לדלג לתוכן

סון גוקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:דמות בדיונית

פרמטרים [ תאריך פטירה\מוות ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

סון גוקו
孫 悟空
סון גוקו כמבוגר וכילד
סון גוקו כמבוגר וכילד
סוג גיבור-על
הוצאה לאור Shueisha
שם ספר דרגון בול, דרגון בול זי, דרגון בול סופר ועוד
שם סרט דרגון בול Z: בוג'אק משוחרר
דרגון בול Z: ביו-ברולי
דרגון בול סופר: ברולי
דרגון בול Z: ברולי: הסופר סאיין האגדי
דרגון בול Z: ברולי: חוזר שנית
דרגון בול Z: סופר אנדרואיד 13
דרגון בול Z: ההיסטוריה של טראנקס
דרגון בול Z: החזק בעולם
דרגון בול: היפהפייה הנרדמת בטירת השטן
דרגון בול Z: זעם הדרקון
דרגון בול Z: מיזוג נולד מחדש
דרגון בול Z: נקמתו של קולר
דרגון בול: נתיב העוצמה
דרגון בול סופר: סופר הירו
דרגון בול: קללת אבני האודם
דרגון בול Z: קרב האלים
דרגון בול Z: שובו של קולר
דרגון בול Z: תחייתו של פריזה
תוכנית טלוויזיה דרגון בול, דרגון בול Z, דרגון בול סופר, דרגון בול GT, סופר דרגון בול הירוס
הופעה ראשונה דרגון בול
יוצרים אקירה טורייאמה
גילום הדמות ג'סטין צ'טווין עריכת הנתון בוויקינתונים
דיבוב בשפה העברית אבי מאיר וענונו (כמבוגר)
איטן גרינברג (כילד בדרגון בול GT ובסרטים של הסדרה בחלק שהוא היה ילד)
מידע
שם אמיתי סון גוקו (על כדור הארץ) קאקרוטו (שם סאייני)
סטטוס פעיל
גיל 42 פיזית 46 לפי שנת לידה
תאריך לידה שנת 737 (זמן דרגון בול)
מקום לידה וג'יטה עריכת הנתון בוויקינתונים
גזע סאייני
מין זכר
מקצוע לוחם/חקלאי
נטייה טוב
מומחיות אמנויות לחימה
כוחות כוח מהירות וסיבולת על, תעופה, שליטה באנרגיה, יכולת לשינוי צורה לקוף "אוזרו" (עד שנחתך לו הזנב), יכולת התחזקות לאחר החלמה מפציעה קשה או מחויית סף-מוות, יכולת השתנות ל"סופר סאיין" בדרגות עוצמה שונות, טלפורטציה, שליטה באנרגיה אלוהית, שליטה מלאה בתזוזה עצמית.
כלי נשק (בעבר) מוט הכוח - מוט קסום שיכול להתארך בפקודה ולא שביר
כלי רכב "עננה" - סוג של ענן קסום צהוב
צורה קוף עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה בקבוצה לוחמי ה-Z/קבוצת היקום השביעי
מקום מגורים כדור הארץ
סיבת המוות 1. נהרג בקרב נגד ראדיץ על ידי פיקורו (תוכנן על ידי פיקורו וגוקו)
2. מת לאחר שנתקף על ידי וירוס בלב (בציר זמן של טראנקס העתידי).
3. הקריב את חייו בניסיון לנצח את סל.
4. לאחר שזאמאס החליף גופים עם גוקו בעזרת משאלה מכדורי הסופר דרגון בול, זאמאס שכעת בגופו של גוקו הורג את גוקו בגופו של זאמאס (ציר זמן אחר).
דמויות קשורות
משפחה סבא גוהאן (דמות אומנה)
בארדוק (אב)
ג'ינה (אם)
ראדיץ (אח)

צ'י צ'י (אישה)
אוקס קינג (חם)
גוהאן (בן)
גוטן (בן)
ווידל (כלה)
פאן (נכדה)
חברים רבים, וביניהם יאמצ'ה, קרירין, בורמה, מאסטר רושי,מאג'ין בו(הטוב), טיאן שינהאן, פיקורו, המלך קאיו, מקיטה, אנדרואיד 17, אנדרואיד 18, אנדרואיד 16, וטראנקס מהעתיד
אויבים צבא הסרט האדום, המלך פיקורו,וג'יטה(בעבר) פריזה, האנדרואידים של ד"ר ג'ירו, סל, מאג'ין בו(הרע), גוקו בלאק, זאמאסו מהעתיד, מורו, גאס, יאמצה בעבר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סון גוקו (אנגלית: Son Goku, וביפנית: 孫 悟空) נודע גם בקצרה בשם גוקו , או בשמו הסאייני קאקארוטו, הוא הדמות הראשית בסדרת הטלוויזיה והמאנגה היפנית "דרגון בול". בתחילה הוא נוצר בתור דמות קומיקס על ידי אקירה טוריאמה, ודמותו מבוססת על סון ווקונג דמות ראשית ברומן "המסע למערב". גוקו הוצג כילד מוזר בעל זנב-קוף, המתאמן באמנות לחימה ושנמצא בידו כוח על אנושי. אף על פי שנהוג היה לחשוב בתחילת הסדרה שגוקו הוא בן-אנוש התגלה בהמשך שהוא חלק מגזע הנקרא "הסאיינים", גזע חוצני של דמויי פרימטים וששמו האמיתי הוא קאקרוט (ביפנית: カカロット; קאקרוטו).

דמותו של גוקו מופיעה ברוב הפרקים, הסרטים, הספיישלים וה-OVA של עיבודי האנימה לסדרת המאנגה: "דרגון בול", "דרגון בול Z" ו-"דרגון בול Z קאי", "דרגון בול סופר" ו-"דרגון בול GT". דמותו הופיעה לא רק בסדרות הטלוויזיה ובקומיקס, אלא גם בסרטים, פרקי בונוס, ובמשחקי הווידאו. בהתאם לכך שהסדרה הגיעה למסכים בכל רחבי העולם, התפרסמה דמותו והפכה לאחת המזוהות ביותר עם סדרות האנימה.

יצירת הדמות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוקו בוסס על דמות קודמת של אקירה טורייאמה, יוצרו, שנקראה טאנטון. דמות זו הופיעה בסדרת קומיקס בעלת דמות אחת בלבד שנקראה "דרגון בוי" (ילד דרקון). התכונה המוזרה של טאנטון הייתה שהיו לו כנפיים. הדמות "סון גוקו" היא שילוב של טאנטון עם הדמות "סון ווקונג", גיבור הרומן הסיני "המסע למערב" שנכתב על ידי וו צ'אנג אן, אשר מכונה בתרגום היפני אף הוא "סון גוקו"[1]. גוקו קיבל זנב קוף, בהתאם לכך שווקונג הוא קוף. הזנב החליף את כנפיו של הדמות טאנטון. במקור, טוריאמה שאב את ההשראה לדמות מצפייה בסרטי אמנויות לחימה מהונג קונג ("סרטי קונג-פו") בכיכובם של ברוס לי וג'קי צ'אן[2].

טורייאמה הסביר שחליפת הלחימה של גוקו מבוססת על בגדיהם של הנזירים הסינים ממנזר שאולין, כי רצה שלסדרה תהיה אווירה סינית. בשלבים המוקדמים של סדרת הקומיקס מספר אנשים שקראו את החוברות אמרו שדמותו של גוקו שטוחה, וכך הוסיף טורייאמה דמויות כמו קרירין ומאסטר רושי. אחר כך הוא יצר גם את טורנירי הלחימה, שהפכו את הקומיקס ליותר מבוסס על לחימה מאשר סדרת הרפתקאות. בנוסף, בגלל הצפי שגוקו ינצח בקלות בטורנירים בשל היותו גיבור הסדרה, "גרם" טורייאמה לגוקו להפסיד בשני הטורנירים הראשונים; אך בכל זאת, הוא ניצח בשלישי. בדרגון בול Z, אחרי שגוקו הקריב את חייו כדי לנסות להביס את סל, טורייאמה החליט שגוהאן בנו צריך לקחת את מקומו כדמות הראשית, אך בסופו של דבר ויתר על כך כי טען שהוא לא מתאים לדמות גיבור ראשי, וגוקו המשיך בתפקידו בסדרה.

לגוקו יש צורת שיער מיוחדת שלא השתנתה באורכה כלל לאורך כל הסדרה מכיוון ששיערם של סאיאנים טהורי גזע לא משתנה אף פעם[3], חוץ מהמקרים בהם הוא הופך ל"סופר סאיין" ואז הוא מזדקר למעלה. גוקו מעדיף ללבוש חליפות קייקוגי, ולא חליפות סאיינים מפני שגדל בכדור הארץ.

כוחות ויכולות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לגוקו יכולות בלתי רגילות כמו: כוח קיצוני, מהירות בלתי רגילה, רפלקסים מהירים, סיבולת מרשימה, ויכולת ליצור גלי אנרגיה שבאים מכוח ה"קי". כשהיה ילד, החזיק גוקו ברשותו במקל קסום שהיה מתארך ומתקצר לפי הוראתו. בנוסף הוא קיבל ענן עליו יכול היה לרכוב למרחקים עצומים. הוא השתמש בו הרבה בסדרת דרגון בול, אך לאחר שהתחיל ללמוד את טכניקת התעופה השתמש בו פחות ופחות בהדרגה (ולכן הוריש אותו לגוהאן).

מהלך הלחימה המזוהה עם גוקו הוא ה"קא-מה-הא-מה-הא" (אנגלית: Kamehameha). במתקפה זו הוא משחרר גל אנרגיה, ואת זאת למד ממורו הראשון מאסטר רושי. עוד טכניקה שמזוהה איתו היא "קאיו-קן" (אנגלית: Kaio-ken, בתרגום חופשי: "מתקפת קאיו), שמאפשרת ללוחם להכפיל את כוחותיו ומהירותו תוך כדי הפעלת לחץ עצום על הגוף. הטכניקה החזקה ביותר שלו היא ה"גאנקי דמה" (אנגלית: Spirit Bomb). בטכניקה זו משתמשים באנרגיה הנמצאת בטבע וביצורים החיים שבסביבה כדי ליצור כדור אנרגיה גדול. את הקאיו קן והגאנקי דמה הוא למד מהמלך קאיו (קינג קאי) בזמן ששהה איתו בעולם המתים.

אף על פי שמוצאו לא הוזכר בתחילה, גוקו הוא הסאיאני היחידי בסדרת הטלוויזיה "דרגון בול" ובחלק הראשון של המנגה בעל אותו השם, אך ב"דרגון בול Z" מוצגים מספר סאיאנים נוספים. הוא יכול להפוך לקוף ענק הנקרא "אוזארו", כל ירח מלא, אך רק כשזנבו נמצא עליו. בהמשך הסדרה מתנתק הזנב מגופו של גוקו באופן סופי על ידי קאמי. בהמשך המאנגה, בחלק שעליו מבוססת האנימה "דרגון בול Z", מתוודע גוקו לשורשיו הסאיאניים וליכולת ההשתנות שלו לקוף.

פרט לצורת הקוף שלו, לגוקו מספר שינויי צורה, אליהן הוא למד להשתנות החל משהותו על כוכב נאמק בסדרת האנימה של "דרגון בול Z". שינויי הצורה האלו נקראים סופר סאיין, ועל פי האגדה הנפוצה בקרב הסאיאנים, היא הצורה שאותו קיבלה דמות סאיאנית מסתורית ועוצמתית במיוחד 1,000 שנים לפני התרחשות העלילה. להשתנות זו יש מספר דרגות: סופר סאיין, סופר סאיין 2, סופר סאיין 3, סופר סאיין 4 (אך ורק ב"דרגון בול GT").

ככל שדרגת ה"סופר סאיין" עולה, גם הכוח, המהירות, ומהירות התגובה גדלים בצורה משמעותית, וכך גם המראה החיצוני. עם זאת, נדרשים אימונים רבים על מנת לעמוד בעומס האנרגטי של דרגות הסופר סאיין השונות, וישנן טרנספורמציות דוגמת ה"סופר סאיין 3" שדורשות עומס אנרגטי כה גדול וסוחטות ממנו את כוחותיו במהירות, למרות האימונים הקשים.

ב"דרגון בול סופר" גוקו מקבל כוחות אלוהיים ומצליח לקבל את כוחותיו וצורתו של הסופר סאיין האל, ובהמשך שולט על אנרגיית האל הזו ומצליח להשתנות לסופר סאיין בלו, שהיא למעשה טרנספורמציית הסופר סאיין הרגילה בשילוב עם כוחות הסופר סאיין האל. גוקו לומד גם לשלב את טכניקות הלחימה שאותן למד בכדור הארץ יחד עם שינויי הצורה הסאיאנים שלו.

באמצע עלילת הדרגון בול סופר גוקו לומד לשלב בין הסופר סאיין בלו לבין טכניקת הקאיו-קן, כלומר הוא מכפיל את עוצמת האנרגיה שלו בצורת הסופר סאיין בלו.

לקראת סוף עלילת "דרגון בול סופר" הוא גם השיג, תחילה באופן ספונטני, את טכניקת "אולטרה אינסטינקט" (או בעברית, "מיצוי תנועה עצמית"), שהיא דרגה אליה רק לוחם השווה בעוצמתו לאלים עצמם יכול להגיע. כמו השם של הטכניקה, צורה זו גורמת למשתמש לנוע באופן אינסטקטיבי ומבלי מחשבה שתתערב בהחלטותיו, אבל גוקו לומד לאט לאט כיצד לשלוט עליה ולמצות את כוחו.

ביוגרפיה בדיונית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
סון גוקו כילד בדרגון בול

דמותו של גוקו הופיעה בפעם הראשונה בפרק הראשון של המאנגה דרגון בול הנקרא "בולמה וסון גוקו", שפורסם ב-3 בדצמבר 1984. בתחילת סדרת הטלוויזיה והמאנגה נגלה גוקו כילד מוזר וחזק בעל זנב קוף, שאומץ על ידי סון גוהאן. לפני התחלת הסדרה הוא הרג בטעות את גוהאן כשהפך לקוף ענקי ומפלצתי לאור ירח מלא. אחרי שחי לבד זמן מה (בלי לדעת על נסיבות מותו של סבו המאמץ) התחבר עם בולמה, ויצא איתה למסע לאסוף את כדורי הדרגון בול הקסומים, שלאחר שאוספים את כולם, מתגלה הדרקון "שנרון" המגשים משאלה אחת לישות האוספת את כל שבעת כדורי הדרגון בול ואוגרת אותם ביחד. בזמן מסעם הם מתחברים גם עם משנה הצורה "אולונג", נווד המדבר "יאמצ'ה" וחברו הטוב החתול בשם "פואר". לאחר מכן החל גוקו להתאמן באמנויות לחימה בביתו של מאסטר רושי, ביחד עם עוד חברה, לאנץ'. ביחד עם גוקו מתאמן קרירין, שהפך לחברו הטוב ביותר. גוקו השתתף בטורנירי אמנות לחימה ונלחם נגד מתחרים כמו קרירין, טינשן-האן, שיאצו, פיקולו ג'וניור ומאסטר רושי עצמו. גוקו בשתי האליפויות הראשונות הוא הפסיד בגמר, אך באליפות השלישית בה השתתף כנער מתבגר הוא ניצח. לפני שהשתתף באליפות הזו הוא הצליח לנצח את פיקולו דיימאו שהרג את חברו הטוב קרירין ואיים להשתלט על העולם.

דרגון בול Z

[עריכת קוד מקור | עריכה]
סון גוקו כמבוגר בדרגון בול Z

חמש שנים לאחר סיום האירועים של העונה שעברה, פוגש גוקו בראדיץ, שמתברר כאחיו הגדול. שמו האמיתי של גוקו היה קאקארוטו, והוא שייך לגזע הלוחמים שנקראים סאיינים. כתינוק, נשלח גוקו לכדור הארץ, כדי לגדול שם ולהשמיד את האוכלוסייה אחר כך. אולם תחת טיפולו של סון גוהאן הוא קיבל מכה חזקה בראשו, שגרמה לו לאמנזיה, ולשכוח את המשימה שלשמה הגיע. בהמשך העלילה שקשור נאבק גוקו במקיטה, נסיך הסאיינים, שבסוף הפך לבן בריתו. בהמשך מגיע לכוכב נאמק ונלחם בפריזה, דיקטטור אכזרי של אימפריה בין גלקטית, אשר השמיד את כוכב הבית של הסאיינים. בקרב מולו, הפך גוקו ל"סופר סאיין" הראשון לאחר 1,000 שנה, ומצליח להביס אותו.

לאחר הקרב בכוכב נאמק, פגש גוקו את טראנקס, בנם העתידי של בורמה ווג'יטה, אשר חזר בזמן. טראנקס מזהיר אותו מפני האנדרואידים המסוכנים של ד"ר ג'ירו, המאיימים על עתיד כדור הארץ. במהלך הלחימה בהם, מאמן גוקו את בנו גוהאן באמנויות לחימה, כדי שיהיה ממשיכו אחרי שהקריב את חייו בקרב נגד האנדרואיד האכזרי סֶל. אחרי 7 שנים גוקו הוחזר לחיים באמצעות כדורי הדרגון בול. רק אז ראה לראשונה את בנו השני, גּוֹטֶן. הוא נלחם בטורניר אמנויות הלחימה ואז פוגש בקאיושין, אלי הבריאה של היקום, שמבקש ממנו לעזור לו להילחם במאג'ין בו, שד מסוכן וחסר מעצורים, אותו הוא מביס לבסוף בעזרת כדור אנרגיה עצום ממדים. לאחר 10 שנים, מתמודד גוקו בטורניר אמנויות לחימה נוסף. בטורניר הוא פוגש באוב, גלגול של מאג'ין בו אשר נולד מחדש כילד טוב-לב, אותו הוא מחליט לאמן באמנויות הלחימה.

דרגון בול סופר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסדרה מתרחשת בפרק הזמן שעבר מאז תבוסתו של קיד בו, ועד לפרקים במאנגה המקורית בהן הוא פגש את אוב. בתחילת הסדרה, נראה סון גוקו כחקלאי שעובד בחווה ליד הבית שלו, אך ממשיך להתאמן באמנויות הלחימה בין לבין. במהלך אחד הביקורים שלו אצל המלך קאיו הוא פוגש באל ההרס, בירוס, שהתעורר אחרי 39 שנים ומחפש אחרי אמיתות האגדה שנקראת "סופר סאיאן אל" (אנגלית: Super Saiyan God) לאחר שהוא מבקר בכדור הארץ ומאיים להשמיד אותו אם לא יימצא את הסופר סאיאן אל המדובר, גוקו מופיע ובעזרת גוהאן, גוטן, טראנקס, וג'יטה והתינוק שברחם של וידל, מקבל את האנרגיה של הסופר סאיין האל, מה שמאפשר לו להתמודד מול בירוס. גוקו אומנם מפסיד לאחר קרב צמוד, אך בירוס, שהתעייף אף הוא מהקרב, מחליט בסופו של דבר לא להשמיד את הכוכב.

מאוחר יותר גוקו הולך בעקבות וג'יטה להתאמן בכוכב של בירוס, אך האימונים נקטעים כאשר הם מתוודעים על חזרתו מהמתים של פריזה, האויב המושבע של גוקו, ופלישתו לכדור הארץ עם צבאו. סון גוקו ווג'יטה יוצאים לכדור הארץ לעזור ללוחמי ה-Z כנגד פריזה שהפך לחזק מאי פעם.

לאחר תבוסתו של פריזה, גוקו, ווג'יטה, בירוס וויס יחד עם אל ההרס של יקום 6 שאמפה והמלאכית של יקום 6 וואדוס מקיימים תחרות בין יקומים 7 ו-6, אם יקום 6 מנצחים אז כדור הארץ עובר אליהם, ואם הם מפסידים אז יקום 7 מקבלים משאלה מכדורי הסופר דרגון בול, כדורים הרבה יותר טובים וגדולים מהדרגון בולים הרגילים שאנו מכירים (בגודל של כוכבים). בהמשך, נענים גוקו וחבריו לבקשתו של טראנקס מהעתיד, אשר שוב מבקש מהם להציל את ציר הזמן מפני איום מסתורי בשם גוקו בלאק, הזהה במראהו החיצוני לגוקו. תוך כדי ההתמודדות מול בלאק, פוגש גוקו את זנו, מלך כל היקומים, ומציע בפניו את הרעיון לקיים טורניר אמנויות לחימה בין כל היקומים.

במהלך הטורניר, פוגש גוקו יחד עם שותפיו ליקום בלוחמים רבי-עוצמה רבים מכל היקומים שהוזמנו לטורניר, ומגלה לראשונה את טכניקת ה"אולטרה אינסטינקט", שמאפשרת לו להתמודד מול הלוחם החזק ביותר מבין כל הלוחמים שהגיעו לטורניר, ג'ירן האפור אשר הגיע מיקום מספר 11. בזכות שיתוף פעולה עם שני יריביו לשעבר, פריזה ואנדרואיד 17, מצליח גוקו להביא את היקום שלהם לניצחון בטורניר.

לאחר טורניר העוצמה, נזעקים גוקו וחבריו על ידי הפטרול הגלקטי של יקום 7 על מנת לסייע להם להתמודד מול אסיר נמלט, הקוסם המרושע מורו המכונה "אוכל העולמות". בהמשך, מתמודד גוקו מול גראנולה, לוחם מסתורי ורב-עוצמה המבקש לנקום בפריזה ובסאיאנים שהחריבו את עולמו לפני עשרות שנים, ובין לבין, לומד גוקו לפתח את כוחותיו על מנת לשלוט על טרניקת ה"אולטרה אינסטינקט".

הופעות מחוץ למאנגה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגון בול GT

[עריכת קוד מקור | עריכה]
סון גוקו לאחר שהפך שוב לילד בדרגון בול GT

דמותו של גוקו מופיעה גם בסדרת האנימה "דרגון בול GT", שאינה מבוססת על המאנגה מאת אקירה טורייאמה, ועלילתה מתרחשת לאחר שגוקו סיים לאמן את אוב.

בתחילת הסדרה, הפך גוקו בחזרה לילד בעקבות טעות הקשורה בקיסר פילאף ובכדורי הדרגון בול השחורים. אחר כך הוא, נכדתו פאן, וטראנקס, התחילו לחפש אחר כדורי הדרגון בול השחורים. בעונה הזו נאלץ גוקו להילחם ביריבים כמו בייבי, סופר אנדרואיד 17 והדרקונים השחורים. היריב האחרון שלו היה אומגה שנרון, אותו הוא מביס בסופו של דבר בעזרת הגאנקי-דאמה. אחר כך הוא עוזב את העולם עם השנרון המקורי. הוא חוזר 100 שנה מאוחר יותר כדי לצפות בטורניר אמנויות הלחימה בו משתתפים הנכד של פאן, גוקו ג'וניור (שהוא סבא רבא שלו), והצאצא של וג'יטה. פאן מזהה את סבה, אך הוא נעלם במהרה וכך נגמרת הסדרה.

במדיות נוספות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של גוקו הופיעה בסרטי דרגון בול לא רשמיים בסין ובקוריאה, כשהוא מגולם על ידי שחקנים אמיתיים[4][5]. דמותו הופיעה גם בסרט "דרגון בול אבולוציה" שהופק ב-2009 על ידי פוקס המאה ה-20. בסרט זה הוא גולם על ידי ג'סטין צ'טווין[6]. גוקו הופיע בכמעט כל המשחקים האלקטרונים של סדרת דרגון בול לכל המכשירים (כגון מחשב, פלייסטיישן, Wii,‏ XBOX, גיימבוי ועוד). בנוסף דמותו הייתה בשני המשחקים "ג'אמפ סופרסטארס" ו"ג'אמפ אולטימט סטארס", משחקי לחימה הכוללים בתוכם את דמויות המאנגה המוצלחות ביותר.

דמותו "השתתפה" בתשדירי שירות רבים ביפן המיועדים לילדים. ביוני 1988 גוקו וחלק משאר הדמויות מסדרת "דרגון בול" הופיעו בשני תשדירים כאלו. בראשון, הנקרא "בטיחות בדרכים עם גוקו" (ביפנית:"Gokū no Kōtsū Anzen") לימד גוקו את חשיבותם של חוקי התנועה והציות להם. בשני הוא מלמד שני ילדים על החשיבות של זהירות בקרבת אש.

גוקו השתתף במספר הופעות אורח בתוכניות טלוויזיה יפניות ומאנגה. הוא הופיע במספר פארודיות על דרגון בול, חלקן נוצרו על ידי אקירה טורייאמה (יוצר הסדרה). הוא הופיע בהופעת אורח בסדרה הטירה של טקאשי. גוקו מופיע באופן קבוע בערוץ הטלוויזיה היפני "פוג'י TV". מאז הופעתה הראשונה של הסדרה "דרגון בול" בארצות הברית ב-1996, הספיק גוקו להופיע בתקשורת גם שם. כך עשה במגזין האמריקאי "וויזארד" (מגזין לחובבי קומיקס).

ב-2015 הוחלט שהתאריך 9/5 הוא יום גוקו הרשמי, יום זה נבחר משום שהספרה 5 ביפנית נקראת "גו" ו-9 היא "קו". מצירוף המילים נוצר גוקו לכן יום זה הוא יום גוקו. יום זה הוא גם היום בו המלך פיקולו (מדרגון בול) החליט להשתלט על העולם וקרא ליום הזה יום המלך פיקולו. היום נקרא בכול זאת גוקו כי גוקו בכול זאת ניצח אותו אך באנימה האמריקאית התאריך בו המלך פיקולו רצה להשתלט על העולם הוא בכלל 11/5.

דמותו של גוקו התקבלה בצורה טובה מאוד על ידי מבקרי מאנגה, אנימה ומדיה אחרת. אנימה ניוז נטוורק אמרה שגוקו הוא דמות קומית שלמרות כל הדברים הקשים שעברה נשארת נאיבית[7]. גוקו מדורג במקום הראשון של דמויות האנימה המוצלחות ביותר בכל הזמנים על ידי IGN[8]. במגזין "ניוטייפ" היפני דורג גוקו במרץ 2010 כדמות הזכר הרביעית המוצלחת ביותר מכל הסדרות ששודרו ביפן בשנות ה-80. דמותו הפכה לפופולרית ביותר גם בקרב המכירות, כששוחררו גרסאות רבות של צעצועים המבוססים עליו כמו בובות צעצוע[9], פילוסינים[10], מחזיקי מפתחות[11] ועוד.

יוצרי הסדרות נארוטו ו-וואן פיס (מסאשי קישימוטו ואיצ'ירו אודה, בהתאמה) אמרו שדמותו של גוקו נתנה להם השראה לדמויות הראשיות בסדרות שלהם. גוקו דורג במקום השלישי ברשת הטלוויזיה אנימקס בתור דמות האנימה האהובה ביותר[12]. בעזרתם של 1000 אנשים שהונחו על ידי "אוריקון" (חברת סטטיסטיקות) דורג גוקו במקום הראשון בתור "דמות המאנגה החזקה ביותר בכל הזמנים"[13]. ג'קי צ'אן אמר שגוקו הוא דמות הדרגון בול האהובה ביותר עליו.

על שם גוקו קיימת להקת רוק גרמנית הנקראת "סון גוקו". סולן הלהקה תומאס דה אמר שהם בחרו את השם מפני שגוקו מתאים לפילוסופיה של הלהקה, כשהוא אומר שהוא "מרותק לגבי עליזותו, ובאותו זמן מרותק מפני שהוא לוחם וגיבור שמציל את העולם"[14]. ב-2010 הכין האומן הסיני אדיסון צ'ן פסל פיברגלאס של גוקו[15].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סון גוקו בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ 孫悟空, נקרא כ- "Son Gokū" ביפנית
 2. ^ Translations | Son Goku Densetsu - Toriyama x Nakatsuru, Kanzenshuu (באנגלית אמריקאית)
 3. ^ דרגון בול (מאנגה), כרך 32 צ'אפטר 375; ובמקביל באנימה דרגון בול Z פרק 154
 4. ^ Dragon Ball: The Magic Begins, באתר Internet Movie Database
 5. ^ Dragon Ball: Ssawora Son Goku, Igyeora Son Goku(הקישור אינו פעיל, 17.10.2020)
 6. ^ טטיאנה סיגל, 'Dragonball' comes to bigscreen(הקישור אינו פעיל, 17.10.2020), באתר Variety‏, 13 בנובמבר 2007
 7. ^ אלן דיברס, Dragon Ball (manga) Graphic Novel vol 5, באתר Anime News Network‏, 18 ל-11 2001
 8. ^ כריס מק'קנזי, Top 25 Anime Characters of All Time, באתר IGN‏, 20 באוקטובר 2009
 9. ^ Dragonball Z BanDai Hybrid Action Mega Articulated 4 Inch Action Figure Goku, באתר AMAZON.COM
 10. ^ Dragon Ball Z DBZ GOKU 13" Plush Toy(הקישור אינו פעיל, 17.10.2020), באתר AMAZON.COM
 11. ^ Goku & Tenkaichi Budokai - Dragonball Twin Figure Keychain (Japanese Imported)(הקישור אינו פעיל, 17.10.2020), באתר AMAZON.COM
 12. ^ Gundam Tops Anime Poll, באתר Anime News Network‏, 9 בדצמבר 2000
 13. ^ 1000 People Chose! The Strongest Character Ranking In Cartoon History!, (ביפנית) 28 באוקטובר 2007
 14. ^ Thomas D. und Bertil Mark im Interview, (בגרמנית) באתר Munichx.de‏, 14 בינואר 2008
 15. ^ האן וואי צ'ו, Edison Chen makes pop-art debut(הקישור אינו פעיל, 17.10.2020), באתר channelnewsasia‏, 28 בספטמבר 2010