סיף (מיתולוגיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
איור של סיף משנת 1897.

סיף היא במיתולוגיה הנורדית אלה הקשורה לכדור הארץ. סיף מופיעה באדה פואטית, שנאספו במאה ה-13 ממקורות מסורתיים קודמים, ובאדה פרוזאית, שנכתב במאה ה-13 על ידי סנורי סטורלוסון. באדה הפואטית ובאדה הפרוזאית, סיף היא אשתו של האל רעם ת'ור והיא ידועה בשיערה המוזהב. באדה פרוזאית, סיף נקראת כ"אמה של ת'רוד" שאביה ת'ור, ו"אמה של אולר" עם אב ששמו לא נרשם. האדה הפרוזאית מספרת שפעם שיערה נגזז על ידי לוקי, וכי ת'ור איים כי ישבור כל עצם בגופו של לוקי אם הוא לא יגרום לגמדים ליצור לאשתו שיער מזהב. לוקי חזר עם שיערה המוזהב של סיף יחד עם חמישה חפצים לאלים אחרים. חוקרים הציעו כי שיערה של סיף עשוי לייצג שדות של חיטה זהובה, וכי היא עשויה להיות קשורה עם פוריות, משפחה, נישואין ועץ הפרי בן-חוזרר.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדה פואטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבית 48 של "הפואמה של הורברד" מהאדה הפואטית, אודין במסווה פוגש את ת'ור במפרץ. השניים מתחרים בהטחת עלבונות, ואודין מסרב להעביר את ת'ור מעבר למפרץ. בין העלבונות הרבים, אודין טוען שיש לסיף מאהב בבית. בתגובה, ת'ור אומר שאודין מדבר בחוסר זהירות "על מה שנראה נורא בשבילי".

בבתים 53 ו-54 של השיר "ההתנצחות של לוקי", אחרי שמזגו ללוקי תמד בגביע קריסטל בזמן סדרת עלבונותיו כלפי האלים. סיף מעידה שאין דבר שלוקי יכול להגיד בנוגע אליה. בתגובה, לוקי טוען שסיף ניהלה רומן איתו:

אז סיף הלכה קדימה ומזגה תמד ללוקי לגביע קריסטל והיא אומרת:
ברוך הבא לוקי, ותיקח את גביע הקריסטל
מלא בתמד עתיק,
אתה צריך להודות, שמילדי האייסיר,
אני היחידה חפת פשע.

הוא לקח את הקרן ושתה ממנו:
אכן את תהיי, אם את היית כך,
אם את היית ביישנית ופראית כלפיי גברים;
אני לבדי יודע, כשאני חושב שאני יודע עכשיו,
מאהבך מלבד ת'ור,
ומה שהיה לוקי המרושע.

סיף לא מגיבה, והעלבונות עברו לביילה. סיף מוזכרת גם בשיר "הזמר של הומיר" (שם ת'ור מוזכר כ"בעלה של סיף" השלישי), וב"הזמר של ת'רום" (שם ת'ור מוזכר כ"בעלה של סיף").

אדה פרוזאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

באדה הפרוזאית, סיף מצוינת בפרק 31 של "התרמית על גילפי" וב"שפת השירה" כאורחת במשתה של אגיר.