סון גוקו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


סון גוקו

Son Goku YoungAdult.PNG
סון גוקו כמבוגר וכילד
סוג גיבור-על
מוציא לאור אקירה טורייאמה, טואי אולפני אנימציה
תוכנית טלוויזיה דרגון בול, דרגון בול זי, דרגון בול ג׳י טי (פילר),דרגון בול סופר
הופעה ראשונה Dragon Ball chapter #1: Bulma and Son Goku (1984)
יוצר/ת אקירה טורייאמה
מדבב/ת מאסאקו נוזאווה (יפנית)
ברברה גודסון, איאן ג'יימס קורלט, שון שמל (אנגלית)
מדבב/ת בשפה העברית אבי מאיר וענונו (כמבוגר), איטן גרינברג (כילד בדרגון בול GT ובסרטים של הסדרה בחלק שהוא היה ילד)
מידע
שם אמיתי קקרוטו או באנגלית קאקארוט
כינויים סון גוקו, גוקו, סון קון (ככה בורמה קוראת לו), גוקו סאן.
שמות נוספים קאקרוטו (השם הסייאני איתו נולד)
גיל 1280 (זמן דרגון בול)/ 33 (זמן אמיתי)
תאריך לידה שנת 737 (זמן דרגון בול)
גזע סאייני
מין זכר
מקצוע לוחם
נטייה אוכל
מומחיות לחימה
כוחות כוח מהירות וסיבולת על, תעופה, שליטה באנרגיה, יכולת לשינוי צורה לקוף אוזרו, יכולת התחזקות לאחר החלמה מפציעה קשה או מחויית סף-מוות. בהמשך: יכולת השתנות ל"סופר סאיין" בדרגות עוצמה שונות, טלפורטציה, כוחות מן האלים .
חבר לוחמי ה-Z
דת הוא מאמין באלים. אז לא ידוע
תאריך פטירה פעם ראשונה: שנת 761 (זמן דרגון בול), חזר לחיים.
פעם שנייה: שנת 767 (זמן דרגון בול אבל בציר זמן אחר)
זמן 767 (חזר לחיים)
סיבת/גורם המוות 1. נהרג בקרב נגד ראדיץ על ידי פיקורו (תוכנן על ידי פיקורו וגוקו)
2. מת לאחר שנתקף על ידי וירוס בלב (בזמן של טראנקס העתידי).
3. הקריב את חייו בניסיון לנצח את סל.
4. אחרי שזאמאס החליף גופים עם גוקו על ידי משאלה של הסופר דרגון בול, זאמאס שכעת בגוף של גוקו חיסל אותו כשגוקו נמצא בגופו של זאמאס (ציר זמן אחר).

5.היט המיתנקש האגדי "הורג" לכאורה את גוקו בפרק 71.

דמויות קשורות
משפחה סבא גוהאן (דמות אומנה)
בארדוק (אב)
ג'יין (Gine) (אם)
ראדיץ (אח)
וג׳יטה (בן דודו)
צ'י צ'י (אישה)
אוקס קינג (חם)
גוהאן (בן)
גוטן (בן)
ווידל (כלה)
פאן (נכדה)
גוקו ג'וניור (בן־ניס)
מר שטן (אב כלה)
חברים אוב, קרירין, בולמה, יאמצ'ה, לאנץ', מאסטר רושי, פיקולו, ווג'יטה, טארנקס, טראנקס העתידי, קורין, קאמי, מר פופו, דנדה, אולונג, פואר, טיאן שינאן, שיאצ'ו, יאג'ירובי, אנדרואיד 18, אנדרואיד 16, אנדרואיד 17, בי, בו הטוב, נאמו, קריין טורניר הטנקייצ'י, המלך אנמה, צב הים, אנדרואיד 8, סונו, אוראניי באבא, אופה, בורה, אראלה, שנרון, מארון, המלך קאיו, באבלס, גרגורי, פיקואן, קאיו-שין, קיביטו, גוטנקס, קיביטו-שין, קאיו-שין הזקן, אביה של בולמה, אמה של בולמה, וויס, בירוס, זנו, פיקורו, לאנץ'.
אויבים כנופיית הקיסר פילאף, צבא הסרט האדום, רובוט פיראטים, טאו פאי פאי, מאסטר שן, טיאן שינאן, פיקולו דיימאו, טאמבורין, דרום, סימבל, פיאנו, בוס ארנב, נאפה, ווג'יטה, ריקום, בארטר, קפטן גיניו, ג'ייס, פריזה, אנדרואיד 19, אנדרואיד 20 (ד"ר ג'ירו), סל, סלי ג'וניור, באבידי, דאבורה, ספופוויץ', יאמו, פוי-פוי, יאקון, מאג'ין בו/סופר בו/קיד בו, ד"ר מיוו, גנרל רילדו, בייבי, אומגה שנרון, בירוס, היט , גוקו בלאק, זאמאס.

סון גוקו (אנגלית: Son Goku, וביפנית: 孫 悟空, בעברית מסוגנן גם כ"סאן גוקו"), הידוע יותר בשם המקוצר "גוקו", הוא הדמות הראשית בסדרת הטלוויזיה והמאנגה היפנית דרגון בול. בתחילה הוא נוצר בתור דמות קומיקס על ידי אקירה טורייאמה ,ודמותו מבוססת על סון ווקונג, דמות ראשית ברומן "המסע למערב". גוקו הוצג כילד מוזר בעל זנב-קוף, המתאמן באמנות לחימה ושנמצא בידו כוח על אנושי. למרות שנהוג היה לחשוב בתחילת הסדרה שגוקו הוא בן-אנוש, התגלה בהמשך שהוא חלק מגזע הנקרא "סאיינים", גזע חוצני של דמויי פרימטים וששמו האמיתי הוא קאקרוטו.

דמותו של גוקו מופיעה ברוב הפרקים, הסרטים, ספיישלים ו-OVA של עיבודי האנימה לסדרת המנגה: דרגון בול, דרגון בול זי, דרגון בול ג'י טי ודרגון בול סופר. לא רק שהופיע בסדרות הטלוויזיה ובקומיקס, דמותו הופיע גם בסרטים, פרקי בונוס, ובמשחקי וידאו. בהתאם לכך שהסדרה הגיעה למסכים בכל רחבי העולם, התפרסמה דמותו והפכה לאחת המזוהות ביותר עם סדרות האנימה.

יצירת הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גוקו בוסס על דמות קודמת של אקירה טורייאמה, יוצרו, שנקראה טאנטון. דמות זו הופיעה בסדרת קומיקס בעלת דמות אחת בלבד שנקראה "דרגון בוי" (ילד דרקון). התכונה המוזרה של טאנטון הייתה שהיו לו כנפיים. הדמות "סון גוקו" היא שילוב של טאנטון עם הדמות "סון ווקונג", גיבור הרומן הסיני "המסע למערב" שנכתב על ידי וו צ'אנג אן. גוקו קיבל זנב קוף, בהתאם לכך שווקונג הוא קוף. הזנב החליף את כנפיו של הדמות טאנטון.

טורייאמה הסביר שחליפת הלחימה של גוקו מבוססת על בגדיהם של הנזירים הסינים ממנזר שאולין, כי רצה שלסדרה תהיה אווירה סינית. בשלבים המוקדמים של סדרת הקומיקס מספר אנשים שקראו את החוברות אמרו שדמותו של גוקו שטוחה, וכך הוסיף טורייאמה דמויות כמו קרירין ומאסטר רושי. אחר כך הוא יצר גם את טורנירי הלחימה, שהפכו את הקומיקס ליותר מבוסס על לחימה מאשר סדרת הרפתקאות. בנוסף, בגלל הצפי שגוקו ינצח בקלות בטורנירים בגלל שהוא גיבור הסדרה, "גרם" טורייאמה לגוקו להפסיד בשני הטורנירים הראשונים. בכל זאת, הוא ניצח בשלישי. בדרגון בול Z, אחרי שגוקו הקריב את חייו כדי לנסות להביס את סל, טורייאמה החליט שגוהאן בנו צריך לקחת את מקומו כדמות הראשית, אך בסופו של דבר ויתר על כך כי טען שהוא לא מתאים לדמות גיבור ראשי, וגוקו המשיך בתפקידו בסדרה.

לגוקו יש צורת שיער מיוחדת שלא השתנתה באורכה כלל לאורך כל הסדרה מכיוון ששיערם של הסאיינים לא משתנה אף פעם, חוץ מהמקרים בהם הוא הופך ל"סופר סאיין" ואז הוא מזדקר למעלה ושיערו משתנה לבלונדיני (חוץ מסופר סאיין גוד שהופך לאדום וסופר סאיין בלו שהופך לכחול). כשהוא הופך לסופר סאיין צבע עיניו משתנה משחור לצבע טורקיז. גוקו מעדיף ללבוש חליפות לחימה כמו של לוחמי שאולין, ולא חליפות סאיינים מפני שגדל בכדור הארץ.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לגוקו יכולות בלתי רגילות כמו: כוח קיצוני, מהירות בלתי רגילה, רפלקסים מהירים, סיבולת מרשימה, ויכולת ליצור גלי אנרגיה שבאים מכוח ה"צ'י". כשהיה ילד, החזיק גוקו ברשותו במקל קסום שהיה מתארך ומתקצר לפי הוראתו. בנוסף הוא קיבל ענן עליו יכול היה לרכוב למרחקים עצומים. הוא השתמש בו הרבה בסדרת דרגון בול, אך לאחר שהתחיל ללמוד את טכניקת התעופה השתמש בו פחות ופחות בהדרגה(ואז הביא אותה לגוהן).

מהלך הלחימה המזוהה עם גוקו הוא ה"קא-מא-הא-מא-הא" Kamehameha Wave). במתקפה זו הוא משחרר גל אנרגיה, ואת זאת למד ממורו הראשון מאסטר רושי (קאמה סנין). עוד טכניקה שמזוהה איתו היא "מיתקפת קאיו" "וסופר סאיין הטכניקה החזקה ביותר שלו היא ה"גאנקי דמה" (אנגלית:Spirit Bomb). בטכניקה זו משתמשים באנרגיה הנמצאת בטבע וביצורים החיים שבסביבה כדי ליצור כדור אנרגיה גדול. את הקאיו קן והגאנקי דמה הוא למד מהמלך קאיו (קינג קאי) בזמן ששהה איתו בעולם המתים.

גוקו הוא הסאיין היחידי בסדרת הטלוויזיה ובקומיקס דרגון בול אך בסדרות הבאות נוספים עוד סאיינים (כגון רדיץ',נאפה ,ווג'יטה) בנוסף הוא יכול להפוך לקוף ענק הנקרא "אוזרו", כל ירח מלא, אך רק כשזנבו נמצא עלו. בהמשך הסדרה נותק הזנב מגופו של גוקו באופן סופי. לגוקו מספר שינויי צורה: סופר סאיין, סופר סאיין 2, סופר סאיין 3, סופר סאיין 4 (בפילר דרגון בול GT) סופר סאיין אל וסופר סאיין בלו. ככול שהוא עולה בסופר סאיינים גם הכוח, המהירות, המראה והריפלקסים משתנים בצורה משמעותית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרגון בול[עריכת קוד מקור | עריכה]

סון גוקו כילד בדרגון בול

דמותו של גוקו הופיעה בפעם הראשונה בפרק הראשון של קומיקס דרגון בול הנקרא "בורמה וסון גוקו", שפורסם ב-3 בדצמבר 1984. בתחילת סדרת הטלוויזיה נגלה גוקו כילד מוזר וחזק בעל זנב קוף, שאומץ על ידי סון גוהאן. לפני התחלת הסדרה הוא הרג בטעות את סבא גוהאן כשהפך לקוף ענקי ומפלצתי לאור ירח מלא. אחרי שחי לבד זמן מה (בלי לדעת על נסיבות מותו של סבו המאמץ) התחבר עם בורמה, ויצא איתה למסע לאסוף את כדורי הדרגון בול הקסומים. לאחר שאספו את כולם, מתגלה הדרקון שנרון האגדי שנותן לך לבקש משאלה. בהמשך מסעם הם מתחברים גם עם נווד המדבר יאמצ'ה, ועם משניי הצורה אולונג ופואר. לאחר מכן החל גוקו להתאמן באמנויות לחימה בביתו של מאסטר רושי, ביחד עם עוד חברה, לאנץ'. ביחד עם גוקו מתאמן קרירין, שהפך לחברו הטוב ביותר. גוקו השתתף בטורנירי אמנות לחימה ונלחם נגד מתחרים כמו קרירין, טין שן-האן, שיאצו, פיקורו ג'וניור ומאסטר רושי עצמו. גוקו בשתי האליפויות הראשונות הוא הפסיד בגמר, אך באליפות השלישית בה השתתף כנער מתבגר הוא ניצח. לפני שהשתתף באליפות הזו הוא הצליח לנצח את המלך פיקורו שהרג את חברו הטוב קרירין ואיים להשתלט על העולם.

דרגון בול Z[עריכת קוד מקור | עריכה]

סון גוקו כמבוגר בדרגון בול Z

5 שנים לאחר סיום האירועים של העונה שעברה פוגש גוקו בראדיץ, שמתברר שהוא אחיו הגדול של גוקו מגזע הסאייה. שמו האמיתי של גוקו היה קאקארוטו, והוא שייך לגזע הלוחמים שנקראים סאיינים. כשהיה תינוק הוא נשלח לכדור הארץ כדי לגדול שם ולהשמיד את האוכלוסייה אחר כך. תחת טיפולו של גוהאן הוא קיבל מכה חזקה בראשו, שגרמה לו לאמנזיה, ולשכיחת משימתו להשמיד את כדור הארץ. בהמשך העלילה שקשורה לכדורי הדרגון בול מתחרה גוקו באויבים כמו מקיטה, נסיך הסאיינים שבסוף הפך לבן בריתו כמעט לגמרי. מאוחר יותר הוא נפגש בכוכב בשם נאמק עם פריזה, דיקטטור אכזרי במיוחד ומנהל של אימפריה בין גלקטית שהחריב את כוכב הבית של הסאיינים, ובזכות הקרב נגדו הפך גוקו לסופר סאיין הראשון לאחר 2000 שנה. אחרי קרב גדול, פגש גוקו עוד יריבים, כמו האנדרואידים 17,16 ו18 אחר כך אימן גוקו את בנו גוהאן באמנויות הלחימה, כדי שיהיה ממשיכו אחרי שהקריב את חייו בקרב נגד סֶל האכזרי. גוקו חוזר לחיים אחרי 7 שנים ואז רואה את בנו השני, גוטן. הוא נלחם בטורניר אמנויות הלחימה ואז פוגש בקאיושין האל של היקום שמבקש ממנו לעזור לו להילחם במאג'ין בו, שד מסוכן וחסר מעצורים, ומביס אותו בסופו של דבר בעזרת כדור הגנקי דאמה. לאחר כחצי שנה סיפור חדש מתחיל: דרגון בול סופר.

דרגון בול GT[עריכת קוד מקור | עריכה]

סון גוקו לאחר שהפך שוב לילד בדרגון בול GT

הסדרה היחידה שלא מבוססת על המאנגה מאת אקירה טורייאמה, שעבד בה כמפקח על העלילה וכמעצב דמויות. בתחילת העונה הזו הפך גוקו בחזרה לילד בעקבות טעות הקשורה בקיסר פילאף ובכדורי הדרגון בול השחורים. אחר כך הוא טראנקס ונכדתו פאן התחילו לחפש אחר כדורי הדרגון בול השחורים. בעונה הזו נאלץ גוקו להילחם ביריבים כמו בייבי, סופר אנדרואיד 17 והדרקונים השחורים. היריב האחרון שלו היה אומגה שנרון, אותו הוא מביס בסופו של דבר בעזרת הגאנקי-דאמה. אחר כך הוא עוזב את העולם עם השנרון המקורי. הוא חוזר 100 שנה מאוחר יותר כדי לצפות בטורניר אמנויות הלחימה בו משתתפים הנכד של פאן, גוקו ג'וניור (שהוא סבא רבא שלו), והצאצא של מקיטה. פאן מזהה את סבה, אך הוא נעלם במהרה וכך נגמרת הסדרה.

דרגון בול סופר[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה שמספרת מחדש את האירועים שקרו מאז תבוסתו של מאג'ין בו, בעקבות סדרה זו דרגון בול GT כבר לא נכון מצד היוצר המקורי. הסדרה מספרת על סאן גוקו שעובד בתור חקלאי בחווה ליד הבית שלו, אך ממשיך להתאמן באמנויות הלחימה בין לבין. במהלך אחד הביקורים שלו אצל המלך קאיו הוא פוגש באל ההרס, הלורד בירוס, שהתעורר אחרי 39 שנים ומחפש אחרי אמיתות האגדה שנקראת "סופר סאיאה אל" (אנגלית:super saiyan god) לאחר שהוא מבקר בכדור הארץ ומאיים להשמיד אותו אם לא יימצא את הסופר סאיאה אל המדובר, גוקו מופיע ובעזרת גוהן, גוטן, טראנקס, מקיטה והתינוק שברחם של וידל (אשתו של גוהן) הוא הופך לסופר סאיאה אל בעצמו, מה שמאפשר לו להתמודד מול הלורד בירוס. גוקו אומנם מפסיד בקרב אבל בירוס לא משמיד את כדור הארץ, ולומד מבירוס כי יש עוד 12 יקומים מקבילים שונים שלכל אחד מהם יש אל הרס משלו. מאוחר יותר גוקו הולך בעקבות מקיטה להתאמן בכוכב של בירוס, אך האימון נקטע כאשר הם לומדים על חזרתו מהמתים של פריז (קריא- פאריז), האויב המושבע של גוקו, ופלישתו לכדור הארץ. סאן גוקו ומקיטה יוצאים לכדור הארץ לעזור ללוחמי ה-Z כנגד פריז שהפך לחזק מאי פעם. לאחר תבוסתו של פריז, גוקו ומקיטה מוזמנים לתחרות בין יקומים 7 ו 6 אם יקום 6 מנצחים אז כדור הארץ עובר אליהם, ואם הם מפסידים אז יקום 7 (היקום של לוחמי הזי) מקבלים משאלה מכדורי הדרגון בול סופר, כדורים הרבה יותר טובים וגדולים מהדרגון בולים הרגילים שאנו מכירים (בגודל של כוכבים). בהמשך, טראנקס העתידי חוזר מהעתיד ומבקש עזרה נגד זאמאס ובלאק, יצור שנראה זהה לגוקו אך מרושע ביותר... בלאק הופך לסופר סאיין רוז ומספר לגוקו שהוא הרג אותו במימד הזה. גוקו, מקיטה וטראנקס חוזרים לעתיד הרבה פעמים אך מפסידים בכול פעם. גוקו הולך ללמוד את מתקפת(שנראתה בדרגון בול) ה"מאפובה" מתקפה שלוכדת אנשים בתוך כד או כל דבר אחר.

הופעות במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של גוקו הופיעה בסרטי דרגון בול לא רשמיים בסין ובקוריאה, כשהוא מגולם על ידי שחקנים אמיתיים[1][2]. דמותו הופיעה גם בסרט "דרגון בול אבולוציה" שהופק ב-2009 על ידי פוקס המאה ה-20. בסרט זה הוא גולם על ידי ג'סטין צ'טווין[3]. גוקו הופיע בכמעט כל המשחקים האלקטרונים של סדרת דרגון בול לכל המכשירים (כגון מחשב, פלייסטיישן, Wii, XBOX, גיימבוי ועוד). בנוסף דמותו הייתה בשני המשחקים "ג'אמפ סופרסטארס" ו"ג'אמפ אולטימט סטארס", משחקי לחימה הכוללים בתוכם את דמויות המאנגה המוצלחות ביותר.

דמותו "השתתפה" בתשדירי שירות רבים ביפן המיועדים לילדים. ביוני 1988 גוקו וחלק משאר הדמויות מסדרת דרגון בול הופיעו בשני תשדירים כאלו. בראשון, הנקרא "בטיחות בדרכים עם גוקו" (ביפנית:"Gokū no Kōtsū Anzen") לימד גוקו את חשיבותם של חוקי התנועה והציות להם. בשני הוא מלמד שני ילדים על החשיבות של זהירות בקרבת אש.

גוקו השתתף במספר הופעות אורח בתוכניות טלוויזיה יפניות ומאנגה. הוא הופיע במספר פארודיות על דרגון בול, חלקן נוצרו על ידי אקירה טורייאמה (יוצר הסדרה). הוא הופיע בהופעת אורח בסדרה הטירה של טקאשי. גוקו מופיע באופן קבוע בערוץ הטלוויזיה היפני "פוג'י TV". מאז הופעתה הראשונה של הסדרה "דרגון בול" בארצות הברית ב-1996, הספיק גוקו להופיע בתקשורת גם שם. כך עשה במגזין האמריקאי "וויזארד" (מגזין לחובבי קומיקס).

יום גוקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2015 הוחלט שהתאריך 9/5 הוא יום גוקו הרשמי, יום זה נבחר בגלל ש"5" ביפנית זה גו ו9 זה "קו" מצרוף המילים נוצר גוקו לכן יום זה הוא יום גוקו. יום זה הוא גם היום בו המלך פיקולו (מדרגון בול) החליט להשתלט אל העולם וקרא ליום הזה יום המלך פיקולו. היום נקרא בכול זאת גוקו כי גוקו בכול זאת ניצח אותו וגם באנימה האמריקאית התאריך בו המלך פיקולו רצה להשתלט על העולם הוא בכלל 11/5.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של גוקו התקבלה בצורה טובה מאוד על ידי מבקרי מאנגה, אנימה ומדיה אחרת. אנימה ניוז נטוורק אמרה שגוקו הוא דמות קומדית שלמרות כל הדברים הקשים שעברה נשארת נאיבית[4]. גוקו מדורג במקום הראשון של דמויות האנימה המוצלחות ביותר בכל הזמנים על ידי IGN[5]. במגזין "ניוטייפ" היפני דורג גוקו במרץ 2010 כדמות הזכר הרביעית המוצלחת ביותר מכל הסדרות ששודרו ביפן בשנות ה-80. דמותו הפכה לפופולרית ביותר גם בקרב המכירות, כששוחררו גרסאות רבות של צעצועים המבוססים עליו כמו בובות צעצוע[6], פילוסינים[7], מחזיקי מפתחות[8] ועוד.

יוצרי הסדרות נארוטו וואן פיס (מסאשי קישימוטו ואיצ'ירו אודה, בהתאמה) אמרו שדמותו של גוקו נתנה להם השארה לדמויות הראשיות בסדרות שלהם. גוקו דורג במקום השלישי ברשת הטלוויזיה אנימקס בתור דמות האנימה האהובה ביותר[9]. בעזרתם של 1000 אנשים שהונחו על ידי "אוריקון" (חברת סטטיסטיקות) דורג גוקו במקום הראשון בתור "דמות המאנגה החזקה ביותר בכל הזמנים"[10]. ג'קי צ'אן אמר שגוקו הוא דמות הדרגון בול האהובה ביותר עליו.

על שם גוקו קיימת להקת רוק גרמנית הנקראת "סון גוקו". סולן הלהקה תומאס דה אמר שהם בחרו את השם מפני שגוקו מתאים לפילוסופיה של הלהקה, כשהוא אומר שהוא "מרותק לגבי עליזותו, ובאותו זמן מרותק בגלל שהוא לוחם וגיבור שמציל את העולם"[11]. ב-2010 הכין האומן הסיני אדיסון צ'ן פסל פיברגלאס של גוקו[12].

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Dragon Ball: The Magic Begins, באתר Internet Movie Database
 2. ^ Dragon Ball: Ssawora Son Goku, Igyeora Son Goku
 3. ^ טטיאנה סיגל, 'Dragonball' comes to bigscreen, באתר Variety‏, 13 בנובמבר 2007
 4. ^ אלן דיברס, Dragon Ball (manga) Graphic Novel vol 5, באתר Anime News Network‏, 18 ל-11 2001
 5. ^ כריס מק'קנזי, Top 25 Anime Characters of All Time, באתר IGN‏, 20 באוקטובר 2009
 6. ^ Dragonball Z BanDai Hybrid Action Mega Articulated 4 Inch Action Figure Goku, באתר AMAZON.COM
 7. ^ Dragon Ball Z DBZ GOKU 13" Plush Toy, באתר AMAZON.COM
 8. ^ Goku & Tenkaichi Budokai - Dragonball Twin Figure Keychain (Japanese Imported), באתר AMAZON.COM
 9. ^ Gundam Tops Anime Poll, באתר Anime News Network‏, 9 בדצמבר 2000
 10. ^ 1000 People Chose! The Strongest Character Ranking In Cartoon History!, (ביפנית) 28 באוקטובר 2007
 11. ^ Thomas D. und Bertil Mark im Interview, (בגרמנית) באתר Munichx.de‏, 14 בינואר 2008
 12. ^ האן וואי צ'ו, Edison Chen makes pop-art debut, באתר channelnewsasia‏, 28 בספטמבר 2010