סטיבן ספנדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סטיבן ספנדר על עטיפת הביוגרפיה שלו מאת ג'ון סוטרלנד

סר סטיבן הרולד ספנדר (באנגלית: Stephen Harold Spender;‏ 28 בפברואר 1909 - 16 ביולי 1995) היה משורר אנגלי שכתב גם ספרי פרוזה ומסות. התרכז בנושאי אי-הצדק החברתי ומלחמת המעמדות.

סטיבן ספנדר נולד בלונדון בשנת 1909. אביו היה עיתונאי. למד באוניברסיטת אוקספורד, שם נתוודע למשורר ויסטן יו אודן, שהיה מנהיגה של קבוצת משוררים צעירים שנודעה בשם "קבוצת אודן". ספנדר לא השלים את לימודי התואר שלו ובשנת 1930 יצא לברלין. בשנת 1933 הופיע ספר שיריו הראשון. בתקופה זו היה מעורב בחיי הקהילה ההומוסקסואלית בברלין; מאוחר יותר התחתן והצניע את יחסיו עם גברים בצעירותו.

ספנדר גילה עניין רב בפוליטיקה והגדיר עצמו כסוציאליסט ופאציפיסט. בימי מלחמת האזרחים הספרדית בשנת 1937 יצא ספנדר לספרד והצטרף לבריגדות הבינלאומיות שלחמו לצד הרפובליקנים, ושלח את דיווחיו מספרד למפלגה הקומוניסטית הבריטית. כן כתב שני קובצי שירים על חוויותיו ממלחמה זו. התאכזב מן הקומוניזם בעקבות הסכם ריבנטרופ-מולוטוב, שהיה צעד אחרון לקראת פרוץ מלחמת העולם השנייה. בימי המלחמה שירת ספנדר בשירותי הכבאות של לונדון, שהיה להם תפקיד רב חשיבות בימי הבליץ.

ספנדר היה אחד מן הסופרים שסיפוריהם נכללו באנתולוגיה האל שהכזיב, בה קובצו סיפוריהם של ששה סופרים מן המערב, שנסחפו אל הקומוניזם בשנות השלושים ותמכו בסטלין ובברית המועצות, ומאוחר יותר התפכחו מאמונתם זאת. הספר נחשב לאחת מיצירות הקלאסיקה הפוליטית של המאה ה-20.

לאחר המלחמה יצא ספנדר בשליחות מטעם אונסק"ו, ארגון החינוך והמדע של האו"ם, לסיבוב הרצאות בענייני תרבות ברחבי העולם. בשנת 1970 נתמנה לפרופסור לאנגלית באחת מאוניברסיטאות לונדון, משרה בה החזיק שבע שנים.

בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 תבע ספנדר לדין את הסופר האמריקאי דייוויד ליוויט בחשד לגניבה ספרותית, משום שהדמות הראשית בספרו של ליוויט While England Sleeps מבוססת על דמותו של ספנדר; בספרו של ליוויט תואר משורר מבטיח וחלש-אופי ופרשיית האהבים המורכבת שלו עם צעיר אידאליסט ממעמד נמוך, היוצא להילחם במלחמת האזרחים הספרדית. פרקליטיו של ספנדר טענו שליוויט התבסס בכתיבתו על האוטוביוגרפיה של ספנדר, World Within World. ספנדר זכה במשפט וליוויט אולץ להכניס שינויים בספרו.

ספנדר, שאמו הייתה יהודיה למחצה, הרגיש קרבה ואהדה לעם היהודי. בשנת 2007 יצא לאור לראשונה אוסף משיריו בעברית (תולדות הנשמה בהוצאת קשב לשירה, תרגום: יעל גלוברמן).

סטיבן ספנדר נפטר בשנת 1995.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סטיבן ספנדר בוויקישיתוף