סט (משחק קלפים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Set3.JPG

סט הוא משחק קלפים, ובו יש 81 קלפים, שלכל אחד מהם ארבעה מאפיינים:

  • צורות (על כל קלף מצוירות בין אחת לשלוש צורות זהות): מעוין (מלבן באחת הגרסאות, למשל זו שבתמונה), גל (טילדה הפוכה), אליפסה
  • דגם מילוי הצורות: ריק, מפוספס, מלא
  • צבע הצורות: אדום, ירוק, סגול
  • מספר הצורות שעליו: 1, 2, 3

חפיסת הקלפים מכילה קלף לכל שילוב אפשרי של המאפיינים הנ"ל.

מטרת המשחק היא למצוא 'סטים'. שלושה קלפים יכולים להוות יחד 'סט' אם הם מקיימים את הכלל הבא: עבור כל אחד מהמאפיינים בנפרד, שלושת הקלפים זהים זה לזה או שונים זה מזה. לדוגמה, שלושה קלפים שבכל אחד מהם מעוין אחד מלא בצבע שונה הם סט. דוגמה נוספת: שלושה קלפים שבכל אחד צורה אחרת, צבע אחר, אבל כולם מפוספסים ובכמות 1 – גם הם סט.

מהלך המשחק: מניחים 12 קלפים באופן גלוי, וכל המשתתפים מנסים למצוא סטים מבין הקלפים. משתתף שמצא סט מכריז 'סט'. אם הקלפים שחשב עליהם הם אכן סט, המשתתף מקבל נקודה, מסירים את קלפי הסט ומניחים אחרים במקומם. אם אף משתתף לא הצליח למצוא סט לאחר פרק זמן סביר, ניתן להוסיף עוד 3 קלפים ולחפש 'סט' ב-15 הקלפים שפרוסים כעת – דבר המשפר משמעותית את הסיכוי לקיומו של סט מתוך הקלפים הפרוסים. ברגע שמוצאים סט מתוך 15 קלפים, מוציאים את 3 הקלפים שהיוו סט, וממשיכים את המשחק שוב עם 12 קלפים.

המשחק הומצא באקראי על ידי מרשה ג'ין פלקו, בעת שעסקה במחקר גנטי אודות תכונות של כלבי רועה גרמני בקיימברידג', בשנת 1974. פלקו יצרה קלפים שבהם קודדה צירופי גנים שונים, ותוך כדי המחקר גילתה את האפשרות לשחק בקלפים. במשך כ-16 שנים שיחקה עם חבריה ובני משפחתה, ורק בשנת 1990, בעקבות הפצרות ילדיה, החלה בהפצתו המסחרית.‏[1] מאוחר יותר נוצרו צורות נוספות המתבססות על משחק הקלפים, כגון משחק קוביות, וכן חידות 'סט' המתפרסמות בניו יורק טיימס ובאתר האינטרנט של החברה המפיצה את המשחק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]