבור רכבת סודור התיכון, אז היה צבוע כחול ונשא את השם "פלקון". לאחר סגירת החברה נמכר לחברת האלומיניום של סודור, ולאחר מכן לרכבת סקארלווי שהייתה אז במחסור בקטרים. סר הנדל לא התמודד היטב עם המסילות המוזנחות בחברה החדשה, ולעיתים היה מרבה להישמט - לפעמים בכוונה. הוא קיבל גלגלים אחוריים מיוחדים עם צמיגי מתכת רחבים לתיקון הבעיה, שכונו "גלגלי מכבש" בפי שאר הקטרים. סר הנדל הופיע לראשונה בספר "ארבעה קטרים קטנים".
 • פיטר סם (באנגלית: Peter Sam) - פיטר סם (מספר 4) נקרא בעבר סטיוארט כשעבד ברכבת סודור התיכון. הוא קטר מנומס ופופולרי בקרב נוסעים וקרונות כאחד. אפילו קרונות המשא אינם מתעתעים בו. הוא נבנה אצל קר סטיוארט בשנת 1922 עבור רכבת סודור התיכון, ולכן קיבל את השם "סטיוארט". בדומה לסר הנדל נמכר לחברת האלומיניום ובהמשך לרכבת סקארלווי. בעקבות התנגשות עם כמה קרונות משא ותאונה במנהרה, הוא איבד את ארובתו והצטייד במפלט גיזל (Giesl ejector). פיטר סם הופיע לראשונה בספר "ארבעה קטרים קטנים".
 • ראסטי (באנגלית: Rusty) - ראסטי (מספר 5) הוא קטר דיזל שחור שנבנה על ידי חברת "ראסטון את הורנסבי", ומכאן שמו. הוא נרכש ישירות מהיצרן בשנת 1957. הוא מבוסס על הקטר "מידלנדר" של רכבת טאליל'ין. הוא קטר אמין, מעשי וידידותי המשמש בעיקר לתחזוקה, אף שהוא יכול להוביל גם נוסעים או משא במידת הצורך. הוא הגיע למערך בספר "הקטר הקטן והישן".
 • דאנקן (באנגלית: Duncan) – דאנקן (מספר 6) נבנה על ידי "אנדרו ברקלי" בקילמרנוק בשנת 1928. הוא הגיע לרכבת סקארלווי יד שנייה כקטר חלופי בזמן תאונתו של פיטר סם במחצבה. דאנקן היה גס ולא נעים הליכות וטען להיותו עשוק. לעיתים הוא היה מתנדנד לאורך המסילה, דבר שכונה "רוק אנד רול" בפי המפקח הרזה. כתוצאה מכך אירעו לו מספר תאונות. אף שהוא עדיין נוטה להתמרמר, להתחצף ולהפגין ציניות השתפרה התנהגותו במידה ניכרת והוא נהיה נחמד, מכובד ויעיל בהרבה. מקורותיו המקוריים אינם ידועים, אך לדברי פיטר סם הוא עבד בעבר במפעל. הוא הגיע למערך בספר "הקטר הקטן והישן".

מכונות מואנשות בולטות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טרנס הטרקטור (באנגלית: Terence the Tractor) - טרנס הטרקטור מופיע לראשונה בפרק "תומס, טרנס והשלג" בספר "שובו של תומס הקטר". טרנס מסוגל לנוע "בכל מקום" באמצעות המזקו"ם שלו, וחילץ פעם את תומס מערימת שלג.
 • ברטי האוטובוס (באנגלית: Bertie the Bus) - ברטי הוא האוטובוס הידידותי שמחלץ את הנוסעים של תומס מערימת שלג בסיפור "תומס, טרנס והשלג". בהרפתקה המוכרת ביותר שעבר התחרה במרוץ כנגד תומס בפרק שאחרי.
 • טרבור הלוקומוביל (באנגלית: Trevor the Traction Engine) - טרבור הלוקומוביל ניצל מסכנת גריטה ומבלה את רוב זמנו בעבודה בפרדס לצד השלוחה של אדוארד. הוא משמש לביצוע כל מיני עבודות מזדמנות.
 • הרולד המסוק (באנגלית: Harold the Helicopter) - הרולד המסוק הוא חבר טוב של הקטרים, אף שהם חולקים יריבות ידידותית. הוא נמצא בבעלות משמר החופים של האי ושוכן בשדה התעופה דראיו. הוא נבנה בשנת 1949 והופיע לראשונה בספר "פרסי הקטר הקטן" (1956).

בני אנוש בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סר טופהם האט (Sir Topham Hatt), המכונה בסדרת הספרים המנהל השמן (The Fat Director) והמפקח השמן (The Fat Controller) החל מספר #3, הוא המנהל הראשי בחברת הרכבות של סודור.