לדלג לתוכן

סינוצרטופס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןסינוצרטופס

תקופה
קרטיקון עליון, 72–66 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: דינוזאוריה
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
סדרה: בעלי אגן דמוי עוף
תת־סדרה: צרטופסים
משפחה: צרטופסיים
סוג: סינוצרטופס
מין: Sinoceratops zhuchengensis
שם מדעי
Sinoceratops
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
שחזור אפשרי

סינוצרטופס (שם מדעי: Sinoceratops) הוא סוג של דינוזאור ממשפחת הצרטופסיים שהתקיים בתקופת הקרטיקון. זהו המין היחיד במשפחתו שחי באסיה ולא באמריקה הצפונית, לאחר הפרדת הטוראנוצרטופס מהמשפחה. המאובנים שלו התגלו בסין, במחוז שאנדונג.

אורכו המוערך של הסינוצרטופס הגיע ל-6 מטר, לגובה 2 מטר ולמשקל של 2 טון בממוצע. הוא היה קרובם של הפכיריינוזאורוס, האכלוזאורוס והאייניוזאורוס וכמותם היה בעל עטרה גדולה מאחורי הגולגולת שאורכה הגיע ל-180 ס"מ והיא כללה כמה דוקרנים ארוכים שהשתפלו קדימה וסביבם דוקרנים קצרים שהקיפו את העטרה. על ראשו הייתה קרן אחת איתה הוא הניס טורפים. כמו רוב בני קבוצתו הוא ניזון רק מצמחים נמוכים.

מאובניו של הסינוצרטופס התגלו בחפירות בדרום-מערב שאנדונג, לצד כמה דינוזאורים גדולים שכללו את השאנטונגוזאורוס בעל מקור הברווז, הצרטופסיד Zhuchengceratops והזוצ'נגטירנוס. כל אלה חיו בתקופת הקרטיקון התחתון, בסמוך להכחדת הדינוזאורים.

הסינוצרטופס מופיע בסרט עולם היורה: נפילת הממלכה, כיצור צמחוני הדומה מעט לטריצרטופס שנראה לצידו, אך בעל קרניים קטנות יותר והוא בעל חורים בולטים בעטרתו, דבר שלא היה ליצור האמיתי. במקור היה אמור להיות פכירינוזאורוס במקומו. הפרטים בורחים מהר הגעש הפעיל ולאחר מכן חלקם נתפסים אך משתחררים. בעולם היורה: עולם חדש גם מופיעים סינוצרטופסים כשקלייר נרדפת בידי בעלי חוות נוסעת בפראות לתוך עדר שלהם ובמהלך המרדף אלה חובטים במספר מכוניות. בסיום הסרט עדר סינוצרטופסים נעים בשקיעה לצד פילים.

הסינוצרטופס מופיע גם בסדרה עולם היורה: מחנה הקרטיקון, עולם היורה: תאוריית הכאוס ובמשחקי המחשב Jurassic World: Alive ו"Fossil Fighters".

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]