סולם ג'אז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אחד הסולמות האפשריים המתאימים לאקורד Aug7 הוא סולם הטונים השלמים:[1]
דו רה מי פה♯ סול♯ לה♯/סי♭
אקורד Caug7 עם חמישית מוגבהת (Aug7): דו מי סול♯ סי♭

סולם ג'אז הוא כל סולם מוזיקלי שנעשה בו שימוש במוזיקת ג'אז. הרבה "סולמות ג'אז" הם סולמות נפוצים שמקורם במוזיקה הקלאסית, כולל הדיאטוני, סולם הטונים השלמים, הסולם האוקטטוני (או הסולם המוקטן) והמינור המלודי. כל הסולמות האלה היו בשימוש נפוץ בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20 על ידי מלחינים כגון רימסקי-קורסקוב, דביסי, ראוול וסטרווינסקי, לעיתים קרובות באופנים דומים מאוד לאלה ששימשו מאוחר יותר במוזיקת הג'אז.[2] סולמות ג'אז מסוימים, כגון סולם הביבופ, נוצרים על ידי הוספת צלילים עוברים כרומטיים לצלילי סולם דיאטוני מוכר.

אחת התכונות החשובות של הג'אז היא מה שתאורטיקנים מכנים "תאימות אקורד-סולם": הרעיון כי רצף אקורדים יוצר רצף תואם של סולמות. במוזיקה הקלאסית, האקורדים בדרך כלל שייכים לסולם בו כתובה היצירה (לדוגמה, במהלך ההרמוני ii-V-I בדו מז'ור ייעשה שימוש בדרך כלל רק בתווי הסולם דו מז'ור). בג'אז, לעומת זאת, מהלך הרמוני המורכב מארבעה אקורדים עשוי לעשות שימוש בארבעה סולמות שונים, לעיתים קרובות כתוצאה של אלטרציות שונות. לדוגמה, בסולם דו מז'ור, מלחין ג'אז עשוי לשנות את האקורד V (סול-סי-רה-פה) באמצעות הנמכת הדרגה החמישית (סול-סי-רה♭-פה)♭. המאלתר יכול לבחור סולם המכיל את ארבעת התווים הללו, כגון סולם הטונים השלמים (סול-לה-סי-דו♯♯-רה♯♯-פה), סולם אוקטטוני (סול-לה♭♭-סי♭♭-סי-דו♯♯-רה-מי-פה), רה מינור מלודי (סול-לה-סי-דו♯-רה-מי-פה) או לה♭ מינור מלודי (סול-לה♭♭-סי♭♭-דו♭♭-רה♭♭-מי♭♭-פה). בכל אחד מהמקרים הללו, הסולם מכיל את צלילי האקורד סול-סי-רה♭-פה, ולכן הוא "מתאים" לאקורד. רעיון זה של "תאימות אקורד-סולם" מהווה הבדל מהותי בין ההרמוניה של הג'אז להרמוניה המסורתית הקלאסית.

צליל מנע הוא צליל בסולם ג'אז הנחשב, מבחינה תאורטית ומעשית, דיסוננטי מכדי להיות מנוגן כנגד אקורד הבסיס, ולכן נמנעים מלנגן אותו באופן בולט מדי או שמבצעים עליו אלטרציה.[3] לדוגמה, בסולם המז'ור, הדרגה הרביעית (וכן הדרגה ה-11) היא צליל מנע ולכן משמשת רק כצליל עובר או לחלופין היא מוגדלת (מוגבהת בחצי טון).[4] צלילי המנע הנם לעיתים קרובות צלילים הגבוהים בחצי טון מצלילי האקורד[5] או צלילים הגבוהים בקוורטה משורש האקורד.[6]

ניתן לחוש את ההבדל בין בין ההרמוניה הקלאסית וההרמוניה שאינה קלאסית לפי הדרך בה הן מתמודדות עם צלילי מתח (דיסוננטים). ההרמוניה הקלאסית מתייחסת לכל הצלילים שלא שייכים לאקורד כצלילים דיסוננטיים פוטנציאליים, אשר יש "לפתור" אותם... ההרמוניה שאינה קלאסית רק מדריכה מאיזה צליל בסולם יש להימנע (כי הוא באמת דיסוננטי), כלומר, כל שאר הצלילים הם קבילים. [תרגום חופשי][6]

המודוסים של הסולם המז'ורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תבנית של צעדי טון וחצי טון בסולם המז'ורי

מספר הסולמות הזמינים לנגני הג'אז ממשיך להתרחב. ככל שטכניקות מודרניות ומבנים מוזיקליים חדשים נוצרים, נגני הג'אז מוצאים מתוכם את אלה שהם יכולים להשתמש בהם ביצירות או באלתורים שלהם. דוגמה לשימוש בסולמות שונים במוזיקת הג'אז הם שבעת המודוסים הנוצרים מסולם המז'ור הדיאטוני:

I יוני דו רה מי פה סול לה סי (מתאים לאקורד CMaj7)
II דורי דו רה מי♭ פה סול לה סי♭ (מתאים לאקורד Cm6 או לאקורד Cm7 13 )
III פריגי דו רה♭ מי♭ פה סול לה♭ סי♭ (מתאים לאקורד Csus4 ♭9)
IV לידי דו רה מי פה♯ סול לה סי (מתאים לאקורד CMaj7 ♯11)
V מיקסולידי דו רה מי פה סול לה סי♭ (מתאים לאקורד C7)
VI אאולי דו רה מי♭ פה סול לה♭ סי♭ (מתאים לאקורד Cm7 ♭13)
VIIø לוקרי דו רה♭ מי♭ פה סול♭ לה♭ סי♭ (מתאים לאקורד Cm7♭5)

הטבלה לעיל משווה כל אחד מהמודוסים לסולם דו מז'ור על מנת להבליט את ההבדלים ביניהם. דרך אחרת להציג את המודוסים היא כמתאימים לדרגות השונות של סולם המז'ור. המודוס יוני מבוסס על הדרגה הראשונה של סולם המז'ור, הדורי מבוסס על הדרגה השנייה, הפריגי על השלישית וכן הלאה:

דו יוני דו רה מי פה סול לה סי (מתאים לאקורד CMajor7)
רה דורי רה מי פה סול לה סי דו (מתאים לאקורד Dm6 או לאקורד Dm7 13)
מי פריגי מי פה סול לה סי דו רה (מתאים לאקורד Esus4 ♭9)
פה לידי פה סול לה סי דו רה מי (מתאים לאקורד FMaj7 ♯11)
סול מיקסולידי סול לה סי דו רה מי פה (מתאים לאקורד G7)
לה אאולי לה סי דו רה מי פה סול (מתאים לאקורד Am7 ♭13)
סי לוקרי סי דו רה מי פה סול לה (מתאים לאקורד Bm7♭5)

סולמות ביבופ[עריכת קוד מקור | עריכה]

סולם ביבופ נוצר על ידי הוספת תו עובר כרומטי לסולם רגיל בן 7 צלילים (מודוס יוני או מיקסולידי). יחד עם התו שנוסף, נוצר סולם בן 8 צלילים אשר מאפשר תנועה ריתמית רציפה של תווים באורך שמיניות על פני תיבות באורך 4/4 - תכונה שימושית לצורך תרגול סולמות. כאשר מתחילים לנגן סולם ביבופ בשמיניות כך שתו השייך לאקורד (שורש, 3, 5 או 7♭) נופל על הפעמה, שאר תווי האקורד ייפלו על הפעמה גם הם. כתוצאה מכך, כל התווים בסולם שאינם שייכים לאקורד נופלים בין הפעמות ("off-beat"), ומנוגנים כתווים עוברים.

ישנם שתי צורות נפוצות של סולמות ביבופ:

סולם ביבופ על הדומיננטה, בו נוסף צליל למודוס המיקסולידי: בעליה: 1 2 3 4 5 6 ♭♭7 7 (8) בירידה: 8 ♭♭7 6 ♭♭6 5 4 3 2 (1)

סולם ביבופ מז'ורי, בו נוסף הצליל ♯♯5 למודוס היוני: 1 2 3 4 5 ♯♯5 6 7 (8)

הערה: סולם ביבופ על הדומיננטה יכול להתאים היטב למהלך ii-V כולו.

מודוסים של סולם המינור המלודי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סולם מינור מלודי בעליה

לסולם המינור המלודי חשיבות רבה בהתפתחות ההרמוניה של הג'אז. סולם זה הוא למעשה סולם מז'ור דיאטוני עם דרגה שלישית מונמכת, לדוגמה: דו רה מי♭ פה סול לה סי. כמו בכל סולם אחר, יצירת מודוסים על ידי שינוי השורש של הסולם מגלה סדרה חדשה של סולמות ג'אז.

מודוסים הנובעים מסולם דו מינור מלודי בעליה:

I מינור מלודי בעליה דו, רה, מי♭, פה, סול, לה, סי (מתאים לאקורד CmMaj7 או לאקורד Cm6 המתפקד כטוניקה)
II פריגי ♮6 (או דורי ♭2) דו, רה♭, מי♭, פה, סול, לה, סי♭ (מתאים לאקורד C7sus♭9 המתפקד כדומיננט)
III לידי מוגדל (לידי ♯5) דו, רה, מי, פה♯, סול♯, לה, סי (מתאים לאקורד Cmaj7+5 המתפקד כראשונה מוגדלת)
IV לידי מיקסולידי (או "לידי ♭7", "הסולם האקוסטי", או מיקסולידי ♯4) דו, רה, מי, פה♯, סול, לה, סי♭ (מתאים לאקורד C7♯11 המתפקד כדומיננטה שלא מובילה לראשונה)
V מיקסולידי ♭6 (או מז'ור מלודי, או פשוט "המודוס החמישי") דו, רה, מי, פה, סול, לה♭, סי♭
(מתאים לאקורד C7♭13 המתפקד כדומיננטה)
VI לוקרי ♮2 (ידוע גם כ"סולם חצי מוקטן") דו, רה, מי♭, פה, סול♭, לה♭, סי♭
(מתאים לאקורד Cm7♭5 המתפקד כדרגה שנייה במינור)
VII סופר לוקרי (או "altered scale") דו, רה♭, מי♭, פה♭, סול♭, לה♭, סי♭ (מתאים לאקורד C7♯9♭13 המתפקד כדומיננטה)

יצוין כי שמות המודוסים הנובעים מסולם המינור המלודי הם וריאציות של חלק משמות המודוסים הנובעים מהסולם המז'ורי. לדוגמה, פריגי ♮6 (המודוס השני של המינור המלודי) נקרא כך כי הוא זהה למודוס הפריגי (המודוס השלישי בסולם המז'ורי) מלבד התו השישי המוגבה (♮♮6).

סולם סימטרי מוקטן/אוקטטוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

סולמות מוקטנים מי♭, רה ורה♭

ישנם שני סוגים של סולמות סימטריים מוקטנים. סולמות אלה נקראים לפעמים סולמות אוקטטוניים כי הם מכילים שמונה צלילים. הם מבוססים על סדרה של סקונדות גדולות וקטנות לסירוגין. הסוג הראשון מתחיל עם סקונדה קטנה (ק-ג-ק-ג-ק-ג-ק-ג), והשני מתחיל עם סקונדה גדולה (ג-ק-ג-ק-ג-ק-ג-ק). [ק = סקונדה קטנה, ג = סקונדה גדולה]

מכיוון שהתבנית של סדר המרווחים בסולמות אלו חוזרת על עצמה בכל שני תווים, כל תו בסולם יכול להיות השורש של סולם סימטרי מוקטן אחר. לדוגמה, הסולם הסימטרי המוקטן על דו שמתחיל עם סקונדה קטנה, מורכב מאותם צלילים של אותו סוג סולם המתחיל מהתו מי♭♭, ושל הסולם רה♭♭ המתחיל מסקונדה גדולה:

דו סימטרי (ק, ג)מוקטן: דו רה♭♭ מי♭♭ מי פה♯♯ סול לה סי♭♭

מי♭♭ סימטרי (ק, ג) מוקטן: מי♭♭ מי פה♯♯ סול לה סי♭♭ דו רה♭♭♭

רה♭♭ סימטרי (ג, ק) מוקטן: רה♭♭ מי♭♭ מי פה♯♯ סול לה סי♭♭ דו♭

כל השלושה מורכבים מאותה קבוצת תווים: דו רה♭♭ מי♭♭ מי פה♯♯ סול לה סי♭.♭

למעשה, כל הסולמות הסימטריים המוקטנים מורכבים משלוש קבוצות תווים בלבד:

דו רה♭ מי♭ מי פה♯ סול לה סי♭

דו רה מי♭♭ פה פה♯♯ סול♯♯ לה סי

רה♭♭ רה מי פה סול לה♭♭ סי♭♭ סי

סולם הטונים השלמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סולם הטונים השלמים על סי: סי, רה♭, מי♭, פה, סול, לה

סולם הטונים השלמים, המורכב אך ורק מסקונדות גדולות, משמש לעיתים קרובות על אקורד V7+5 (לדוגמה, +G7).

סולמות פנטטוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני סולמות פנטטוניים נפוצים בג'אז הם הסולם הפנטטוני המז'ורי והסולם הפנטטוני המינורי. כל אחד מהם הוא מודוס של השני.

הסולם הפנטטוני המז'ורי בנוי מהסולם המז'ורי ללא הדרגות הרביעית והשביעית. סולם דו מז'ור הוא ( דו, רה, מי, פה, סול, לה, סי ), ולכן הסולם דו פנטטוני מז'ורי הוא ( דו, רה, מי, סול, לה ) :

סולם דו פנטטוני מז'ורי

הסולם הפנטטוני המינורי משתמש באותם תווים כמו הסולם הפנטטוני המז'ורי, אך מתחיל מהדרגה השישית של הסולם המז'ורי. בהמשך לדוגמה לעיל, התו לה הוא הדרגה השישית בסולם דו מז'ור, ולכן סולם לה פנטטוני מינורי יהיה ( לה, דו, רה, מי, סול ):

סולם לה פנטטוני מינורי

נגני ג'אז, בפרט בסיסטים וגיטריסטים, משתמשים בסולמות אלה במספר דרכים מעניינות. לדוגמה, על האקורד B♭♭Maj7#11, ניתן להשתמש בפנטטוני מז'ורי המבוסס על הדרגה השנייה של B♭♭b (דו, רה, מי, סול, לה) התואם לדרגות 9, 3, ♯♯11, 13, ו-7. באופן דומה, עבור אקורד F♯♯7 (בהקשר המתאים לסולם altered) ניתן להשתמש באותו סולם פנטטוני, הפעם מבוסס על דרגת הטריטון (דו, רה, מי, סול, לה), התואם לדרגות ♭♭5, ♭♭13, ♭♭7, ♭♭9, ♯♯9.

סולם בלוז[עריכת קוד מקור | עריכה]

סולם בלוז כסולם פנטטוני מינורי בתוספת דרגה חמישית מונמכת/רביעית מוגבהת

סולמות הבלוז גם הם מתחלקים למז'ור ומינור.

סולם לה בלוז מינורי הוא ( לה דו רה רה♯♯ מי סול ) בעליה או ( לה סול מי מי♭♭ רה דו ) בירידה. ההבדל בין ירידה לעליה מתבטא רק באנהרמוניה, כלומר בשמו של התו מי♭♭/רה♯♯.

סולם דו בלוז מז'ורי הוא (דו רה רה♯♯ מי סול ) בעליה או ( דו לה סול מי מי♭♭ רה ) בירידה.

יצוין כי בדומה לסולמות הפנטטוניים, הסולם דו בלוז מז'ורי והסולם המינורי היחסי שלו, לה בלוז מינורי, מכילים אותם תווים. הם נבדלים רק בבחירת התו המהווה את שורש הסולם.

גיטריסטים משלבים לעיתים קרובות את הסולמות הפנטטוניים המז'ורי והמינורי באותו רגע מוזיקלי, וכן את סולמות הבלוז או את המודוסים הדורי והמיקסולידי.

סולם בלוז כוריאנט כרומטי של הסולם המז'ורי

סולם מינור הרמוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

לה מינור הרמוני

סולם המינור ההרמוני גם הוא מהווה חומר רב ערך עבור מאלתרים רבים, מכיוון שהוא מציע גוון שונה עבור מהלכים הרמוניים נפוצים. לדוגמה, סולם דו מינור הרמוני ( דו-רה-מי♭♭-פה-סול-לה♭♭-סי ) יכול לשמש על אקורדים ביצירה הכתובה בסולם דו מינור, בפרט על המהלך ההרמוני ii-V7-i.

סולם Altered[עריכת קוד מקור | עריכה]

סולם דו Altered

סולם altered, או בשמו המלא סולם altered dominant, נקרא כך מכיוון שמתבצעת בו אלטרציה על כל צליל אפשרי ביחס לסולם הדומיננטה (מיקסולידי) כל עוד נשמרת הפונקציה הדומיננטית של הסולם. הסולם כולל את שתי האלטרציות על ה-9 (מוגבה ומונמך) ואת שתי האלטרציות על ה-5 (13 מונמך ו-5 מונמך).

הסולם altered מתאים לאקורדים דומיננטיים המכילים ♯11 ו-♭13. הדרגה הראשונה, הדרגה שלישית המז'ורית (כרביעית מוקטנת) והדרגה השביעית הדומיננטית שומרות על הצבע הדומיננטי של הסולם.

הסולם יכול להיות מובן גם כמודוס על הדרגה השביעית של סולם מינור מלודי עולה, כפי שהודגם לעיל.

סולם זה נקרא גם "סופר לוקרי", מכיוון שהוא זהה למודוס הלוקרי מלבד הדרגה הרביעית המונמכת, אם כי הוא נחשב בדרך כלל כבעל צבע מז'ורי.

שם נוסף לסולם הוא "מוקטן - טונים שלמים" מכיוון שהטטרקורד הראשון שלו דומה לסולם המוקטן (ק, ג) בעוד הטטרקורד השני שלו שייך לסולם הטונים השלמים.


הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Hatfield, Ken (2005).
  2. ^ Tymoczko, Dmitri (1997).
  3. ^ Humphries, Carl (2002).
  4. ^ Humphries (2002), p.128.
  5. ^ Nettles, Barrie (1987). Harmony 1. Berklee College of Music. עמ' 34. 
  6. ^ 6.0 6.1 Humphries (2002), p.126.