סטפן דיון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סטפן דיון, 2008

סטפן מאוריס דיון (Stéphane Maurice Dion; נולד ב-28 בספטמבר 1955) הוא שר החוץ של קנדה מאז נובמבר 2015 בממשלת ג'סטין טרודו. כיהן כמנהיג המפלגה הליברלית בקנדה וראש האופוזיציה בפרלמנט הקנדי בשנים 2008 - 2006. הוא חבר פרלמנט המייצג מחוז בקוויבק והיה השר לאיכות הסביבה ולתיאום בין-שלטוני בעבר. הוא מחזיק בדוקטורט למדעי המדינה ולימד באוניברסיטה טרם כניסתו לחיים הפוליטיים באמצע שנות התשעים.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיון נולד בקוויבק סיטי, למשפחה קתולית בת חמישה ילדים ממוצא צרפתי.

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעורבותו הראשונה בפוליטיקה של סטפן דיון, הייתה בזמן משאל העם שנערך בקוויבק בשנת 1995 בשאלת ההיפרדות מקנדה. דיון ששימש אז כמרצה באוניברסיטת מונטריאול היה מעורב במערכה המוצלחת לשכנוע תושבי קוויבק לתמוך בהישארות במסגרת קנדה. פעילותו הנמרצת בנושא זה משכה את תשומת לב של ראש-ממשלת קנדה באותו תקופה, ז'אן קרטיין, שהזמין אותו בינואר 1996 להצטרף לממשלתו כשר לתיאום בין-שלטוני האחראי על הקשרים בין הממשלה הפדרלית לפרובינציות.

בשנת 2004 מונה לשר לאיכות הסביבה בממשלתו של פול מרטין. בדצמבר 2006 ניצח בבחירות המקדימות לראשות המפלגה הליברלית והפך ליושב ראש האופוזיציה. במערכת הבחירות שנערכה בשנת 2008 הדגיש דיון את נושא איכות הסביבה, המאבק בעוני וצימצום הפערים הכלכליים-חברתיים.

בבחירות, שנערכו ב-14 באוקטובר 2008, נחלש כוחה של המפלגה הליברלית ל-77 מושבים, וסטיבן הרפר, מנהיג המפלגה השמרנית, נבחר שוב לתפקיד ראש הממשלה. בעקבות כשלונו בבחירות, הודיע דיון שיעזוב את תפקיד מנהיג המפלגה הליברלית עד חודש מאי 2009. דיון הוא החבר השני בהיסטוריה של המפלגה הליברלית הקנדית שנבחר לראשות המפלגה, אך לא לראשות הממשלה (הראשון היה אדוארד בלייק, מנהיג המפלגה בין השנים 1880-1887).

ב-27 בנובמבר, 6 שבועות בלבד לאחר הבחירות, איים דיון להפיל את הממשלה בהצבעת אי אמון, ואף חבר לשתי המפלגות האחרות באופוזיציה, על מנת להקים ממשלת קואליציה חלופית בראשותו, דבר שלא נעשה קודם לכן מעולם בהיסטוריה הקנדית. ראש הממשלה הרפר נפגש עם המושלת הכללית מיקאל ז'אן ושכנע אותה בצורך להקפיא את פעילות הפרלמנט עד סוף ינואר 2009, בקשה שנענתה בחיוב. בעקבות כשלונו בהקמת הממשלה החלופית גברה הביקורת על תפקודו של דיון, והוא נאלץ להקדים את התפטרותו. ב-10 בדצמבר 2008 נבחר לתפקיד במקומו מייקל איגנטייף. לאחר שגם איגנטייף הפסיד בבחירות התמנה לתפקיד ג'סטין טרודו שניצח בבחירות בשנת 2015 ומינה את דיון לשר החוץ בממשלתו.

יחסו לישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיון עמד על מחויבותו ליחסי ידידות עם ישראל והביע תמיכה מלאה בזכותה להתקיים במזרח-התיכון בשלום ובביטחון. הוא עמד על הערכים הדמוקרטים המשותפים לקנדה וישראל. בזמן מלחמת לבנון השנייה ביקר דיון את התמשכות פעולותיה של ישראל בלבנון וקרא להשגת הפסקת אש בהקדם האפשרי. הוא טען שביקורתו על מדיניות ממשלת ישראל נעשית מנקודת מבט של ידיד ישראל שסבור שהתמשכותה של המלחמה לא תביא תועלת לישראל.

חייו האישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטפן דיון למד לתואר ראשון ולתואר שני באוניברסיטת לאוול בקוויבק סיטי. את הדוקטורט עשה במכון למדעי המדינה בפריז. בשנת 1984 התמנה למרצה באוניברסיטת מונטריאול. תחום התמחותו המחקרית היה המינהל הציבורי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סטפן דיון בוויקישיתוף
  • אתר סטפן דיון - באתר ניתן למצוא קטעי וידאו של סטפן דיון המתבטא בנושאים שונים