סוציאל-קפיטליזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

סוֹצְיָאל-קָפִּיטָלִיזְם (קפיטליזם חברתי), היא תאוריה או עמדה פוליטית או פילוסופית, או כלכלית. לפי הסוציאל קפיטליזם, השיטה הקפיטליסטית אינה סותרת מטבעה את מטרותיו של הסוציאליזם (אשר נתפסות לרוב בידי כלכלנים כגישות מנוגדות). בבסיס הקפיטליזם החברתי, עומדת הנחה שהשווקים פועלים באופן המיטבי (תפוקתם ממוקסמת) כאשר קיים ניהול של מקרו-כלכלה בידי השלטונות. הקפיטליזם החברתי מציב תמיכה חברתית-כלכלית איתנה לעניים, וכן משפר את תפוקת השוק. בנוסף, על ידי הפחתת עוני, ישנה השתתפות רבה יותר של רבדים רבים יותר באוכלוסייה בשוק ההון. לפי עקרונות הסוציאל-קפיטליזם, קיומה של תמיכה כספית בשוק מצד הממשלה, ואפילו מצד חברות פרטיות, יכול להוביל לתוצאות כלכליות טובות יותר בכלכלת המדינה. מקרה דומה היה בהתערבות ובחסויות מצד הממשלות באינטרנט, אשר היה מתקשה לשגשג אילו היה מתפתח ללא הכוונת יד מנחה.

בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנת 2009, ראש ממשלת אוסטרליה, קווין ראד קרא לגישה כלכלית חדשה אותה הוא כינה "קפיטליזם סוציאלי", הכולל:

מערכת של שווקים פתוחים, (אשר) באופן חד משמעי מוסדרת על ידי מדינה אקטיביסטית, וכזו שבה המדינה מתערבת כדי להפחית את חוסר השוויון הקיצוני ששווקים תחרותיים ייצרו באופן בלתי נמנע

.

עם תחילת המשבר הכלכלי העולמי בשנת 2008, המונחים "קפיטליזם חברתי" (Social Capitalism) ו-"סוציו-קפיטליזם" (Socio-Capitalism) נעשו נפוצים יותר באינטרנט ובעולם הבלוגים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.