סון גוקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: לא אנציקלופדי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
סון גוקו
Son Goku YoungAdult.PNG
סון גוקו כמבוגר וכילד
סוג גיבור-על
מוציא לאור אקירה טורייאמה, טואי אולפני אנימציה
שם ספר האנימות של דרגון בול,
שם סרט מופיע בכול סרטי דרגון בול באשר הם
תוכנית טלוויזיה דרגון בול, דרגון בול Z, דרגון בול GT, דרגון בול סופר
הופעה ראשונה Dragon Ball chaptepr Son Goku (1984)
יוצר/ת אקירה טורייאמה
מדבב/ת מאסאקו נוזאווה (יפנית)
ברברה גודסון, איאן ג'יימס קורלט, שון שמל (אנגלית)
מדבב/ת בשפה העברית אבי מאיר וענונו (כמבוגר)
איטן גרינברג (כילד בדרגון בול GT ובסרטים של הסדרה בחלק שהוא היה ילד)
מידע
שם אמיתי קאקרוטו
כינויים סון גוקו
גיל 1280 (זמן דרגון בול)/ 43 (זמן אמיתי)
תאריך לידה שנת 737 (זמן דרגון בול)
גזע סאייני
מין זכר
מקצוע לוחם
נטייה טוב
מומחיות לחימה
כוחות כוח מהירות וסיבולת על, תעופה, שליטה באנרגיה, יכולת לשינוי צורה לקוף "אוזרו", יכולת התחזקות לאחר החלמה מפציעה קשה או מחויית סף-מוות, יכולת השתנות ל"סופר סאיין" בדרגות עוצמה שונות, טלפורטציה, שליטה באנרגיה אלוהית.
חבר לוחמי הZ
תאריך פטירה פעם ראשונה: שנת 761 (זמן דרגון בול), חזר לחיים.
פעם שנייה: שנת 767 (זמן דרגון בול אבל בציר זמן אחר)
זמן 767 (חזר לחיים)
סיבת/גורם המוות 1. נהרג בקרב נגד ראדיץ על ידי פיקולו (תוכנן על ידי פיקולו וגוקו)
2. מת לאחר שנתקף על ידי וירוס בלב (בציר זמן של טראנקס העתידי).
3. הקריב את חייו בניסיון לנצח את סל.
4. לאחר שזאמאס החליף גופים עם גוקו בעזרת משאלה מכדורי הסופר דרגון בול, זאמאס שכעת בגופו של גוקו הורג את גוקו בגופו של זאמאס (ציר זמן אחר).
דמויות קשורות
משפחה סבא גוהאן (דמות אומנה)
בארדוק (אב)
ג'ינה (אם)
ראדיץ (אח)
וג'יטה (נסיך גזע הסאיינים)
צ'י צ'י (אישה)
אוקס קינג (חם)
גוהאן (בן)
גוטן (בן)
ווידל (כלה)
פאן (נכדה)
גוקו ג'וניור (בן־נין)
מר שטן (אב כלה)
חברים טראנקס העתידי, קרירין, מאסטר רושי, וג'יטה, אנדרואיד 18, קאבה, טיאן, פיקורו, זנו סאמה.
אויבים גוקו בלאק, זאמאס, והמיזוג בין שניהם: זאמאסו, פריזה, סל, קיד בו, מאג'ין בו (בסאגת בו בדרגון בול זי), אנדרואידים 17–20 (בסאגת האנדרואידים), ד"ר דירו (בדרגון בול ג'י טי) קינג קולד (אבא של פריזה) טופו (בשביל גוקו הוא לא נחשב ממש אויב אבל טופו אמר בתחילת טורניר העוצמה שהרגע בו הם נפגשו הם אויבים) ראדיץ אחיו של גוקו, וג'יטה (בסאגת הסאיינים) נלחמו

סון גוקו (אנגלית: Son Goku, וביפנית: 孫 悟空, הידוע יותר בשם המקוצר "גוקו", הוא הדמות הראשית בסדרת הטלוויזיה והמאנגה היפנית דרגון בול. בתחילה הוא נוצר בתור דמות קומיקס על ידי אקירה טורייאמה, ודמותו מבוססת על סון ווקונג דמות ראשית ברומן "המסע למערב". גוקו הוצג כילד מוזר בעל זנב-קוף, המתאמן באמנות לחימה ושנמצא בידו כוח על אנושי. אף על פי שנהוג היה לחשוב בתחילת הסדרה שגוקו הוא בן-אנוש התגלה בהמשך שהוא חלק מגזע הנקרא "הסאיינים", גזע חוצני של דמויי פרימטים וששמו האמיתי הוא קאקרוטו.

דמותו של גוקו מופיעה ברוב הפרקים, הסרטים, הספיישלים וה-OVA של עיבודי האנימה לסדרת המנגה: דרגון בול, דרגון בול Z, דרגון בול GT, דרגון בול קאי ודרגון בול סופר. לא רק שהופיע בסדרות הטלוויזיה ובקומיקס, דמותו הופיע גם בסרטים, פרקי בונוס, ובמשחקי הווידאו. בהתאם לכך שהסדרה הגיעה למסכים בכל רחבי העולם, התפרסמה דמותו והפכה לאחת המזוהות ביותר עם סדרות האנימה.

שינויי הצורה של גוקו הם: סופר סאייה פולס, קאיו קן, סופר סאייה 1 סופר סאיין 2 סופר סאיין 3,סופר סאיין גוד, סופר סאייה בלו, סופר סאייה 4, התפתחות הקוף (אוזורו) ההתפתחות לקוף מוזהב (אוזורו מוזהב), סופר סאיין רוזן (אותו השיג גוקו בלאק) וצורת האולטרה אינסטינקט, שהשיג בינתיים רק שלוש פעמים, פעם אחת בקרב נגד ג'ירן, פעם השנייה בקרב נגד קפולה. (שהיא מיזוג של קליפולה וקייל) ופעם שלישית שוב נגד ג'ירן, אשר שם גוקו השיג את הצורה שנקראת: ״מאסטרד אולטרה אינסטינקט״, באמצע הקרב עם ג'ירן

יצירת הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוקו בוסס על דמות קודמת של אקירה טורייאמה, יוצרו, שנקראה טאנטון. דמות זו הופיעה בסדרת קומיקס בעלת דמות אחת בלבד שנקראה "דרגון בוי" (ילד דרקון). התכונה המוזרה של טאנטון הייתה שהיו לו כנפיים. הדמות "סון גוקו" היא שילוב של טאנטון עם הדמות "סון ווקונג", גיבור הרומן הסיני "המסע למערב" שנכתב על ידי וו צ'אנג אן. גוקו קיבל זנב קוף, בהתאם לכך שווקונג הוא קוף. הזנב החליף את כנפיו של הדמות טאנטון.

טורייאמה הסביר שחליפת הלחימה של גוקו מבוססת על בגדיהם של הנזירים הסינים ממנזר שאולין, כי רצה שלסדרה תהיה אווירה סינית. בשלבים המוקדמים של סדרת הקומיקס מספר אנשים שקראו את החוברות אמרו שדמותו של גוקו שטוחה, וכך הוסיף טורייאמה דמויות כמו קרירין ומאסטר רושי. אחר כך הוא יצר גם את טורנירי הלחימה, שהפכו את הקומיקס ליותר מבוסס על לחימה מאשר סדרת הרפתקאות. בנוסף, בגלל הצפי שגוקו ינצח בקלות בטורנירים בשל היותו גיבור הסדרה, "גרם" טורייאמה לגוקו להפסיד בשני הטורנירים הראשונים; אך בכל זאת, הוא ניצח בשלישי. בדרגון בול Z, אחרי שגוקו הקריב את חייו כדי לנסות להביס את סל, טורייאמה החליט שגוהאן בנו צריך לקחת את מקומו כדמות הראשית, אך בסופו של דבר ויתר על כך כי טען שהוא לא מתאים לדמות גיבור ראשי, וגוקו המשיך בתפקידו בסדרה.

לגוקו יש צורת שיער מיוחדת שלא השתנתה באורכה כלל לאורך כל הסדרה מכיוון ששיערם של הסאיינים לא משתנה אף פעם, חוץ מהמקרים בהם הוא הופך ל"סופר סאיין" ואז הוא מזדקר למעלה ושיערו משתנה לבלונדיני (חוץ מסופר סאיין אל שהופך לאדום סופר סאיין בלו שהופך לכחול וסופר סאיין לימיט ברייקאר שהופך לשחור). כשהוא הופך לסופר סאיין צבע עיניו משתנה משחור לצבע טורקיז. גוקו מעדיף ללבוש חליפות לחימה כמו של לוחמי שאולין, ולא חליפות סאיינים מפני שגדל בכדור הארץ.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לגוקו יכולות בלתי רגילות כמו: כוח קיצוני, מהירות בלתי רגילה, רפלקסים מהירים, סיבולת מרשימה, ויכולת ליצור גלי אנרגיה שבאים מכוח ה"צ'י". כשהיה ילד, החזיק גוקו ברשותו במקל קסום שהיה מתארך ומתקצר לפי הוראתו. בנוסף הוא קיבל ענן עליו יכול היה לרכוב למרחקים עצומים. הוא השתמש בו הרבה בסדרת דרגון בול, אך לאחר שהתחיל ללמוד את טכניקת התעופה השתמש בו פחות ופחות בהדרגה (ולכן הוריש אותו לגוהאן).

מהלך הלחימה המזוהה עם גוקו הוא ה"קא-מה-הא-מה-הא" (אנגלית: Kamehameha). במתקפה זו הוא משחרר גל אנרגיה, ואת זאת למד ממורו הראשון מאסטר רושי. עוד טכניקה שמזוהה איתו היא "קאיו-קן" (אנגלית: Kaio-ken, בתרגום חופשי: "מתקפת קאיו) "וסופר סאיין (Super Saiyan באנגלית) הטכניקה החזקה ביותר שלו היא ה"גאנקי דמה" (אנגלית: Spirit Bomb). בטכניקה זו משתמשים באנרגיה הנמצאת בטבע וביצורים החיים שבסביבה כדי ליצור כדור אנרגיה גדול. את הקאיו קן והגאנקי דמה הוא למד מהמלך קאיו (קינג קאי) בזמן ששהה איתו בעולם המתים.

גוקו הוא הסאייני היחידי בסדרת הטלוויזיה "דרגון בול" ובחלק הראשון של המנגה בעל אותו השם, אך בהמשך מוצגים מספר סאיינים נוספים. הוא יכול להפוך לקוף ענק הנקרא "אוזארו", כל ירח מלא, אך רק כשזנבו נמצא עלו. בהמשך הסדרה מתנתק הזנב מגופו של גוקו באופן סופי על ידי קאמי. לגוקו מספר שינויי צורה: סופר סאיין, סופר סאיין 2, סופר סאיין 3, סופר סאיין 4 (אך ורק בדרגון בול GT) סופר סאיין 5 (אך ורק בדרגון בול AF סיפור נפרד שאינו שייך לסדרה שנכתב על ידי מעריץ toyble)שהתמזג עם גואהן בנו ,סופר סאיין אל, סופר סאיין בלו ולאחרונה הוא גם השיג את הצורה שנקראת "אולטרה אינסטינקט" (או בעברית : מיצוי תנועה עצמית). ככל שהוא עולה בסופר סאיינים גם הכוח, המהירות, המראה והריפלקסים משתנים בצורה משמעותית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגון בול[עריכת קוד מקור | עריכה]

סון גוקו כילד בדרגון בול

דמותו של גוקו הופיעה בפעם הראשונה בפרק הראשון של המאנגה דרגון בול הנקרא "בולמה וסון גוקו", שפורסם ב-3 בדצמבר 1984. בתחילת סדרת הטלוויזיה והמאנגה נגלה גוקו כילד מוזר וחזק בעל זנב קוף, שאומץ על ידי סון גוהאן. לפני התחלת הסדרה הוא הרג בטעות את גוהאן כשהפך לקוף ענקי ומפלצתי לאור ירח מלא. אחרי שחי לבד זמן מה (בלי לדעת על נסיבות מותו של סבו המאמץ) התחבר עם בולמה, ויצא איתה למסע לאסוף את כדורי הדרגון בול הקסומים, שלאחר שאוספים את כולם, מתגלה הדרקון "שנרון" המגשים משאלה אחת לישות האוספת את כל שבעת כדורי הדרגון בול ואוגרת אותם ביחד. בזמן מסעם הם מתחברים גם עם משנה הצורה החרמן "אולונג", נווד המדבר "יאמצ'ה" וחברו הטוב החתול בשם "פואר". לאחר מכן החל גוקו להתאמן באמנויות לחימה בביתו של מאסטר רושי, ביחד עם עוד חברה, לאנץ'. ביחד עם גוקו מתאמן קרירין, שהפך לחברו הטוב ביותר. גוקו השתתף בטורנירי אמנות לחימה ונלחם נגד מתחרים כמו קרירין, טינשן-האן, שיאצו, פיקולו ג'וניור ומאסטר רושי עצמו. גוקו בשתי האליפויות הראשונות הוא הפסיד בגמר, אך באליפות השלישית בה השתתף כנער מתבגר הוא ניצח. לפני שהשתתף באליפות הזו הוא הצליח לנצח את המלך פיקולו שהרג את חברו הטוב קרירין ואיים להשתלט על העולם.

דרגון בול Z[עריכת קוד מקור | עריכה]

סון גוקו כמבוגר בדרגון בול Z

5 שנים לאחר סיום האירועים של העונה שעברה פוגש גוקו בראדיץ, שמתברר שהוא אחיו הגדול של גוקו מגזע הסאייה. שמו האמיתי של גוקו היה קאקארוטו, והוא שייך לגזע הלוחמים שנקראים סאיינים. כשהיה תינוק הוא נשלח לכדור הארץ כדי לגדול שם ולהשמיד את האוכלוסייה אחר כך. תחת טיפולו של גוהאן הוא קיבל מכה חזקה בראשו, שגרמה לו לאמנזיה, ולשכיחת משימתו להשמיד את כדור הארץ. בהמשך העלילה שקשורה לכדורי הדרגון בול מתחרה גוקו באויבים כמו וג'יטה, נסיך הסאיינים שבסוף הפך לבן בריתו כמעט לגמרי. מאוחר יותר הוא נפגש בכוכב בשם נאמק עם פריזה, דיקטטור אכזרי במיוחד ומנהל של אימפריה בין גלקטית שהשמיד את כוכב הבית של הסאיינים, ובזכות הקרב נגדו הפך גוקו לסופר סאיין הראשון לאחר 1000 שנה. אחרי קרב גדול, פגש גוקו עוד יריבים, כמו האנדרואידים 17,16 ו18 אחר כך אימן גוקו את בנו גוהאן באמנויות הלחימה, כדי שיהיה ממשיכו אחרי שהקריב את חייו בקרב נגד סֶל האכזרי. גוקו חוזר לחיים אחרי 7 שנים ואז רואה את בנו השני, גוטן. הוא נלחם בטורניר אמנויות הלחימה ואז פוגש בקאיושין האל של היקום שמבקש ממנו לעזור לו להילחם במאג'ין בו, שד מסוכן וחסר מעצורים, ומביס אותו בסופו של דבר בעזרת כדור הגנקי דאמה. לאחר כחצי שנה סיפור חדש מתחיל: דרגון בול סופר.

דרגון בול GT[עריכת קוד מקור | עריכה]

סון גוקו לאחר שהפך שוב לילד בדרגון בול GT

הסדרה היחידה שלא מבוססת על המאנגה מאת אקירה טורייאמה, שעבד בה כמפקח על העלילה וכמעצב דמויות. בתחילת העונה הזו הפך גוקו בחזרה לילד בעקבות טעות הקשורה בקיסר פילאף ובכדורי הדרגון בול השחורים. אחר כך הוא טראנקס ונכדתו פאן התחילו לחפש אחר כדורי הדרגון בול השחורים. בעונה הזו נאלץ גוקו להילחם ביריבים כמו בייבי, סופר אנדרואיד 17 והדרקונים השחורים. היריב האחרון שלו היה אומגה שנרון, אותו הוא מביס בסופו של דבר בעזרת הגאנקי-דאמה. אחר כך הוא עוזב את העולם עם השנרון המקורי. הוא חוזר 100 שנה מאוחר יותר כדי לצפות בטורניר אמנויות הלחימה בו משתתפים הנכד של פאן, גוקו ג'וניור (שהוא סבא רבא שלו), והצאצא של וג'יטה. פאן מזהה את סבה, אך הוא נעלם במהרה וכך נגמרת הסדרה.

דרגון בול סופר[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה שמספרת מחדש את האירועים שקרו מאז תבוסתו של מאג'ין בו, בעקבות סדרה זו דרגון בול GT כבר לא נכון מצד היוצר המקורי. הסדרה מספרת על סאן גוקו שעובד בתור חקלאי בחווה ליד הבית שלו, אך ממשיך להתאמן באמנויות הלחימה בין לבין. במהלך אחד הביקורים שלו אצל המלך קאיו הוא פוגש באל ההרס, הלורד בירוס, שהתעורר אחרי 39 שנים ומחפש אחרי אמיתות האגדה שנקראת "סופר סאיאן אל" (אנגלית:super saiyan god) לאחר שהוא מבקר בכדור הארץ ומאיים להשמיד אותו אם לא יימצא את הסופר סאיאן אל המדובר, גוקו מופיע ובעזרת גוהאן, גוטן, טראנקס, מקיטה והתינוק שברחם של וידל הוא הופך לסופר סאיאה אל בעצמו, מה שמאפשר לו להתמודד מול הלורד בירוס. גוקו אומנם מפסיד בקרב אבל בירוס לא משמיד את כדור הארץ, ולומד מבירוס כי יש עוד 12 יקומים מקבילים שונים שלכל אחד מהם יש אל הרס משלו. מאוחר יותר גוקו הולך בעקבות וג'יטה להתאמן בכוכב של בירוס, אך האימון נקטע כאשר הם לומדים על חזרתו מהמתים של פריזה, האויב המושבע של גוקו, ופלישתו לכדור הארץ. סאן גוקו ווג'יטה יוצאים לכדור הארץ לעזור ללוחמי ה-Z כנגד פריזה שהפך לחזק מאי פעם. לאחר תבוסתו של פריזה, גוקו ומקיטה מוזמנים לתחרות בין יקומים 7 ו-6 אם יקום 6 מנצחים אז כדור הארץ עובר אליהם, ואם הם מפסידים אז יקום 7 מקבלים משאלה מכדורי הסופר דרגון בול, כדורים הרבה יותר טובים וגדולים מהדרגון בולים הרגילים שאנו מכירים (בגודל של כוכבים). בהמשך, טראנקס העתידי חוזר מהעתיד ומבקש עזרה נגד ובלאק, יצור שנראה זהה לגוקו אך מרושע ביותר... בלאק הופך לסופר סאיין רוז ומספר לגוקו שהוא הרג אותו במימד הזה. גוקו, מקיטה וטראנקס חוזרים לעתיד הרבה פעמים אך מפסידים בכל פעם. גוקו הולך ללמוד את מתקפת (שנראתה בדרגון בול) ה"מאפובה" מתקפה שלוכדת אנשים בתוך כד או כל דבר אחר.

הופעות במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של גוקו הופיעה בסרטי דרגון בול לא רשמיים בסין ובקוריאה, כשהוא מגולם על ידי שחקנים אמיתיים[1][2]. דמותו הופיעה גם בסרט "דרגון בול אבולוציה" שהופק ב-2009 על ידי פוקס המאה ה-20. בסרט זה הוא גולם על ידי ג'סטין צ'טווין[3]. גוקו הופיע בכמעט כל המשחקים האלקטרונים של סדרת דרגון בול לכל המכשירים (כגון מחשב, פלייסטיישן, Wii, XBOX, גיימבוי ועוד). בנוסף דמותו הייתה בשני המשחקים "ג'אמפ סופרסטארס" ו"ג'אמפ אולטימט סטארס", משחקי לחימה הכוללים בתוכם את דמויות המאנגה המוצלחות ביותר.

דמותו "השתתפה" בתשדירי שירות רבים ביפן המיועדים לילדים. ביוני 1988 גוקו וחלק משאר הדמויות מסדרת דרגון בול הופיעו בשני תשדירים כאלו. בראשון, הנקרא "בטיחות בדרכים עם גוקו" (ביפנית:"Gokū no Kōtsū Anzen") לימד גוקו את חשיבותם של חוקי התנועה והציות להם. בשני הוא מלמד שני ילדים על החשיבות של זהירות בקרבת אש.

גוקו השתתף במספר הופעות אורח בתוכניות טלוויזיה יפניות ומאנגה. הוא הופיע במספר פארודיות על דרגון בול, חלקן נוצרו על ידי אקירה טורייאמה (יוצר הסדרה). הוא הופיע בהופעת אורח בסדרה הטירה של טקאשי. גוקו מופיע באופן קבוע בערוץ הטלוויזיה היפני "פוג'י TV". מאז הופעתה הראשונה של הסדרה "דרגון בול" בארצות הברית ב-1996, הספיק גוקו להופיע בתקשורת גם שם. כך עשה במגזין האמריקאי "וויזארד" (מגזין לחובבי קומיקס).

יום גוקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2015 הוחלט שהתאריך 9/5 הוא יום גוקו הרשמי, יום זה נבחר בגלל ש 5 ביפנית זה "גו" ו-9 זה "קו" מצרוף המילים נוצר גוקו לכן יום זה הוא יום גוקו. יום זה הוא גם היום בו המלך פיקולו (מדרגון בול) החליט להשתלט על העולם וקרא ליום הזה יום המלך פיקולו. היום נקרא בכול זאת גוקו כי גוקו בכול זאת ניצח אותו וגם באנימה האמריקאית התאריך בו המלך פיקולו רצה להשתלט על העולם הוא בכלל 11/5.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של גוקו התקבלה בצורה טובה מאוד על ידי מבקרי מאנגה, אנימה ומדיה אחרת. אנימה ניוז נטוורק אמרה שגוקו הוא דמות קומית שלמרות כל הדברים הקשים שעברה נשארת נאיבית[4]. גוקו מדורג במקום הראשון של דמויות האנימה המוצלחות ביותר בכל הזמנים על ידי IGN[5]. במגזין "ניוטייפ" היפני דורג גוקו במרץ 2010 כדמות הזכר הרביעית המוצלחת ביותר מכל הסדרות ששודרו ביפן בשנות ה-80. דמותו הפכה לפופולרית ביותר גם בקרב המכירות, כששוחררו גרסאות רבות של צעצועים המבוססים עליו כמו בובות צעצוע[6], פילוסינים[7], מחזיקי מפתחות[8] ועוד.

יוצרי הסדרות נארוטו ו-וואן פיס (מסאשי קישימוטו ואיצ'ירו אודה, בהתאמה) אמרו שדמותו של גוקו נתנה להם השארה לדמויות הראשיות בסדרות שלהם. גוקו דורג במקום השלישי ברשת הטלוויזיה אנימקס בתור דמות האנימה האהובה ביותר[9]. בעזרתם של 1000 אנשים שהונחו על ידי "אוריקון" (חברת סטטיסטיקות) דורג גוקו במקום הראשון בתור "דמות המאנגה החזקה ביותר בכל הזמנים"[10]. ג'קי צ'אן אמר שגוקו הוא דמות הדרגון בול האהובה ביותר עליו.

על שם גוקו קיימת להקת רוק גרמנית הנקראת "סון גוקו". סולן הלהקה תומאס דה אמר שהם בחרו את השם מפני שגוקו מתאים לפילוסופיה של הלהקה, כשהוא אומר שהוא "מרותק לגבי עליזותו, ובאותו זמן מרותק בגלל שהוא לוחם וגיבור שמציל את העולם"[11]. ב-2010 הכין האומן הסיני אדיסון צ'ן פסל פיברגלאס של גוקו[12].

האוזרו[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוזרו זהו צורת קוף ענקית שראינו כבר בדרגון בול ההתחלתי. לצורה זו סאיינים יכולים להפוך כאשר יש ירח מלא והם מתבוננים בו. צורה זו מכפילה את כוח המשתמש בה פי 10.

סופר סאיין מזויף[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופר סאיין מזויף או(SUPER SAIYAN FAKE) היא לא התפתחות רשמית מכיוון שלא הופיעה במנגה אלא בסרט שלא מתקשר לעלילה ועלילתו מתקיימת ביקום מקביל לסדרה, היא הופיעה בסרט הרביעי, "הלורד סלאג" צורה זו מאופיינת בשיער בגוון אדמדם האישונים של המשתמש נעלמים והוא עטוף בהילה צהובה, צורה זו חלשה יותר מה"סופר סאיין".

סופר סאיין (SSJ)[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופר סאיין היא התפתחות שנראתה לראשונה בדרגון בול Z בסאגת פריזה (בעברית-פאריז). צורה זו נוצרה ע"' אקירה טוריאמה, יוצר הסדרה. כשהוא כתב את המנגה של דרגון בול Z הוא רצה לחסוך בזמן בכך שבמקום לצבוע את השיער של גוקו בשחור, לא יצבע אותו (המנגה כתובה בשחור לבן, באנימה השיער בלונדיני). ההתפתחות מאופיינת בשיער בלונדיני, עיניים ירוקות, והילה צהובה סביבו. ההתפתחות מושגת באמצעות זעם רב. הצורה מכפילה את כוח המשתמש בה פי 50.

סופר סאיין 2 (SSJ2)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הראשון שהשיג את הסופר סאיין 2 היה גוהן בקרב נגד סל. הצורה מתאפיינת בשיער בלונדיני מלווה בברקים סביב שיערו, עיניים ירוקות והילה צהובה סביבו. השיער קצת יותר בוהק מאשר בסופר סאיין. הצורה מכפילה את כול המשתמש בה פי 100.

סופר סאיין 3(SSJ3)[עריכת קוד מקור | עריכה]

צורה זו נראתה לראשונה בסאגת מג'ין בו. הראשון שהשיג את צורה זו הוא גוקו, והיחידים שמסוגלים להתפתח לצורה הם גוקו וגוטנקס (המיזוג של גוטן וטראנקס). צורה זו מושגת על ידי אימונים קשים. גוקו השיג אותה לאחר 7 שנים של אימונים בעולם המתים וגוטנקס השיג אותה באימונים בחדר הזמן והנשמה. הצורה מתאפיינת בשיער בלונדיני ארוך, עיניים ירוקות, חוסר גבות והילה צהובה. הצורה מכפילה את כוח המשתמש בה פי 400, אך גם מעייפת בצורה מאוד ניכרת את המשתמש בה ולכן קשה מאוד להחזיק בה קרב שלם.

סופר סאיין 4(SSJ4)[עריכת קוד מקור | עריכה]

סופר סאיין 4 הופיעה בדרגון בול GT. היחידים שהפכו לסופר סאיין 4 הם גוקו, וג'יטה וגוג'יטה (המיזוג של גוקו ווג'יטה בעזרת ריקוד). אפשר להפוך לצורה זו על ידי שליטה בצורת האוזרו.

סופר סאיין אל(SSJG)[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחיד שהשיג את הצורה הוא גוקו, בדרגון בול סופר. וזה בעזרת טקס שדורש 6 סאיינים טובי לב. בטקס השתתפו גוהן, טראנקס, גוטן, וג'יטה והעובר של פאן. הצורה מאופיינת בגוף ללא הרבה שרירים, שיער אדום והילה אדומה. לצורה זו אין קי רגיל ויש בה קי של אלים, שבני תמותה לא יכולים לחוש בו.לא ידוע פי כמה כוחו של המשתמש מוכפל.

סופר סאיין בלו/ סופר סאיין אל סופר סאיין (SSJGSS/SSJB)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצורה נראתה לראשונה בדרגון בול סופר. צורה זו היא מאין שדרוג של סופר סאיין. בעל צבע שיער כחול ועיניים כחולות.

חשוב לציין שגוקו השיג את צורת המסטאר אולטראה אינסטינקט הייתה בפרק 130 וכנראה שתצא סידרה חדשה בשם דרגון בול לגנדרי

אולטרה אינסטינקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הצורה גוקו השיג בסאגת הישרדות היקום (בדרגון בול סופר) בקרב הראשון שלו נגד ג'ירן מיקום 11. היחידים שהשיגו את הצורה הם וויס, בירוס, וגוקו. לדברי וויס אפילו האלים מתקשים לשלוט בצורה. הצורה מאופיינת אצל גוקו בשיער שחור עומד והילה שקופה. אצל מי שאינו סיאני הצורה לא משנה את מראהו אך היא קיימת. הפעם הראשונה שהזכירו את ההתפתחות היא כבר בתחילת דרגון בול סופר-בסאגת תחייתו של פריזה כאשר וויס אמר לגוקו ווג'יטה שיש מצב בו אתה לא שולט על הגוף שלך, אלא האינסטינקט שלך שולט בו, כל שהגוף שלך ממש מהיר.

שולט אולטרה אינסטינקט[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הצורה הזו גוקו השיג באמצע הקרב מול ג'ירן זוהי צורתה האמיתית של האולטרה אינסטינקט (באנגלית mastered ultra instinct) הצורה מאופיינת אצל גוקו בשיער אפור עומד עיניים בצבע כסף והילה בצבע תכלת. זוהי צורתה האחרונה של גוקו בסדרה דרגון בול סופר (מהלכים) צורה זו מתחמקת אוטומטית מהתקפות וגם היא יכולה לפגוע באויב מרחוק אם היא פשוט תיתן אגרוף לאוויר.גוקו עדיין לא הצליח לשלוט בה כפי שצריך ונראה שהוא עדיין לא מוכן לכוח הזה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Dragon Ball: The Magic Begins, באתר Internet Movie Database
 2. ^ Dragon Ball: Ssawora Son Goku, Igyeora Son Goku
 3. ^ טטיאנה סיגל, 'Dragonball' comes to bigscreen, באתר Variety‏, 13 בנובמבר 2007
 4. ^ אלן דיברס, Dragon Ball (manga) Graphic Novel vol 5, באתר Anime News Network‏, 18 ל-11 2001
 5. ^ כריס מק'קנזי, Top 25 Anime Characters of All Time, באתר IGN‏, 20 באוקטובר 2009
 6. ^ Dragonball Z BanDai Hybrid Action Mega Articulated 4 Inch Action Figure Goku, באתר AMAZON.COM
 7. ^ Dragon Ball Z DBZ GOKU 13" Plush Toy, באתר AMAZON.COM
 8. ^ Goku & Tenkaichi Budokai - Dragonball Twin Figure Keychain (Japanese Imported), באתר AMAZON.COM
 9. ^ Gundam Tops Anime Poll, באתר Anime News Network‏, 9 בדצמבר 2000
 10. ^ 1000 People Chose! The Strongest Character Ranking In Cartoon History!, (ביפנית) 28 באוקטובר 2007
 11. ^ Thomas D. und Bertil Mark im Interview, (בגרמנית) באתר Munichx.de‏, 14 בינואר 2008
 12. ^ האן וואי צ'ו, Edison Chen makes pop-art debut, באתר channelnewsasia‏, 28 בספטמבר 2010