לדלג לתוכן

סוואג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סוואגאנגלית: Swag) הוא סלנג אינטרנטי שמופיע לעיתים קרובות בתגובות, דיונים ופורומים ומשמש מילה נרדפת לסוג של סגנון או נוכחות שמראה ביטחון ומוחצנות ולעיתים גם יהירות. סוואג מתאר בדרך כלל התנהגות של אדם יהיר במיוחד. אנשים שנחשבים כסוואג נוהגים להתלבש בצורה "מגניבה"; כובעי מצחיה עם כתובת SWAG, חולצות עם הדפסים שונים, שרשראות ובצורה כללית לבוש מרושל.

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי המילון המקוון Online Etymogoly Dictionary, מקור המילה "סוואג" הוא בסביבות שנת 1520 ופירושו "לנוע בכבדות או במגושמות". ישנה סברה שהמילה סוואג נגזרה מהמילה האנגלית "sway" שפירושה "ללכת, לגלוש, לנוע". בטקסטים מודרניים, סוואג יכול לשמש כשפה לקידום מכירת מוצרים, אך השימוש שלו באינטרנט מתייחס למילת השורש שלו, "סוואגר" (swagger) שפירושה יהירות. המילון "מרים וובסטר" מגדיר אותו כ:

  1. אדם שמנהל את עצמו באופן יהיר, בהתנשאות ובהתנפחות, הולך באווירה של ביטחון עצמי ושתלטנות.
  2. להתפאר, להתייהר.

התיעוד המוקדם ביותר של השימוש במילה "סוואגר" נמצא בטקסט של המחזאי האנגלי ויליאם שייקספיר, "חלום ליל קיץ" שנכתב בין 1590 ל-1596:

‎"What hempen home-spuns have we swaggering here,‎
So near the cradle of the fairy queen?"‎

שימוש בהיפ הופ[עריכת קוד מקור | עריכה]

המילה "סוואגר" ראתה תחייה מודרנית באמצעות השימוש שלה במילים של שירי היפ הופ, תחילה עם השיר של הראפר ג'יי זי "All I Need" באלבום שלו "The Blueprint 3" שיצא לאור ב-11 בספטמבר 2001. מאז, המילה נמצאת בשירי היפ הופ רבים, כחלק מסגנונם, שמאופיין בהתרברבות עצמית והתפארות בכישורים או בתעוזה של הכותב או זמר.

התפשטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

572 הגדרות למילה סוואג נמצאות במילון המקוון Urban Dictionary, שכוללות הטיות שונות של המילה כגון "swagalicious",‏ "swag juice",‏ ו-"swagger jack". ההגדרה העיקרית במילון זה נכתבה על ידי המשתמש MIKE ב-2006 היא: מראה, סגנון, או דרך שבה הוא או היא מציגים את עצמם. במשמעות זו מופיעה המילה אף בהיפ-הופ ישראלי כגון בשירים של נצ'י נצ'[1].

תגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-26 במאי 2011 פורסם בכתב העת "The Atlantic" מאמר שכותרתו "האם הסוואג כאן כדי להישאר?", שבו שיערו את אריכות הימים של המילה. המאמר כלל הצהרה שלפיה הסיכויים שסוואג יצליח להחזיק מעמד קלושים. על השימוש המוגזם במילה באתרי האינטרנט פייסבוק וטוויטר קיימת ביקורת רבה. ב-28 באוקטובר 2013 פורסם מאמר שכותרתו "עצרו את השימוש לרעה בסוואג!", שמתלונן על השימוש הבלתי מבוקר במילה זו במדיה וברשתות החברתיות. קיים לעג רב על אנשים המשתמשים במילה סוואג או מתנהגים בצורה שהוא מתאר, במיוחד בקרב גולשי אינטרנט. בין השאר, נהוג לומר שאנשים בעלי סוואג יעבדו במקדונלד'ס, כיוון שהם לרוב באים ממעמד חברתי נמוך שמוביל לעבודות לא משכילות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ למשל "אם תרצו, אין זו אגדה, תלוי בסוואגה" (מתוך: "בור ועם הארץ"), או "שאף מנוול לא יגיד שאין לך סוואגה" (מתוך: כלב מי שלא אוהב אותך). וראו מאמרו של בן שלו "משהו טוב קורה במוזיקה הישראלית, וקוראים לו סוואגה", הארץ 09.10.2015