סוניק - הסרט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סוניק - הסרט
Sonic The Hedgehog
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על "סוניק הקיפוד" של סגה
בימוי ג'ף פאולר
הופק בידי ניל ה' מוריץ
טאקאשי איטו
מי אונישי
טורו נקהרה
תסריט פטריק קייסי
ג'וש מילר
עריכה סטייסי סכרודר
דברה נייל-פישר
שחקנים ראשיים בן שוורץ
ג'יימס מרסדן
טיקה סאמפטר
ג'ים קארי
מדבבים בעברית דניאל מגון
צביקה פורמן
אורי זלצמן
נועה מנור
מוזיקה Junkie XL
צילום סטיבן פ' וינדון
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
יפןיפן  יפן
חברת הפקה Original Film
קבוצת סגה סאמי
Blur Studio
Marza Animation Planet
חברה מפיצה פרמאונט
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 14 בפברואר 2020
ישראלישראל 20 בפברואר 2020
משך הקרנה 99 דקות
שפת הסרט אנגלית (דובב למגוון שפות, ביניהן עברית)
סוגה הנפשה ממוחשבת
לייב אקשן
תקציב 81-95 מיליון דולר
הכנסות 302 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו sonicthehedgehog
סרט הבא סוניק הקיפוד 2 (2022)
אתר הסרט
דף הסרט ב־IMDb

סוניק - הסרטאנגלית: Sonic The Hedgehog; בתרגום חופשי, "סוניק הקיפוד") הוא סרט פעולה קומי בהנפשה ממוחשבת ולייב אקשן המבוסס על זיכיון משחקי הווידאו "סוניק הקיפוד" של חברת סגה. הסרט בוים על ידי ג'ף פאולר (סרטו הראשון כבמאי) ונכתב על ידי פט קייסי וג'וש מילר. בסרט מככבים בן שוורץ, המדבב של סוניק הקיפוד וג'ים קארי בתור הנבל הראשי, דוקטור רובוטניק, לצד ג'יימס מרסדן, טיקה סאמפטר, אדם פלי וניל מקדונו. בסרט, סוניק מתאחד עם שריף בשם טום, בזמן שהוא מנסה לברוח מרובוטניק ומהממשלה. הסרט מופץ על ידי חברת פרמאונט.

בתחילה, הסרט תוכנן לעלות לאקרנים ב-8 בנובמבר 2019, אך נדחה ל-14 בפברואר 2020 בעקבות הביקורות השליליות על העיצוב של סוניק בטריילר הראשון. בישראל הסרט יצא ב-20 בפברואר 2020,[1] באנגלית ובדיבוב לעברית.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוניק הוא קיפוד כחול שחי מחוץ לכדור הארץ שמסוגל לרוץ במהירות על-קולית. האפוטרופסית שלו, לונגקלאו, מעודדת אותו להסתיר את כוחותיו, אך סוניק אינו מקשיב. כתוצאה מכך, שבט של קיפודניים מנסה לחטוף אותו. לונגקלאו נותנת לסוניק שק עם טבעות הפותחות שערים לכוכבי לכת אחרים, ומשתמשת באחד כדי לשלוח אותו לכדור הארץ בזמן שהיא נלחמת בקיפודניים. סוניק נמלט לכדור הארץ.

כעבור עשר שנים, סוניק מתבודד בעיירת גרין הילס שבמונטנה. הוא מעריץ את השריף המקומי, טום ווקובסקי, ואת אשתו הווטרינרית מאדי. טום נשכר לאחרונה על ידי משטרת סן פרנסיסקו ומתכונן להתמקם שם מחדש.

למרות שהוא אוהב את חייו, סוניק משתוקק לחברים אמיתיים. לילה אחד הוא משחק בייסבול לבדו, ולאחר שהוא מבין כי הוא בודד, הוא עובר משבר ומתחיל לרוץ סביב המגרש. האנרגיה שסוניק פולט יוצרת פעימה אלקטרומגנטית שגורמת להפסקת חשמל באזור הפסיפיק נורת' וסט. מחלקת ההגנה של ארצות הברית מגייסת את דוקטור רובוטניק, מדען וממציא גאון, כדי שיוכל לחשוף את סיבת הפסקת החשמל. רובוטניק מגלה את סוניק ועוקב אחריו. סוניק מסתתר במוסך של משפחת ווקובסקי ומתכונן לפתוח שער כדי לברוח דרכו לכוכב לא מאוכלס שמלא בפטריות. הוא מתגלה ונורה באמצעות חץ הרגעה על ידי טום, שגורם לו להפיל את שק הטבעות דרך הפורטל, שסוניק בטעות מכוון אותו לסן פרנסיסקו. לאחר שסוניק מתעורר, טום נכנע לתחנוניו לעזור לו להחזיר את הטבעות. רובוטניק פושט על הבית, אך לאחר עימות קצר סוניק וטום נמלטים. רובוטניק נתקל באחד מהקוצים של סוניק, וטום מוכרז בכלי התקשורת כטרוריסט.

טום וסוניק מתחמקים מדוקטור רובוטניק ועוברים מספר חוויות משותפות בעת נסיעתם לסן פרנסיסקו, מה שגורם להם להתחבר. ערב אחד, טום מסתכל על רשימה שכתב סוניק, בה הוא כותב מה הדברים שרצה לעשות בכדור הארץ. הוא מגלה שסוניק רוצה חבר אמת. בינתיים, החיפוש של רובוטניק אחר סוניק הופך לאובססיבי יותר. סוניק מגלה שטום מתכנן לעזוב את גרין הילס וכועס עליו בטענה שהוא עוזב את חבריו האמיתיים. לאחר קרב על הכביש עם רובוטניק והמכונות שלו, סוניק נפצע מאחד הרחפנים שרובוטניק שלח, זמן קצר לפני שהשניים מגיעים לסן פרנסיסקו. טום מבהיל את סוניק לביתה של אחותה של מאדי, שם מאדי שוהה. מאדי מבצעת בסוניק החייאה, וסוניק מקבל מהאחיינית של מאדי זוג נעליים אדומות. השלושה נוסעים לפירמידת טרנסאמריקה, שם נמצא תיק הטבעות של סוניק. רובוטניק והרובוטים שלו תוקפים אותם בראש הבניין, אך סוניק משתמש בטבעות כדי לשגר את טום ומאדי בחזרה לגרין הילס לפני שהוא מאתגר את רובוטניק. רובוטניק וסוניק (שמכנה את רובוטניק "אגמן") מתעמתים ומתחיל מרדף מהיר ברחובות סן פרנסיסקו. בעזרת כוחו של הקוץ של סוניק, רובוטניק משיג מהירות על-קולית ורודף אחרי סוניק ברחבי העולם.

המרדף של רובוטניק וסוניק מחזיר אותם לגרין הילס, שם רובוטניק פוגע בסוניק קשות ומנטרל אותו. טום זועם על רובוטניק ואומר שסוניק היה "חבר שלו", מה שמחזיר לסוניק את כל כוחותיו. סוניק מחזיר לעצמו את האנרגיה שרובוטניק משתמש בה. בעזרת טום, סוניק משתמש בטבעת כדי לשלוח את רובוטניק לכוכב הפטריות.

כשרובוטניק מובס, טום ומאדי מחליטים להישאר בגרין הילס ולתת לסוניק לגור איתם בביתם. ממשלת ארצות הברית מוחקת את כל הראיות לאירוע, כולל רישומים על קיומו של רובוטניק. סוניק מתמקם לבסוף בגרין הילס.

כעבור שישים ושבעה ימים, רובוטניק, שאיבד את שפיותו לחלוטין, עדיין מחזיק בקוץ של סוניק. הוא מתחיל לתכנן את הנקמה שלו.

בסצנה שאחרי הכתוביות, מיילס פראוור, שועל מעולמו של סוניק, יוצא מתוך פורטל בגרין הילס בחיפוש אחר סוניק.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקן בדיבוב לעברית תפקיד תיאור הדמות
בן שוורץ
בנג'מין וליק (סוניק בצעירותו) (דיבוב)
דניאל מגון
דניאל שופוב (סוניק בצעירותו)
סוניק הקיפוד קיפוד מואנש כחול שמסוגל לרוץ במהירות על-קולית ומנסה לברוח מרובוטניק ומהממשלה.
ג'ים קארי צביקה פורמן דוקטור "אגמן" רובוטניק מדען וממציא המתכנן להשתמש בכוחותיו של סוניק כדי להשתלט על העולם.
ג'יימס מרסדן אורי זלצמן תומאס מייקל "טום" ווקובסקי שריף בעיירת גרין הילס שמתבקש להצטרף למשטרת סן פרנסיסקו. הוא מתיידד עם סוניק ועוזר לו במסע שלו להביס את דוקטור רובוטניק. לעיתים נקרא "אדון הדונאטס", לרוב על ידי סוניק.
טיקה סאמפטר נועה מנור מאדי ווקובסקי אשתו של טום שעוזרת לו ולסוניק. מאדי היא וטרינרית.
לי מג'דוב גלעד שמואלי הסוכן סטון מרגל ממשלתי שעובד קרוב לרובוטניק.
נטשה רות'וול עדי ארד רייצ'ל אחותה של מאדי. לא אוהבת את טום ולעיתים קרובות מעודדת את מאדי לעזוב אותו.
מלודי ניימן שירי בכר ג'וג'ו ביתה של רייצ'ל והאחיינית של טום ומאדי.
אדם פלי יובל בינדר וייד וויפל שוטר בגרין הילס וחברו של טום.
ניל מקדונו אמנון וולף מייג'ור בנינגטון חייל שמתעב את רובוטניק.
טום באטלר אמיר מנור המפקד וולטרס סגן יושב ראש המטות המשולבים ששוכר את רובוטניק כדי לחקור את סיבת הפסקת החשמל שגרם סוניק.
פרנק טרנר אוהד שחר קארל המשוגע קונספיריציסט בעיירת גרין הילס שמתייחס לסוניק בתור "השטן הכחול".
קולין אושונסי (דיבוב) מיה אלון מיילס "טיילס" פראוור שועל בעל שני זנבות שמסוגל להשתמש בהם בתור מדחף. מופיע בסצנה שאחרי הכתוביות.[2]
גרי צ'וק[3] מפקד חיל הים.
דונה ג'יי פולקס שרון שחל לונגקלאו ינשופה מואנשת. האפוטרופסית של סוניק בילדותו.

בנוסף, פאצ'קאמק, מנהיג השבט של נאקלס במשחק Sonic Adventure, מבצע הופעת קמע בתחילת הסרט.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיתוח לעיבוד קולנועי למשחקי הווידאו של סוניק הקיפוד החל בשנת 1993, במהלך הפקת התוכנית "סוניק הקיפוד" של DIC Entertainment. מיקאלין ריזלי (אנ'), שעזרה במתן אור ירוק לסדרה, ניהלה משא ומתן עם כמה מפיקים מהוליווד. עם זאת, מנכ"ל סגה, טום קלינסקה (אנ'), נזהר מפגיעה במותג, בעקבות הכישלונות המסחריים והביקורתיים של הסרטים "האחים סופר מריו" ו"סטריט פייטר". למרות הדאגות של קלינסקה, סגה התלהבו מעיבוד קולנועי. באוגוסט 1994, הוצעה לסגה עסקת פיתוח עם מטרו גולדווין מאייר ו-Trilogy Entertainment Group, בזמן שפן דנשם (אנ') היה המפיק הבכיר של הסרט.

MGM וסגה שכרו את ריצ'רד ג'פריס (אנ') לכתיבת תסריט. באותה תקופה, סגה פיתחו את "Sonic X-treme" לקונסולות ה-Sega Saturn, והם ביקשו מג'פריס להציג את הקונסולה בתסריט. העיבוד של ג'פריס, שכותרתו "סוניק הקיפוד: פלאי העולם", הוגש במאי 1995. בעוד שהטיוטה קיבלה תגובות חיוביות בקרב בכירי MGM וסגה, שינובו טויודה (אנ'), סמנכ"ל סגה, הציע להחליף את רובוטניק בנבל מרושע יותר. MGM ביטלה את הפרויקט לאחר ניסיון כושל לחדש את הסרט בדרימוורקס; ג'פריס אמר כי הסרט בוטל כי גם סגה וגם MGM רצו חלק גדול יותר מהרווחים, ואילו דנשם אמר שהוא בוטל בעקבות הבדלים יצירתיים בין סגה ל-Trilogy.

סוני רכשו את הזכויות להפיץ סרט על סוניק הקיפוד בשנת 2013. ב-10 ביוני 2014 הוכרז הסרט כמיזם משותף בין סוני ל-Marza Animation Planet, וכי הוא יופק על ידי ניל ה' מוריץ, טאקאשי איטו, מי אונישי וטורו נקהרה, ועלילתו תיכתב על ידי ואן רוביצ'אוקס ואיוון סאסר. בפברואר 2016 הכריז האג'ים סאטומי, מנכ"ל סגה, כי הסרט יצא ב-2018. טים מילר וג'ף פאולר נשכרו בשנת 2016 כדי לפתח את הסרט. פטריק קייסי, ג'וש מילר ואורן עוזיאל כתבו את התסריט.

ב-2 באוקטובר 2017 פרמאונט הודיעו כי רכשו את הזכויות לסרט מסוני. עם זאת, רוב צוות ההפקה נשאר ללא שינוי. בפברואר 2018 הוכרז כי הסרט ייצא לאקרנים בנובמבר 2019.

ליהוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-29 במאי 2018, פול ראד ניהל מגעים לגילום דמותו של טום ווקובסקי, "שוטר שמתיידד עם סוניק וחובר אליו כדי לעצור את דוקטור רובוטניק", אך יום לאחר מכן, ג'יימס מרסדן אושר לגילום תפקיד זה. ביוני 2018 אושר ליהוקה של טיקה סאמפטר. ג'ים קארי אושר לגילום דמותו של דוקטור רובוטניק. בחודש אוגוסט בן שוורץ אושר לדיבוב דמותו של סוניק הקיפוד. כמה ימים לאחר מכן, אדם פלי וניל מקדונו הצטרפו לצוות השחקנים. דבס הווארד ואלפינה לוק הצטרפו לצוות השחקנים בנובמבר. ריף רף לוהק לתפקיד שלא נחשף, אם כי נגנז מהסרט.

צילומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלב הצילומים החל ב-24 ביולי 2018, ונגמר בוונקובר, קולומביה הבריטית, ליידיסמית' ואי ונקובר ב-16 באוקטובר 2018. קדם הפקה החל ונגמר בחודש אוקטובר של אותה שנה בניו יורק.

אפקטים חזותיים ועיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

האפקטים החזותיים מסופקים על ידי Industrial Light & Magic, Blur Studio, Digital Domain ו-Moving Picture Company. צוות ההפקה יצר גרסה מציאותית של סוניק, והם הוסיפו פרווה, נעלי ריצה חדשות, שתי עיניים נפרדות ועוד מבנה גוף דמוי אדם. הם השתמשו בטד, דובי אנושי מסדרת הסרטים טד, כהסתמכות להכנסת דמות מונפשת לעולם האמיתי. טים מילר, המפיק הבכיר, אמר כי "זה יהיה מוזר וירגיש כאילו הוא מתרוצץ בעירום אם הוא היה מין דבר דמוי לוטרה. פרווה תמיד הייתה בשבילנו, ומעולם לא שקלנו אחרת. זה חלק של מה שמשלב אותו לתוך העולם האמיתי והופך אותו ליצור אמיתי". לדברי מילר, סגה לא היו "מאושרים לגמרי" עם עיצוב העיניים של סוניק.

ב-2 במאי 2019 הודיע פאולר בחשבון הטוויטר שלו כי סוניק יעוצב מחדש לפני שחרורו של הסרט, בשל התגובות החריפות של הקהל נגד העיצוב בטריילר הראשון. כתוצאה מכך, הסרט נדחה ל-14 בפברואר 2020. האמן טייסון הס, שעבד על מדיה נוספת הקשורה לסוניק הקיפוד, עיצב מחדש את סוניק. בעיצוב המחודש סוניק קיבל עיניים גדולות יותר, נעלי סניקרס חדשות, כפפות לבנות וגוף פחות אנושי. העיצוב מחדש ועיכוב הסרט הוסיפו 5 מיליון דולר לתקציב המקורי של 90 מיליון דולר.

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2019, טום הולקנבורג, שעבד בעבר על הפסקול של דדפול משנת 2016, נשכר כדי להלחין את פסקול הסרט. הפסקול שוחרר ב-14 בפברואר 2020, התאריך שבו הסרט עלה לאקרנים, בפורמטים דיגיטליים ופיזיים. ריף רף, שהיה לו תפקיד גנוז בסרט, מופיע בפסקול. בפסקול מופיע שיר מקורי, "Speed Me Up" של ויז קאליפה, טיי דולה סיין, ליל יאכטי ו-Sueco the Child; השיר שוחרר ב-24 בינואר באטלנטיק רקורדס. בהמשך, נוצר לשיר אתגר בפלטפורמת טיקטוק, שקיבל 1.8 מיליארד צפיות. "Friends" של Hyper Potions, שיר הפתיחה של המשחק סוניק מאניה, מופיע גם הוא, יחד עם עיבודים לשירים מהמשחק הראשון שהולחנו על ידי מסאטו נקמורה.

בסרט עצמו הופיעו מספר שירים, כגון "Don't Stop Me Now" של קווין, "Boom" של X Ambassadors, ו-"Where Evil Grows" של משפחת פופי.

הפצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט היה אמור לצאת ב-2018 על ידי סרטי קולומביה. חברת פרמאונט הכריזה שעקב תפנית הסרט יצא ב-15 בנובמבר 2019, לפני שהשתנה שוב. לאחר מכן, הסרט הוקדם ל-8 בנובמבר 2019. ב-24 במאי 2019 הודיע פאולר כי הסרט נדחה ל-14 בפברואר 2020 כדי "לעשות את סוניק בדיוק כמו שצריך".[4] הבכורה העולמית של הסרט התקיימה בתיאטרון פרמאונט בלוס אנג'לס ב-25 בינואר 2020. בארצות הברית ובקנדה, יצא הסרט לצד "אי האשליות" ו"פוטו אהבה".

שיווק[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרזת הסרט פורסמה ב-10 בדצמבר 2018, והיא חושפת את העיצוב המחודש של סוניק. מעריצים רבים הגיבו בשלילה לעיצוב במדיה החברתית, והשוו אותו לסרט אחר מ-2019 המבוסס על משחק וידאו באותו השם, "פוקימון: הבלש פיקאצ'ו", בו נוספו עור ופרווה לדמויות פוקימון. חברים לשעבר מ-Sonic Team, שיצרו את משחקי סוניק המקוריים, הופתעו מהעיצוב.

כרזה שנייה הודלפה באינטרנט זמן קצר לאחר שחרורה של הראשונה. מספר מעריצים ציינו כי רגליו של סוניק ממוקמות באופן לא טבעי, ויצרו מם אינטרנט שבו הם משנים את המיקום של סוניק. בתגובה לכך, דף הטוויטר של הסרט פרסם תמונה של סוניק מתחבא מאחורי שלט ובו רשום "בן אדם לא יכול להתפתח?". מספר תמונות הקשורות לסרט הודלפו במרץ 2019; יוג'י נאקה, הנשיא לשעבר של Sonic Team, הופתע מהעיצוב והרגיש שהיחס בין הראש והבטן של סוניק לא היה מאוזן.

הטריילר הראשון הוקרן לראשונה ב-4 באפריל 2019 ב-CinemaCon בלאס וגאס, ויצא לאור ב-30 באפריל 2019.[5][6] הטריילר קיבל ביקורות שליליות בעיקר, בעיקר בגלל המראה האנושי של סוניק. עם זאת, רבים שיבחו את תפקידו של קארי בתור דוקטור רובוטניק. השימוש בשיר "Gangsta's Paradise" של קוליו בתור מוזיקת רקע זכה גם כן לביקורות שליליות. לעומת זאת, שון קיין מ-CNET שיבח את ההומור והאזכורים למשחקים. הטריילר קיבל 20 מיליון צפיות ביוטיוב תוך יומיים לאחר שחרורו.

טריילר שני, המציג את העיצוב החדש של סוניק, שוחרר ב-12 בנובמבר. לעומת הטריילר הקודם, הביקורות עליו היו חיוביות יותר, כאשר רבים משבחים את העיצוב החדש ואת ההומור הקיים בטריילר.[7][8]

כדי לקדם את הסרט, נוספה גרסת הסרט של סוניק בתור דמות הניתנת למשחק למשחקי המובייל Sonic Dash ו-Sonic Forces: Speed Battle.

מדיה ביתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-20 במרץ 2020, פרמאונט הכריזו כי הסרט ישוחרר למדיה ביתית מוקדם יותר, בעקבות החלטתם של אולפני קולנוע אחרים לצד פרמאונט, שבחרו לשחרר סרטים מוקדם למדיה ביתית בעקבות התפרצות מגפת הקורונה. הסרט שוחרר למדיה ביתית ב-31 במרץ, בעוד שגרסאות Blu-ray, DVD ו-4K Ultra HD הפכו לזמינות ב-19 במאי, והן כוללות סרט קצר, "מסביב לעולם ב-80 שניות".

סרט המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סוניק הקיפוד 2 (סרט)

בעקבות הצלחת הסרט, הוכרז סרט המשך ב-28 במאי. בנוסף, אושר כי פאולר יהיה במאי הסרט, יחד עם פט קייסי וג'וש מילר בתור תסריטאים. טים מילר, האג'ים סאטומי והארוקי סאטומי יחזרו גם הם בתור מפיקים בכירים, וניל ה' מוריץ, טובי אשר וטורו נקהרה יפיקו את הסרט.[9] ביולי 2020, הוכרז תאריך היציאה לאקרנים, 8 באפריל 2022. ב-10 בפברואר 2021 הוכרז שם הסרט, "סוניק הקיפוד 2".[10]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סוניק הסרט, Seret.co.il
  2. ^ אושונסי דיבבה את דמותו של טיילס בסדרת המשחקים החל מ-2014.
  3. ^ צ'וק דיבב את דמותו של גראונדר (כדורת) בסדרה "הרפתקאותיו של סוניק הקיפוד", ולאחר מכן דיבב את רובוטניק בסדרה "Sonic Underground".
  4. ^ Taking a little more time to make Sonic just right., טוויטר, ‏2019-05-24 (באנגלית)
  5. ^ צפו בטריילר ל"סוניק הקיפוד", הסרט שמביא את הקיפוד הכחול למסכי הקולנוע, Gadgety, ‏2019-04-30
  6. ^ אבנר שביט, ג'ים קארי נגד גיבור משחק הווידאו: צפו בטריילר הראשון של "סוניק הסרט", וואלה! תרבות, ‏2019-04-30
  7. ^ סוניק הקיפוד חוזר בטריילר חדש ובעיצוב חדש לדמותו, מגזין גאדג'טים וטכנולוגיה - Gadgety.co.il | גאדג'טי, ‏2019-11-12
  8. ^ אחרי הפאדיחה: טריילר חדש ל"סוניק הקיפוד", ynet, ‏2019-11-12
  9. ^ Justin Kroll, Justin Kroll, ‘Sonic the Hedgehog’ Sequel in the Works (EXCLUSIVE), Variety, ‏2020-05-28 (באנגלית)
  10. ^ Sonic the Hedgehog, Groundbreaking. Thought provoking. Extremely obvious. Presenting the official title of the #SonicMovie sequel: Sonic the Hedgehog 2! Catch #SonicMovie2 in theatres in 2022., Twitter, ‏2021-02-10 (באנגלית)