סונג וונג טוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנדרטת סונג וונג טוי

סונג וונג טויאנגלית: Sung Wong Toi; בסינית: =宋王臺) היא אנדרטה הממוקמת בחצי האי קאולון שבהונג קונג. האנדרטה ממוקמת כיום בגן סונג וונג טוי, והיא חלק מהאנדרטה המקורית - כתובת החקוקה על סלע טבעי שגובהו 45 מטרים ואשר עמד בעבר בראש "הגבעה המקודשת" (聖山) שבמא טאו צ'ונג הצופה על מפרץ קאולון.

משמעות השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

משמעות השם "סונג וונג טוי" היא "טרסת מלכי שושלת סונג". הכתובת מופיע על סלע שהיה חלק מאנדרטה לזכרם של שני הקיסרים האחרים של שושלת סונג הדרומית- ז'או שי וז'או בינג אשר נימלטו להונג קונג בשנת 1277 בעקבות פלישת המונגולים לסין והתגוררו בלנטאו עד שנת 1279.

בכתיבת הכתובת נבחר הסימן "ואנג" (王) שמשמעו "מלך" במקום הסימן "הואנג" (皇) שמשמעו "קיסר". בקנטונזית שני הסימנים מבוטאים באותו אופן - "וונג", כך שבהגייתם את הכיתוב הם התכוונו למילה "קיסר" אולם בחרו כיתוב אשר לא יכעיס את השליטים החדשים משושלת יואן.

ישנה סברה לפיה בתחילה נכתב הסימן "הואנג" (皇) ובהמשך נמחק חלקה העליון של הכתובת ונותר הסימן "ואנג" (王).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות פלישת הצבא המונגלי לסין נמלט בית המלוכה של שושלת סונג לדרום המדינה והתחבא בגבעות שבאזור קאולון ולנטאו. ז'או שי נפטר ממחלה, ואילו אחיו בן ה-14 ז'או בינג התאבדו לאחר תבוסת צבאו למונגולים בקרב יאמן.

לאחר התאבדותו חרטו תושבים מקומיים את המילים "סונג וונג טוי" על סלע בראש הגבעה המקודשת.

בשנת 1807 בתקופת שושלת צ'ינג שופצה האנדרטה, ונוספה כתובת בעניין המאזכרת את הקיסר ג'יאצ'ינג.

במהלך הכיבוש היפני של הונג קונג פוצצה הגבעה המקודשת על מנת לפנות מקום במטרה לאפשר את הרחבת שדה התעופה קאי טאק. חלקו עליון של הסלע, שעליו הכתובת שרד את הפיצוץ.

לאחר תום מלחמת העולם השנייה, בשנת 1945 נחתך הסלע לצורת מלבן, והוצב בגן שהוקדש לסלע - במקום סמוך למקום המקורי שבו הוא ניצב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]