סוס הקווטר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Crystal Clear app help index.svg
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

סוס הקווטר
סוס הקווטר
ארץ מוצא וירג'יניה, ארצות הברית
מיון
משפחה סוסיים
מין סוס רמכי

סוס הקווטראנגלית: Quarter Horse) האמריקאי הוא גזע של סוס המצטיין בריצות למרחקים קצרים. מקור שמו בא מיכולותו להקדים גזעי סוסים אחרים במרוצים של רבע מייל, או פחות.    

אבולוציה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארץ מוצאו של סוס הקווטר היא וירג'יניה, ארצות הברית. סוס הקווטר הוא כנראה הכלאה בין סוס אנגלי מהיר לסוס ספרדי קטן עם קווי דם ערביים - אלו סוסים שהובאו לעולם החדש מאנגליה ואירלנד בתחילת המאה ה-16. גרסה אחרת מספרת שהקווטר נוצר מערבוב של מספר גזעים, כגון: ת'ורוברד, ערבי, מורגן, וגזעים נוספים.

כאשר המתיישבים הראשונים נדדו מערבה במאה ה-18 והחלו לגדל בקר, נדדו איתם גם סוסי הקווטר.

לפי צורה אחרת של סיפור האבולוציה של הקווטרים, הבסיס לגזע נובע מערבוב סוסים ערביים, הבארב וגזעים טורקיים אחרים, שהובאו לאמריקה על ידי סוחרים וחוקרים ספרדיים. נבחרו מתוכם זכרים ונקבות משובחים במיוחד ואותם הרביעו עם סוסי ת'ורוברד איכותיים במיוחד שהובאו מאנגליה.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנם 2 תת-מינים של קווטר כשיר: טיפוס "הבולדוג" המאופיין בשרירים רבים ובגובהו הנמוך, וטיפוס "הטורוברייד" המאופיין ברגלים ארוכות, המיועד למרוצים.

טיפוס הבולדוג נחשב לסוס המשפחה האידיאלי שמסתדר מצוין עם ילדים קטנים בגלל אופיו הרגוע והשליו.

סוס הקווטר מופיע בגוונים רבים של חום זהוב, חום אדמוני, שחור ואפור. הקווטר בצבע הנפוץ ביותר הוא חום אדמוני. לא קיים קווטר בצבע לבן מלא, אולם לסוסי קווטר רבים יש כתמים לבנים על הפנים ומתחת לברכיים. הפלומינו, סוס בגוון זהוב, נחשב למרשים ביותר מבין הקווטרים. לסוסים קומפקטיים אלו המעוטרים שרירים כבדים המכסים את גופם, יש את היכולת לרוץ מרחקים קצרים בקו ישר מהר יותר מכל סוס אחר. אורכה של תוחלת החיים של סוס הקווטר הכשיר היא 25 שנים.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאחר שסוס הקווטר נכלל בסדרת סוס הבית, תזונתו זהה לשאר הסוגים בסדרה: אוכלי עשב, עם מערכת עיכול המותאמת למספוא ועשבים וחומר צמחי אחר, שנצרכת בעקביות לאורך כל היום. סוסי הקווטר, כמו שאר סוסי הבית אינו מעלה גירה, כך שיש לו רק קיבה אחת, כמו בני אדם, אך שלא כמו בני אדם, הוא יכול לעכל תאית, מרכיב עיקרי של דשא.

התנהגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוס הקווטר מסוגל כמעט לקרוא מחשבות של עגל מופחד: הוא צופה מראש לאיזה כיוון העגל יפנה, ואז הוא מזנק קדימה וחוסם בפניו בזריזות את המעבר. הקווטר שומר על קשר עין בלתי פוסק עם הבקר - ער לכל תנועה של הבקר. כמעט ללא עזרת הרוכב, מסוגל הקווטר להפריד פרה מן העדר, ולהובילה למקום המבוקש. בניגוד לסוסים אחרים, שנכנסים לפאניקה, הקווטר שומר על קור רוח בעת שרפה, או בסביבתה של אש. הוא יוביל את הבקר המפוחד בשלווה מוחלטת למקום מבטחים, הרחק מהאש.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזור הייחום של סוסה מתרחש בערך כל 19-22 יום, ומתרחש מתחילת האביב לסתיו.

הריון הסוסה נמשך כ-340 ימים, עם טווח ממוצע של 320-370 ימים (11 חודשים). הסוסה ממליטה בדרך כלל סייח אחד; תאומים ייתכנו אבל מדובר בתופעה נדירה ולפעמים מסוכנת. בשעות הראשונות שלאחר ההמלטה הסייח יונק את חלב האם הראשון. חלב זה הוא חיוני בבניית מערכת החיסון של הסייח מכיוון שהוא מכיל נוגדנים. הגמילה של הסייחים מתרחשת בדרך כלל בגיל שבין 4 ל 6 חודשים.

שרות האדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסוס הקומפקטי החדש סייע לחוואים לחצות את המישורים הגדולים, ושימש לפעולות רבות בחווה כמו חרישה, סחיבת בולי עץ ומסעות קלים אחרים.

בסוף יום העבודה נהגו החוואים לרדת עם הסוסים לעיירה ולהשתעשע עם סוסיהם בתחרויות מרוצים - הספורט הפופולרי ביותר באותם ימים.

סוס הקווטר הוא כוכב מערבונים, סוס עבודה וספורטאי מצטיין. הקווטר היה מאז ומתמיד כוכב ראשי בסרטי מערבונים מהמערב הפרוע, הסוס שמתלווה לבוקר, אולם הפופולריות הרבה של הקווטר, בעיקר בארצות הברית, קשורה לאפיו הנוח ומבנה גופו האתלטי ולא לעברו הקולנועי. הוא קל לאילוף, מהיר קפיצה ומגיע לבגרות במהירות. התאמתו של הקווטר גם לעבודה וגם לספורט ייחודית לו מאוד, ומאפיינת סוסים מעטים בלבד. פרט למרוצים, הוא מצטיין בדרסאג' אומנותי, קפיצות ראווה וכמובן ברודיאו. הקווטר שמסוגל לזנק, לעצור ולהסתובב במהירות אידיאלי גם למשחק הפולו שבו 2 קבוצות הרוכבים מנסות להבקיע לשער היריב בעזרת כדור עץ. 

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סוס הקווטר בוויקישיתוף