סולימאן פרנג'יה הבן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome globe current event 1.svg
יש לעדכן ערך זה. ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, ומאז העריכה האחרונה של הערך אירעו מאורעות הדורשים את עדכונו.
אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
סולימאן פרנג'יה הבן

סולימאן טוני פרנג'יה (מכונה גם סולימאן פרנג'יה הבן, סולימאן פרנג'יה ה-II) (בערבית: سليمان فرنجيه) (נולד ב-18 בנובמבר 1965 בזע'רתא, לבנון) הוא המנהיג הנוכחי של בריגדת מרדה, ובנו של אנטואן "טוני" פרנג'יה שנרצח בשנת 1978.

לסולימאן יש שני ילדים מנישואיו עם מריאן סרכיס: טוני (1987) ובאסל (1992). יש לו גם בת מנישואין שניים עם רימה קרקפי: ורה (2007). הוא מתגורר בבנאצ'יי, עיירה קטנה סמוך לזע'רתא.

חיסול אביו[עריכת קוד מקור | עריכה]

סכסוך מתמשך בין אנשי הפלנגות לבין בריגדת מרדה, אשר פילג את הכוחות הנוצרים במדינה, הוביל להתקפה ב-13 ביוני 1978 בשעה 4:00 לפני בוקר על העיירה אהדן, בה, על-פי טענות משפחת פרנג'יה, כוחות הפלנגות הנוצריות שהונהגו על ידי סמיר ג'עג'ע ואלי חובייקה. במקום התנהלו קרבות קשים עם הרוגים לשני הצדדים, במהלכם נרצחו טוני פרנג'יה ואשתו ורה, לאחר שאולצו לצפות ברצח בתם בת ה-3, ג'יהאן. סולימאן, שהיו אז בן 14 בלבד, שהה בביירות באותו זמן וכך ניצלו חייו.

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקריירה הפוליטית של פרנג'יה החלה כשהוא היה רק בן 17, כשהפך למנהיג בריגדת מרדה בשנת 1992. המיליציה התפרקה מנשקה והפכה למפלגה פוליטית התומכת בפירוק מנשקם של מיליציות חמושות לאחר החתימה על הסכם טאיף. התנועה החלה לקחת חלק בעניינים חברתיים, תרבותיים, חינוכיים בריאותיים ופוליטיים. בשנת 1992, סלימאן נבחר לפרלמנט ובכך הפך לחבר הפרלמנט הצעיר ביותר בתולדות לבנון. בהמשך הוא נבחר עוד 4 פעמים בין 1992 ל-2000 במושב המארוני של זע'רתא שמהווה את תפקידה ההיסטורי של משפחתו. פרנג'יה כיהן כשר חקלאות וכשר בריאות בממשלות לבנון.

סולימאן נחשב אחד המתנגדים הגדולים לקואליציית 14 במרץ ובמיוחד למנהיג הכוחות הלבנוניים סמיר ג'עג'ע, אותו הוא מאשים ברצח משפחתו. מנגד, לסולימאן קשרים טובים עם מישל עאון ועם חסן נסראללה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סולימאן פרנג'יה הבן בוויקישיתוף