סיני מצויץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
סיני מצויץ
Chinese Crested Dog 600.jpg
קבוצה כלבי לוויה וזעירים
ארץ מקור סין-אפריקה
משקל 2-6 ק"ג
גובה 28-33 ס"מ
תוחלת חיים 13-15 שנים
תיאור הסיני המצויץ נפוץ בשני מופעים: המפורסם יותר הוא של הסיני המצויץ הקירח - בעל ציצית שיער על ראשו, על קצה הזנב וגם על כפות הרגליים. המופע האחר הוא בעל פרווה ארוכה, רכה ונעימה על כל גופו. הפרווה יכולה להופיע בכל הצבעים ובשילובי צבעים שונים.
אופי הוא מאוד קשור לבעליו, אוהב להתפנק ודורש להיות תמיד בחברת בני הבית, מגדלים מספרים על מצבים של דיכאון ובכי בהם נשאר הכלב לבד בבית. בעל אינטליגנציה גבוהה, פעיל וערני.
שימוש שעשועים ולוויה
אילוף הסתגלות גבוהה
Nagi meksykanczyk09.jpg

הסיני המצויץ הוא אחד מגזעי הכלבים המיוחדים למראה. גזע זה מהווה את אחת הדוגמאות הטובות ביותר של התערבות האדם ביצירת גזעי כלבים.

הקירחות היא סטייה גנטית, שנעשתה נפוצה על ידי הרבעות מכוונות. הגן האחראי לקירחות הוא האלל הדומיננטי. אלל זה קטלני (גן "ליטלי") אם הכלב הוא הומוזיגוט לאלל זה, לכן הזיווג האידיאלי לקבלת שגר בריא הוא הרבעה בין הורים שאחד מהם קירח והשני עם שיער. במקרה זה הגורים הקירחים יצאו בריאים, כשהם נושאים בתוכם גם גנים של ארוכי שיער.

. מאפיין נוסף לגזע, הוא הליכתו האלגנטית של הסיני המצויץ- הליכה גאה, כשהזנב והצוואר מורמים, והרמת רגליים גבוהה, כפי שמכנים "גאלופ" (כמו סוס).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאו של הגזע הוא סיני/אפריקאי. "המוטציה" הראשונה של כלב קירח הופיעה בכלבים עתיקים ביבשת אפריקה.

נמצאו עדויות ארכאולוגיות של כלב דומה מלפני עשרת אלפים שנה, ועדויות נוספות מהמאה ה-13 של קיום גזע זה בסין. כנראה שהשתמשו בכלבים ככריות חימום, והיו אוכלים אותם כשסיימו את תפקידם.

הכלבים היו מתלווים לסוחרים הסיניים בהפלגותיהם. בדרך זו הצליח להגיע הגזע ליבשות שונות בשאר העולם, ונמצא לרוב בערי הנמל. ייתכן, שבהגיעו לדרום אמריקה היווה שם את הבסיס להתפתחות הגזעים הקירחים, וייתכן גם שלהפך.

לראשונה הוצג הכלב במערב בשנת 1881, והוכר כגזע לראשונה ב-1960 באירופה, וב-1979 בארצות הברית. ישנם כיום שני טיפוסי גזע עיקריים, שההבדל בינם הוא מבנה העצם, רוחב ומסיביות.

ייעוד ואופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ייעודו הראשוני של הגזע הוא ככלב לוויה, ולכן מתאים לשמש ככלב משפחה, בדירת מגורים. הסיני המצויץ אינו מגלה אגרסיביות כלל, אם כלפי כלבים אחרים ואם כלפי חתולים. מומלץ לאפשר לכלב "לפרוק" אנרגיות, בעיקר בטיולים.

משום חוסר השיער, אין לחשוף אותו לקרינת שמש ישירה ולא ללחות גבוהה, הפוגמים בבריאות עורו של הכלב. למרות העובדה שהכלב חסר שיער, הוא זקוק לרחצה ככל כלב בעל פרווה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]