סטיג ונרסטרום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סטיג ונרסטרום, תמונה משנות ה-60.

סטיג אריק קונסטאנס ונרסטרוםשבדית: Stig Erik Constans Wennerström; ‏22 באוגוסט 1906 - 22 במרץ 2006), היה קצין בכיר בכוחות המזוינים של שבדיה, שריגל למען ברית המועצות.

חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ונרסטרום, קולונל בחיל האוויר השבדי, שירת כנספח אווירי בשגרירות שבדיה במוסקבה בשנים 1948-1952. בתקופה זו גויס כסוכן על ידי המודיעין הצבאי הסובייטי (גר"ו). במשך כ-15 שנה העביר מידע מסווג לסובייטים. בין היתר - תוכניות סודיות של מערכות הגנה אווירית של שבדיה, תוכניות של מערכות בקרת טילים ושרטוטים של מטוס קרב שבדי חדיש (דאז) Saab 35 Draken. במהלך שירות בשגרירות שבדיה בארצות הברית העביר ונרסטרום מסמכים אודות המגעים הביטחוניים בין שבדיה לארצות הברית.

ספ"ו, השירות החשאי השבדי, חשד במשך שנים בכך שונרסטרום מעביר מידע לסובייטים, אך לא היו לו הוכחות מוצקות לכך. ביוני 1963 עובדת משק בית של ונרסטרום, אשר גויסה על ידי ספ"ו לרגל אחריו, מצאה בביתו עותקים של מסמכים סודיים. כעבור כמה שבועות נעצר ונרסטרום על ידי המשטרה והואשם בריגול. הוא הודה כמעט מיד באשמתו. בית המשפט דן אותו למאסר עולם. בשנת 1972 קצבה מלכת שבדיה את עונשו ל-20 שנות מאסר. בשנת 1974 הוא שוחרר מן הכלא לאחר ריצוי מחצית מתקופת המאסר בשל התנהגות טובה.

סטיג ונרסטרום מת ב-22 במרץ 2006 בגיל 99.