לדלג לתוכן

סידוניו פאיש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סידוניו פאיש
Sidónio Pais
סידוניו פאיש בעת היותו נשיא פורטוגל
סידוניו פאיש בעת היותו נשיא פורטוגל
סידוניו פאיש בעת היותו נשיא פורטוגל
לידה 1 במאי 1872
קמינהא, ממלכת פורטוגל ממלכת פורטוגלממלכת פורטוגל
נרצח 14 בדצמבר 1918 (בגיל 46)
ליסבון, הרפובליקה הפורטוגזית פורטוגלפורטוגל
שם מלא סִידוֹנְיוֹ בֶּרְנַרְדִינוֹ קַרְדוֹסוֹ דֶּה סִילְבָה פָּאִיש (Sidónio Bernardino Cardoso da Silva Pais)
מדינה פורטוגלפורטוגל פורטוגל
מקום קבורה כנסיית סנטה אלגרסיה, ליסבון, פורטוגל
השכלה
עיסוק מתמטיקאי
איש צבא
מדינאי
מפלגה המפלגה הרפובליקנית הלאומית
דת נצרות קתולית
בת זוג מריה דוס פרזרס באסה
נשיא פורטוגל
9 במאי 191814 בדצמבר 1918
(220 ימים)
ראש ממשלת פורטוגל
12 בדצמבר 19179 במאי 1918
(149 ימים)
נשיא החונטה המהפכנית
8 בדצמבר 191712 בדצמבר 1917
(5 ימים)
שר החוץ של פורטוגל
שר המלחמה של פורטוגל
11 בדצמבר 19179 במאי 1918
(150 ימים)
שר האוצר של פורטוגל
11 בנובמבר 191116 ביוני 1912
(219 ימים)
שר המסחר והתשתיות הציבוריות של פורטוגל
4 בספטמבר 191112 בנובמבר 1911
(70 ימים)

קריירה צבאית
מדינה פורטוגל, ממלכת פורטוגל עריכת הנתון בוויקינתונים
כינוי "הנשיא-המלך" (Presidente-Rei)
השכלה
מספר צאצאים 6 עריכת הנתון בוויקינתונים
השתייכות ממלכת פורטוגלממלכת פורטוגל ממלכת פורטוגל
פורטוגלפורטוגל פורטוגל
דרגה מייג'ור
פעולות ומבצעים
מלחמת העולם הראשונה עריכת הנתון בוויקינתונים
עיטורים
  • הצלב הגדול של האבנט של שלושת המסדרים
  • אבנט שלושת המסדרים עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
פרסים והוקרה
  • אבנט שלושת המסדרים
  • אביר מסדר הצלוב
  • אביר מסדר אביז
חתימה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

סִידוֹנְיוֹ בֶּרְנַרְדִינוֹ קַרְדוֹסוֹ דֶּה סִילְבָה פָּאִישפורטוגזית: Sidónio Bernardino Cardoso da Silva Pais;‏ 1 במאי 187214 בדצמבר 1918) היה מדינאי, איש צבא ודיפלומט פורטוגזי. במהלך תקופת הרפובליקה הפורטוגזית הראשונה ביצע פאיש הפיכה שהביאה אותו לשלטון בראשות חונטה צבאית בשנת 1917 ולנשיאות פורטוגל בשנת 1918. פאיש שלט בסגנון אוטוקרטי וניתן לו הכינוי "הנשיא-המלך" (Presidente-Rei) על כך. בתקופת שלטונו הייתה פורטוגל בתסיסה אזרחית פנימית שהקשתה על הממשל ובנוסף על כך הייתה גם מעורבותה במלחמת העולם הראשונה על הפרק. מדיניותו וצורת הממשל של פאיש הביאה להתנקשות בחייו בדצמבר 1918 על ידי פעיל השמאל הפוליטי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריירה מוקדמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

סידוניו פאיש נולד בקמינהא, עיר בצפון ממלכת פורטוגל לחופי האוקיינוס האטלנטי, בשנת 1872. משפחתו של פאיש הייתה במוצאה חלק מיהדות פורטוגל והמירו את דתם לנצרות קתולית. פאיש היה הבכור באחיו, ובצעירותו לא הראה התעניינות בפוליטיקה וממשל אלא במתמטיקה ופילוסופיה. פאיש החל לעסוק במתמטיקה עד שנטש את המקצוע זמנית בשנת 1888 והתגייס לצבא הפורטוגזי. הוא החל בלימודים באקדמיה צבאית והתרכז בעיקר בארטילריה. היו לו ציונים גבוהים בסך הכל והוא טיפס בדרגות הקצונה עד שבשנת 1916 הועלה לדרגת מייג'ור. לאחר שסיים את לימודיו באקדמיה הצבאית המשיך בחסות הצבא ללמוד מתמטיקה באוניברסיטת קוימברה וקיבל דוקטורט בשנת 1898 בסיום לימודיו באוניברסיטה. בהמשך הפך למרצה באוניברסיטה לצד הקריירה הצבאית שלו.

מימיו באוניברסיטה פיתח פאיש את האידאולוגיה הפוליטית שלו. הוא תמך במהפכת אוקטובר הפורטוגזית בשנת 1910 שהדיחה מהשלטון את מנואל השני, מלך פורטוגל והביאה להקמתה של הרפובליקה הפורטוגזית הראשונה ומיקם עצמו כתומך הלאומיות הרפובליקנית. הודות לתמיכתו בהדחת המשטר המלוכני, פאיש עלה במהרה בדרג הפוליטי לאחר הקמתה של הרפובליקה. תחילה מונה לסגן האספה המכוננת הלאומית והיה לשר ההמסחר והתשתיות הציבוריות משנת 1911. בהמשך אותה השנה מונה גם לתפקיד שר האוצר. במהלך הקריירה הפוליטית המוקדמת שלו היה פאיש מעורב באירועים רשמיים ופיתח את תדמיתו ואת המוניטין שלו בקרב החברה הפורטוגזית הכללית.

דיקטטורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פורטוגל במלחמת העולם הראשונה

מ-17 באוגוסט 1912 עד 9 במרץ 1916 היה פאיש שגריר פורטוגל בקיסרות הגרמנית, תפקיד ממנו הוא שב עם הכרזת המלחמה של גרמניה על פורטוגל במסגרת מלחמת העולם הראשונה. בשובו לפורטוגל הוא התבלט כמתנגד העיקרי לשלטון הדמוקרטי אותו ראה כחסר יכולת לנוכח המלחמה והתסיסה האזרחית החריפה. פאיש עמד בראש ההפיכה ב-5 בדצמבר 1917, שהצליחה להביא אותו לשלטון לאחר שלושה ימים של לחימה קשה נגד הכוחות הנאמנים לממשלה הדמוקרטית. בין ה-8 ל-12 בדצמבר 1917 היה לראש החונטה הצבאית ששלטה בפורטוגל ובהמשך מונה למספר תפקידי מפתח ממשלתיים, בהם ראש ממשלת פורטוגל. במקביל להיותו ראש הממשלה היה פאיש גם שר החוץ ושר המלחמה ותמך בהמשך המלחמה בגרמניה. הוא היה לנשיא הרפובליקה, לאחר שנבחר בבחירות ישירות ב-9 במאי 1918.

אף על פי שנבחר בבחירות דמוקרטיות, פאיש שלט בפורטוגל בסמכויות אוטוקרטיות שקודם לכן לא ניתנו לנשיא המדינה. כינויו "הנשיא-המלך" (Presidente-Rei) נועד להדגיש את אופי שלטונו הסמכותני. ישנן אף השוואות היסטוריות בין משטרו הסמכותני של פיאש לבין משטר "המדינה החדשה" בתקופת אנטוניו דה אוליביירה סלזאר. בפברואר 1918 העביר פאיש שינויים לחוק הפרדת הדת מהמדינה. במרץ הוכרז על חופש זכויות הצבעה לכל תושביה של פורטוגל. באפריל, בחזית המערבית במלחמת העולם הראשונה, חיל המשלוח הפורטוגזי חתף מהלומה קשה במהלך הקרב על ליס (Lys) במסגרת מתקפת האביב. ביולי הושבו על כינם יחסים דיפלומטיים בין פורטוגל והכס הקדוש.

ההתנקשות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדיניותו הסמכותנית של פאיש הביאה להתנגדות נרחבת לשלטונו מצד פלגים פוליטיים רבים ב-5 בדצמבר 1918 הצליח להתחמק מניסיון התנקשות אך ב-14, תשעה ימים אחר כך, נרצח בעודו עובר בתחנת רכבת על בסיס רקע פוליטי. ההתנקשות בחייו של פאיש הותירה את ההנהגה של המפלגה הרפובליקנית הלאומית ואת ההנהגה הצבאית שתמכה בו במאבק כוח ממושך על ההנהגה של פורטוגל. התסיסה האזרחית והמאבקים הפוליטיים הפנימיים המשיכו עד להקמתה של הדיקטטורה הלאומית בהפיכה צבאית נוספת אשר החלה משטר דיקטטורי מחודש בפורטוגל שנמשך עד ירידתו של אנטוניו דה אוליביירה סלזאר מהכוח בשנת 1968.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סידוניו פאיש בוויקישיתוף