סטפן מנדל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

סטפן מנדל (נולד בשנת 1940) הוא ישראלי-אוסטרלי יליד רומניה, שידוע בכך שארגן קבוצות וזכה 14 פעמים בפרס הראשון בלוטו במספר מדינות, המספר הרב ביותר של זכיות[1][2] בעולם לאדם אחד. נחשב עבריין נמלט מישראל.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטפן מנדל נולד ברומניה להורים יהודים בזמן מלחמת העולם השנייה. בשנות ה-60 בתקופת השלטון הקומוניסטי ברומניה ביקש לעלות לישראל. על מנת שיותר לו לעלות היה על מנדל שמשכורתו עמדה אז על 88 דולר בחודש, לגייס סכום גדול של כסף[3]. לשם כך פיתח תבנית שתכסה את כלל הקומבינציות שיכולות לעלות בהגרלת הלוטו ברומניה, ומאפשרת זכייה בטוחה בפרס הראשון. בשיתוף עם קבוצת חברים שלח טפסים שהבטיחו את זכייתם בפרס הראשון, שעמד על 72,783 ליי שהיה שווה ל-18 שנה של משכורת[4].

לאחר הזכייה עלה לישראל עם אשתו וילדיו. בהמשך עבר להתגורר באוסטרליה. מנדל שכלל שם את השיטה שהבטיחה את זכייתו. בשנות ה-80, בשיתוף עם משקיעים רכש כרטיסי לוטו וזכה בפרס הראשון 12 פעמים[5]. שכלול השיטה כלל פיתוח אלגוריתם לכיסוי כלל אפשרויות ההימור בלוטו המקומי, והשקעת סכום שיאפשר לו זכייה בטוחה בפרס הראשון. בעקבות שינויים בחוקי ההימור בלוטו באוסטרליה, לא היה עוד ההימור משתלם למנדל במדינה זו. הוא החליט לעבור לשחק בארצות הברית בחפשו פרס ראשון משתלם מספיק כדי להשתתף בהגרלה. מנדל זכה שוב באותה בשיטה בפרס הראשון בלוטו של מדינת וירג'יניה בארצות הברית. בזכייה זו הדפיס מראש כרטיסי לוטו בבית דפוס, צעד חוקי אז, ושלח אותם. סכום הזכייה היה 27 מיליון דולר בפרס הראשון, ועוד 900,000 דולר בפרסי המשנה[6]. לאחר מכן החליט להפסיק את פועלו בתחום ושב לישראל. בעקבות זכייתו נאסר בארצות הברית להדפיס כרטיסי לוטו מראש. באוסטרליה נחקק חוק נגדו שנקרא "חוק סטפן מנדל" אשר אוסר על אדם אחד לכסות את כל האפשרויות בהימור.

בישראל נפתחה נגדו חקירה של הרשות לניירות ערך בעקבות מיזם שהוביל למכירת אדמות באי ונואטו לישראלים. הוא הועמד לדין, אך שהה מחוץ לישראל (ברח ממשמורת חוקית על פי התביעה) ולא הגיע למשפט. על מנדל נגזרו בשנת 2004 עשרה חודשי מאסר בפועל וקנס של 100,000 אלף שקלים על הצעה לציבור לרכוש ניירות ערך מבלי לפרסם תשקיף[7].

מנדל הגיש בקשה למשפט חוזר לבית המשפט העליון אך זו נדחתה בידי השופט חנן מלצר באוגוסט 2019 מכיון שנמלט מישראל. מאידך אישר לסטפן מנדל לשוב לישראל מבלי שייאסר למשך 30 יום כיון שעונש המאסר הוטל עליו שלא בפניו[8].

חיים אישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

למנדל שני ילדים. בעקבות צו מעצר בינלאומי שהוצא נגדו ומחשש שייעצר, מתגורר במדינת האיים ונואטו (נכון ל-2019).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]