סוזאן ואלאדון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיוקן של סוזאן ואלאדון מאת רנואר

סוזאן ואלאדוןצרפתית: Suzanne Valadon;‏ 23 בספטמבר 1865 - 7 באפריל 1938) הייתה ציירת צרפתייה. נולדה בשם מרי-קלמנטין ואלאדון (Marie-Clémentine Valadon) לאם תופרת.

חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1869 עברה ואלאדון עם אמה לפריז ובשנת 1880 החלה להופיע על הטרפז בקרקס במשך מספר שנים עד לפציעה שסיימה את הקריירה שלה בקרקס. לאחר מכן החלה לעבוד כדוגמנית לאמנים מפורסמים כגון, פייר-אוגוסט רנואר, אנרי דה טולוז לוטרק ופייר- ססיל פובי דה שבנה.

בשנת 1883 נולד בנה מוריס, שלימים הפך לצייר מאוד ידוע ומוערך. דמותה של ואלאדון נראית בציור של רנואר משנת 1883, ריקוד בבוגיוואל. מאוחר יותר פיתחה ואלאדון קשרי חברות עם אדגר דגה, לו היא דגמנה ודגה זיהה את כישרונה לציור והחל לעודדה ואף לקנות ממנה את עבודותיה ולשווקה כאמנית.

בשנת 1894 הוצגו חמישה מציוריה ב-Salon de la Société, כשהיא האישה היחידה והראשונה שמציגה בסלון זה. בשנת 1885 צייר רנואר שוב את דיוקנה והפעם כנערה הקולעת את שיערה. ואלאדון בילתה את רוב זמנה בטברנות ובברים של פריז יחד עם עמיתיה הציירים, מה שהוביל אותה לפגישה עם הצייר טולוז לוטרק, אשר צייר אותה כנושא בציורו ההאנג-אובר.

בשנת 1896 נישאת לסוכן מניות עשיר, פול מואוסי, אך בשנת 1909 החלה ברומן, אשר סיים את יחסיה עם בעלה, עם החבר הכי טוב של בנה, אנדרה אוטר הצעיר ממנה בעשרים שנים. השניים עברו להתגורר במונמארטר ונישאו בשנת 1914.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]