סיפור משתמש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

סיפור משתמש הוא מונח מתחום פיתוח תוכנה וניהול מוצר, המשמש אמצעי לתיעוד דרישות פרויקט פיתוח תוכנה.

מבוא[עריכת קוד מקור | עריכה]

"סיפור משתמש" הוא משפט אחד או יותר, בשפת יוםיום, המשויך לעסק של משתמש קצה או משתמש מערכת, המסביר מה משתמש עושה או צריך לעשות כחלק מפונקציית עבודתו.

נעשה שימוש ב"סיפורי משתמש" עם מתודולוגיית פיתוח תוכנה זריז, כחלק מהגדרת פונקציות העסק צריך לספק. הם מסבירים את ה "מי" "מה" "למה" של דרישות בדרך פשוטה ועקבית, בדרך כלל מוגבלת במידע על ידי מה שיכול להיות כתוב ביד על נייר קטן. סיפורי משתמש נכתבים על ידי משתמש עסק או בשבילו כדרך מרכזית להשפיע על הפונקציונליות של המערכת אשר בפיתוח. בנוסף נכתבים על ידי המפתח לביטוי דרישות לא פונקציונליות (אבטחה, איכות וכדומה).

סיפור משתמש הוא דרך מהירה להתמודד עם צורכי לקוח, בלי צורך כלשהו ליצור מסמכי דרישות פורמליות ובלי לבצע את המשימות המנהלתיות הקשורות לשימורם.המטרה היא להיות מסוגל להגיב מהר יותר עם פחות עומס, כדי להתמודד עם שינוי מהיר בדרישות העולם האמיתי.

יצירת סיפורי משתמש[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר יוצרים סיפורי משתמש אחד המפתחים (או אחראי המוצר ב-Scrum ) נפגש עם נציגות הלקוחות. הלקוח אחראי ליצירת סיפורי המשתמש. המפתח יכול לשאול שאלות כדי לעזור ללקוח להסביר את הדרישות, אך רצוי שלא ישלוט על תהליך יצירת הרעיון.
כאשר הלקוח יוצר סיפורי משתמש הם נכתבים על כרטיס הערות 8X13 ס"מ, עם שם ותיאור שהלקוח יצר. אם המפתח והלקוח מוצאים שהסיפור לא טוב מסיבה כל שהיא (גדול, מסובך, לא מדויק), הוא נכתב מחדש עד שהוא מגיע למצב מספק, על ידי קווים מנחים של INVEST מסביבת עבודת פרויקט Scrum. ב Extreme Programming סיפור משתמש יכול להשתנות אחרי שהוא נכתב בפעם הראשונה.

הדרישות נוטות להשתנות במשך תקופת הפיתוח, כך שהם מנוהלים על ידי מתן אפשרות לשינוי.

סוג תוכן דוגמה
שבלונה מקובלת כ "תפקיד", אני רוצה "מטרה\רצון", לכדי "תועלת" כמשתמש, אני רוצה לחפש את הלקוחות שלי לפי שם פרטי ושם משפחה, לכדי התאמה אישית של השירות לכל לקוח על-פי נתוניו
שבלונה מקוצרת כ "תפקיד", אני רוצה "מטרה\רצון" כמשתמש לא ניהולי, אני רוצה להחליף את הלוחות זמנים שלי אך לא את לוחות הזמנים של אחרים.
התועלת בהתחלה כדי "להשיג תועלת" כ "תפקיד", אני רוצה <מטרה\רצון>
תיאור פונקציונאלי בלבד התחלת אפליקציה: האפליקציה מתחילה על ידי שליפת המסמך האחרון שהמשתמש עבד עליו

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Crystal Clear app ktalkd.png ערך זה הוא קצרמר בנושא מחשבים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.