לדלג לתוכן

סולם אולפורט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

סולם אוֹלפּוֹרְט הוא מדד לביטוי של דעות קדומות בחברה אנושית, שקבע הפסיכולוג האמריקאי גורדון אולפורט, בספרו "טבעה של דעה קדומה" משנת 1954[1][2].

בסולם מתוארים חמישה שלבים:

  1. גינוי לשוני (Antilocution): חברי קבוצת הרוב מדברים בגנאי חברי קבוצת המיעוט, בין אם מדובר בהתבדחות עליהם ובין אם בהתייחסות אליהם במונחים של סטריאוטיפים ודימויים שליליים. גם אם חברי קבוצת המיעוט לא נעלבים בשלב זה, הדרך נפתחת לפגיעות רציניות יותר.
  2. הימנעות: כשמתחזקת הדעה הקדומה, מנסים חברי קבוצת הרוב להימנע ממגע עם חברי הקבוצה הדחויה, גם אם עליהם לקחת בחשבון שבכך תיגרם להם אי נוחות ניכרת.
  3. אפליה: מצב שבו הדעה הקדומה באה לידי ביטוי פעיל, כאשר קבוצת הרוב מנסה לפגוע במיעוט הלכה למעשה; הם מעוניינים לשלול או להרחיק את חברי הקבוצה הדחויה מעבודות מסוימות, מאזורי מגורים מסוימים, מזכויות פוליטיות, הזדמנויות חינוכיות ופעילויות פנאי ומוסדות חברתיים אחרים. הפרדה גזעית היא צורה ממוסדת של אפליה גזעית.
  4. אלימות פיזית: כאשר הרגשנות מתגברת, מובילה הדעה הקדומה אצל חברי קבוצת הרוב לפרצי אלימות ופשעי שנאה; כגון חילול אבני מצבות בבתי קברות יהודיים, לינץ' נגד שחורים, משיחה בזפת ובנוצות באמריקה של נאמנים למלך האנגלי במהלך המאה ה-18 ושל מורמונים במאה ה-19.
  5. השמדה: הדרגה הגבוהה ביותר של אלימות הנובעת מדעה קדומה, באה לידי ביטוי כאשר קבוצת הרוב מבקשת להשמיד או לסלק את המיעוט. דוגמאות היסטוריות: תוכנית הפתרון הסופי של הנאצים להשמדת העם היהודי, רצח העם ברואנדה, והטיהור האתני בבוסניה והרצגובינה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Gordon W. Allport, The Nature of Prejudice, Perseus Books, 1979, ISBN 0201001799

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Allport, Gordon (1954). The Nature of Prejudice. Addison-Wesley.
  2. ^ Watson, Peter (2007). Psychology and Race. Transaction Publishers. pp. 45–46. ISBN 0-202-30929-0.