לדלג לתוכן

סיסם הודי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןסיסם הודי
סיסם הודי בגן הדסה בתל אביב
סיסם הודי בגן הדסה בתל אביב
מצב שימור
conservation status: least concernנכחדנכחד בטבעסכנת הכחדה חמורהסכנת הכחדהפגיעקרוב לסיכוןללא חשש
conservation status: least concern
ללא חשש (LC)‏[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: קטניתאים
משפחה: קטניות
תת־משפחה: פרפרניים
סוג: סיסם
מין: סיסם הודי
שם מדעי
Dalbergia sissoo
קנדול, 1825
סיסם הודי
תפרחת הסיסם ההודי
מרקם עצת הסיסם

סִיסָם הוֹדִי (שם מדעי: Dalbergia sissoo) הוא עץ נשיר מותנה בעל קצב צימוח מהיר ממשפחת הקטניות[2]. הגדל בטבע בהודו, בפקיסטן ובנפאל. סיסם הוא העץ הרשמי של מדינת פנג'אב בצפון מערב הודו ופרובינציית פנג'אב בפקיסטן. בישראל הוא גדל כעץ נוי. עקב ריבויו מזרעים קיימת שונות רבה בין הפרטים בצורת הצמרת ובמדדי העץ. פותחו זנים צרי נוף או רחבי נוף ואף זנים שצורת נופם בכותי.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיסם הודי הוא עץ ירוק-עד היכול להגיע לגובה של כ-20 מטר וקוטר נופו של 12 מטר. הוא עץ אוהב חום. נופו של העץ אוורירי וצורת צמרתו סגלגלה רחבה. לאחר כריתת העץ או לאחר פגיעה בשורשים, העץ מתחדש תוך שהוא מצמיח נצרים רבים באזור בית השורשים.

הגזע המרכזי זקוף מחוספס מעט וצבעו אפור-חום בהיר.

הלוואים חסרים.

העלים מסורגים, מורכבים מחמישה עלעלים, שונים בגודלם, מסורגים (לא נגדיים), דמויי ביצה הפוכה ומחודדים לפתע בראשם. העלעלים בעלי פטוטרית מפותלת. העלים שעירים בצדם התחתון וצבעם בצד העליון ירוק כהה ובצד התחתון ירוק בהיר.

הפרחים ערוכים במכבדים קצרים בחיקי העלים.

הפרחים פרפרניים, דו-מיניים, קטנים, מרובים וצבעם ירק או צהבהב-לבן[3].

הגביע בעל 5 אונות בלתי שוות.

עלי הכותרת 5, מפורדים.

האבקנים 10 לעיתים רחוקות 9. כול הזירים או רק 9 מהם מאוחים לצינור קצר או ארוך.

השחלה עילית בת עלה שחלה אחד. השליה עוברת לאורך תפר הבטן של עלה השחלה.

הפרי הוא תרמיל כנפית פחוסה ומאורכת. כנפית היא פרי יבש בן זרע אחד המצויד בכנף גדולה פחות או יותר.

הפריחה באביב ובקיץ.

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיסם עמיד לתנאים אקלימיים מגוונים: מקרה מתונה ועד כ-40 מעלות חום, יכול לשרוד ביובש קייצי של שלושה עד ארבעה חודשים ועד 2,000 מילימטרים של משקעים בשנה. הוא נפוץ בגובה של כ-900 מטרים מעל פני הים, אולם מסוגל לצמוח גם ברום של עד כ-1,300 מטרים מעל פני הים בקרקע לא מלוחה. בדרום הודו הוא משמש כעץ רחוב בערים רבות, ביניהן בנגלור. הסיסם ההודי נשתל במדינת ביהר, בצפון מזרח הודו, בצידי דרכים, וכעץ מטיל צל במטעי תה.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיסם ההודי נשתל לראשונה בישראל בסביבות שנת 1940 והתפוצה שלו הלכה וגדלה במהירות רבה. בשנות החמישים והשישים של המאה העשרים היו פזורים בישראל אלפי עצים, שהוכיחו כושר הסתגלות ועמידות לתנאים שונים של קרקע (בקרקעות חוליות, כבדות ואף גירניות), טמפרטורות של חום וקור, רוחות ומיעוט משקעים. רבים מן העצים נשתלו כעצי רחוב ונקטמו כאשר ענפיהם הגיעו לקווי רשת החשמל. התפוצה בישראל הצטמצמה כי הסיסם ההודי סובל מהתייבשות ענפים, הצונחים מהעץ ומתמותה של חלק מהעצים שנים מעטות לאחר שתילתם. השתילה הצטמצמה אף היא עקב יכולות לפתח נצרים רבים, מה שמצריך את סילוקם המתמיד שמקשה על החזקתו. ניתן לראות בישראל עצים שגילם הוא למעלה מחמישים שנה. הסיסם ההודי מתאים כעץ לגנים גדולים, לשדרות גדולות, לחורשות ולפארקים. מראהו, צילו ואוושת הרוח בעלים מקנים תחושה של רוגע ושלווה. בשנים שחונות יש להשקות את העצים. קיימים זנים המורכבים במשתלות להם מופע אחיד וגדלים בהם פחות פירות יבשים אשר מקנים לעץ מראה יבש ופחות יפה. בחולון ישנו גן הנקרא 'גן סיסם' על שם הצמח. הגן נמצא על יד גן סיפור.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

העצה עמידה בפני טרמיטים (בזכות צפיפות גבוהה של 0.7-0.8), גמישה וקלה לעיבוד ולמירוק. בזכות המרקם הייחודי משמשת העצה לייצור רהיטים וגם כפורניר (שכבת עץ דקה מאוד המשמשת כציפוי). העץ לריהוט מיובש בצל למשך כחצי שנה או באולמות סגורים באוויר חם למשך שבוע עד שבועיים. כיוון שהערך הקלורי של העצה הוא גבוה (בסביבות 5,000 קילו קלוריה לק"ג), משמש הסיסם להסקה, כעץ או לייצור פחמים איכותיים. ענפים דקים משמשים מזה מאות שנים באזורים הכפריים של הודו, באפריקה ובמזרח התיכון כתחליף למברשת שיניים. איסוף ומכירת הענפים נפוצה עדיין בשווקים באזורים אלה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ סיסם הודי באתר הרשימה האדומה של IUCN
  2. ^ Dalbergia sissoo, POWO plants of the World Online. Published on the Internet
  3. ^ א. פאהן, ד. הלר, מ. אבישי, מגדיר לצמחי התרבות בישראל, הוצאת הקיבוץ המאוחד, תל אביב, 1998, תל אביב: הוצאת הקיבוץ המאוחד, 1998, עמ' 200